Bilgi Kutusu

Türkiye’nin En Pahallı Semtleri

Konumlara, yaşama şartları, ulaşımları, manzaraları, kültür düzeylerine göre semtler aralarında farklar içermektedir. Bu farklar yaşam koşullarına göre semtin fiyatlarına yansımaktadırlar. Özellikle şehir olarak İstanbul ‘un bazı semtleri hem pahalı hem de yaşam şartları olarak A+ seviyesindedir. Türkiye’nin en pahallı semtleri İstanbul şehrinde yer alıyor diyebiliriz. Özellikle ağırlıklı olarak İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan semtler bu listede yerini almaktadır.

Bu semtler genellikle yerleşim olarak eski tarihlere dayanan ve İstanbul’un kilit noktalarında bulunan semtlerdir. Bu semtlerin en büyük özelliklerinden birisi ise İstanbul’da en güzel manzara görsellerine sahip olmalarıdır. Bu yüzden bu semtlerde fiyatlarda özellikle emlak sektörü tarafından oldukça yüksektir.

En Pahalı Semtler Listesi

Türkiye’de en pahalı semtlerin yoğun olarak bulunduğu şehir İstanbul’dur. İstanbul’da pahalı semtlerin bulunmasının sebebi ise İstanbul’un eşsiz manzarası ve bir merkez şehir olmasıdır. İstanbul’daki en pahalı semtlerden sırası ile bahsedecek olursak ilk sırada Bebek gelmektedir. Onun peşinden takip eden semt ise Beyoğlu’dur. Beşiktaş ise üçüncü sırada en pahalı semtlerde yerini almaktadır.

Bu semtler İstanbul’un gözdesi ve emlak açısından da en pahalı semtleri arasında yer almaktadır. Bu semtlerde bulunan gayrimenkuller el yakar cinsten. Bu yüzden özellikle oldukça seçkin insanların yaşadığı bu semtlerde barınmak oldukça zordur. Değerleri her geçen sene artan bu semtlere ise her yıl yenileri de ekleniyor diyebiliriz. Özellikle İstanbul’da semtler her geçen gün daha çok değerleniyor.

En Pahalı Semt Bebek

En Pahalı Semt Bebek

Bebek semti verilere göre İstanbul’un en pahalı semti olmaya hak kazanmıştır. Son dönemde %26 artış gösterdiği düşünülen Bebek semtinde ortalama konut metrekaresinin fiyatı 10.630 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaba göre Bebek semtinden 100 metrekarelik bir ev almak isteyen kişiler 1.630.000 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.  Kiralık konutlarda da yine İstanbul’un pahalı semti Bebek.

Bebek’te kiralık konutlar da aynı oranda artış gösteriyor. Aylık metrekare başına düşen tutar 62 TL olan Bebek semtinde aylık kira fiyatları ise cepler yakıyor. Ortalama metrekaresi 62 TL olan konutların aylık ödemeleri ise 6.200 TL civarlarına denk geliyor. Güncel olarak ise bu konutların değeri sürekli artış göstermektedir.

İkinci En Pahalı Semt Beyoğlu

İkinci En Pahalı Semt Beyoğlu

Beyoğlu İstanbul’un eski yerleşimlerinden biridir. Öyle ki içerisinde bulunan tarihi yapıtları ile eşsiz bir görüntüye de sahiptir. Bundan dolayı semtin değeri de diğer semtlere oranlara oldukça yüksek. İkinci sırayı çeken Beyoğlu semti hem kira hem de satın alma açısından emlak sektöründe oldukça yüksek fiyatlara sahip. Yükseliş göstermeye de sürekli devam etmektedir.

En pahalı semtler listesinde bulunan Beyoğlu’nda ortalama metrekare başına konut tutarı 9.195 TL’dir. Beyoğlu’nda ortalama 100 metrekare bir konut almaya düşünüyorsanız yaklaşık olarak 919.500 TL’yi karşılamanız gerekecektir. Ortalama fiyatların bu civarlarda olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda bu fiyatlar sürekli artık göstermektedir bu yüzden güncel fiyatlar değişkendir.

İstanbul’un En Ucuz Semtleri

Türkiye’nin en pahallı semtleri barındıran İstanbul’un en ucuz semtleri de merak uyandırmaktadır. İstanbul’un en ucuz semtlerinin başında Beylikdüzü, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Silivri, Tuzla, Kartal, Kurtköy, Sultanbeyli semtleri geliyor. Bu semtler konut açısından İstanbul’un en uygun fiyatlarına sahip ilçeleridir. Bu semtler yeni yeni yerleşim yeri olarak gelişmeye başlayan yerlerdir.

Yeni yerleşim yeri olarak gelişen bu semtler hem yeni dairelere sahipken hem de oldukça uygun fiyatlara sahiptir. Avrupa yakasında bulunan ve en uygun semt olarak seçilen Beylikdüzü’nde konut fiyatları 200.000 ile 400.000 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu semtte kiralık olan daireler de satılıklarla aynı oranda diğer semtlere göre daha uygun olarak karşımıza çıkıyor. Bu ilçede bulunan dairelerin kiraları ise 1060 TL ile 1750 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu