Bilgi Kutusu

Sedat Peker Hakkında Merak Edilenler

Son günlerde, açmış olduğu Youtube kanalı üzerinden yaptığı dikkat çekici açıklamalar ile adından sıkça söz ettiren Sedat Peker kimdir?

Sedat Peker, mafya babası, hüküm giymiş Türk organize suç örgütü lideri ve iş insanı olarak tanınmaktadır. Türk Ülkücüler tarafından birçok destekçisi bulunmakta ve Pan-Türkizm’i savunan görüşleri ile bilinmektedir.

Sedat Peker’in aile ve iş hayatı, hakkında bulunan suç iddiaları, sosyal faaliyetleri ve Youtube açıklamaları hakkında edindiğimiz bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. (Kaynak: https://tr.wikipedia.org/)

Namı Diğer “Reis” Sedat Peker’in Aile ve İş Hayatı

Sedat Peker kendisinin; Ruslar, Kafkasya bölgesinde tam hakimiyet sağlayınca göç edip Batum’a gelen, Batum işgal edilince de Türkiye topraklarına gelen “Ahıska Türkü” bir sülaleden geldiğini belirtmiştir.

Rizeli bir ailenin çocuğu olan Sedat Peker, 26 Haziran 1971’de Sakarya’da doğmuştur. 2008 yılında avukatı Özge Yılmaz ile evlenmiştir. Peker şu anda Dubai’de ikamet ederken, eşi ve çocukları İstanbul’da yaşamlarına devam etmektedir.

Sedat Peker, 22 yaşındayken eğitim kurumları sahibi iken; hakkında suç eğilimli öğrenciler yetiştirdiği belirtilerek olumsuz propaganda yapıldığı için bu işi bırakmış ve Bulgaristan’da kereste işine girdiğini, reklamcılık ve emlak danışmanlığı yaptığını Kanal 7 Televizyonu Kırmızı Işık Programı’nda, Akif Beki’ye anlatmıştır.

Sedat Peker Hakkındaki Suç İddiaları

 • Cezaevi yaşamı ile 17 yaşında tanışan Sedat Peker, 1990 yılında T. Bülent Kılıç ile kurduğu bir oto firmasının servisinin dolandırılmasından ve ortağından ayrıldıktan sonra yasa dışı örgüt kurarak pek çok suça karışmıştır.
 • 1997 yılında kaçakçı Abdullah Topçu’yu öldürmek suçundan savcı karşısına çıkan ve serbest bırakılan Peker’in iki adamı, aynı davadan müebbet hapse mahkûm olmuştur.
 • Sedat Peker, tehditle tahsilat yapmak, adam öldürmeye azmettirmek, zorla alıkoymak ve benzeri suçlardan 7 ay boyunca aranmıştır, 19 Ağustos 1998’de teslim olacağını bildirerek Romanya’dan Türkiye’ye getirilmiştir.
 • 1998 Eylül Ayında Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştır. 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999’da tahliye edilmiş ve sekiz ay, yirmi dokuz gün cezaevinde bulunmuştur.
 • 12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu ile tutuklanmıştır.  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava 31 Ocak 2007 tarihinde karara bağlanmış ve Sedat Peker, 14 yıl, 5 ay, 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştır.
 • Ergenekon davasında “silahlı terör örgütü kurma” suçuyla yargılanmıştır. 5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker’e 10 yıl hapis cezası verilmiştir. 10 Mart 2014 tarihinde Özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve tutukluluk süresi beş yılı aştığı için mevzuat gereği tahliye edilmiştir.

Sedat Peker Kendisini Nasıl Tanımlıyor?

2014 yılında Vahdet gazetesine verdiği röportajda kendisini “Mafya” olarak tanımlamayan Sedat Peker, şu ifadeleri de eklemiştir:

Geçmiş tarihte mağduriyete uğramış insanların haklarını koruyabilmek adına bazen şiddete başvurduğum doğrudur. Haklarını korumak için yardımcı olduğum insanlara sorarsanız size bir dava adamı olduğumu söylerler. Hayatın gerçeklerinden uzak yaşayan tuzu kurulara şahsımı sorduğunuz da ise mafya olduğumu söyleyebilirler. Mafya olabilmek benim fıtratıma uygun değil. Ben kimsenin parasını haksız yere alamam. Ben hiç kimsenin namusuna göz dikemem, benden güçsüz diye kimseye zulüm edemem, ancak bunları yapanlara karşı geçmişte yaptıklarım herkes tarafından zaten bilinir. Her günahın karşısında mutlaka bir intikam meleği olur. Birçok günahın karşısında intikam meleği olma görevini kaderim bana bahşetmişse ben bundan ancak onur ve şeref duyarım.”

Sedat Peker’in Sosyal Faaliyetleri ve Çeşitli Ödülleri

Çeşitli yardım ve sosyal faaliyetlerinde bulunan Sedat Peker’in bilinen bazı yardım ve ödülleri aşağıda listelenmektedir.

Sedat Peker Kimdir?

 • Kocaeli Spastik Engelliler Derneği ve Erken Doğan Çocukları Yaşatma Derneği gibi kuruluşlara yaptığı yardımlarla gündeme gelmiştir.
 • 11 Mart 2015’te Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfının (ZEREV) TİM Center’da organize ettiği Yılın En İyileri Ödül Töreni’nde Sedat Peker’e yaptığı yardımlardan dolayı En Hayırsever İş Adamı ve Yaşam Boyu Onur Ödülü verilmiştir.
 • 4 Nisan 2015’te Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD) İzmir şubesinin açılışına onursal başkan sıfatıyla katılmıştır.
 • 30 Kasım 2015 Tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen Dünya Karapapak Türkleri 1. Kurultayı ve Kültür Etkinlikleri’ nde kendisine Türklük Hakanı Unvanı verilmiştir.
 • 4 Mayıs 2016 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde yapılan Türkiye Gençlik Ödülleri’nde En İyi İş Adamı ödülünü almıştır.
 • Zaman zaman basına yansıyan yardımları arasında, Suriye Türkmenlerine dört tır gıda malzemesi yardımı ve Türkmen Dağı Tugaylarına iki tır telsiz, laptop, fotoğraf makinesi ve insansız hava aracı ve 10 adet 4×4 lüks arazi aracı yollanması da vardır.

 “Reis Sedat Peker” Youtube Kanalı

Son yıllarda kendisini Youtube üzerinde oldukça aktif gördüğümüz Sedat Peker Youtube kanalı, özellikle son günlerde gündemden düşmüyor. Çeşitli siyasi konular hakkında dikkat çekici açıklamalar yaptığı videolarını Youtube hesabına yüklemektedir. Sedat Peker Youtube kanalının ismi “Reis Sedat Peker” dir.

Sedat Peker 15 Nisan 2020 tarihinde diğer organize suç lideri Alaattin Çakıcı’nın tahliye olduğu gün Youtube’ daki video serilerinin ilkini yayımladı. Bu videosunda, Alaattin Çakıcı’nın kendisi hakkındaki bazı iddialarına karşın Çakıcı’nın bunları söyleyeceğini düşünmediğini söyledi. Daha sonrasında ise Sedat Peker, Alaattin Çakıcı bunları söylemişse de kimseden korkmadığını belirtti.

Peker, Youtube kanalına 9 Mayıs 2021’de “Derin Devletçiler, Pelikancılar; Bir Tripoda, Bir Kameraya Yenileceksiniz.” adlı yeni bir video yayınlayarak gündeme geldi. Açıklamalarında ismi geçen Mehmet Ağar ve Turkuvaz Grubu CEO’su Serhat Albayrak hakkında bazı iddialarda bulundu. Serhat Albayrak’ı Berat Albayrak’ın abisi olarak da tanıyoruz. Peker bu açıklamasında, Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin’in Mehmet Ağar ile beraber fotoğraf çektirmesini eleştirerek bazı yorumlarda bulundu.

Sedat Peker’in YouTube kanalı: https://www.youtube.com/user/pekersedsat

Sedat Peker, 13 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ ya dair iddialarda bulunduğu “Bazıları Aslan Hikayesini Anlatmadan Avcının Hikayesine İnandılar. Görüşeceğiz” isimli bir video paylaşmıştır. Peker bu videosunda, 2018 yılında intihar eden Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın ölümünden Süleyman Soylu ‘nun sorumlu olduğunu iddia etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu