Bilgi Kutusu

Oto Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Birçok insan, oto lastik alırken nelere dikkat etmeli? Sorusunun cevabını ararken lastikborsasi.com sitesine bakmayı tercih eder. Araçlarımızın daha sağlıklı bir şekilde yolculuk yapmalarını sağlayan en önemli faktörlerden biri de lastiklerdir.

Lastikler, araçların her türlü koşulda yol alabilmelerini sağlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Aracınız için kullandığınız lastiğin kalitesine ve özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için iyi bir markaya ait ürünleri kullanmak çok önemlidir.

Lastik Borsası, lastik konusundaki kalitesini kanıtlamış bir firmadır. Üretmiş oldukları modern ve kullanışlı lastiklerle popüler olan firma, her araca uygun ürün üretimi yapıyor.

Uygun Lastik Boyutu

Oto lastiği alırken dikkat etmeniz gereken en temel hususlardan biri, lastik boyutudur. Bazı insanlar bu konuda sık sık hata yaparlar. Çünkü araçlarına uygun bir lastik almakta çok fazla sorun yaşarlar. Bunun için ürün seçiminde boyut faktörüne dikkat etmeniz gerekmektedir.

Her aracın lastik boyutu aynı olmayabilir. Bunu bilerek hareket etmeniz ve ürünleri ona göre seçmeniz gerekir. Bu yüzden lastik almadan evvel ilk yapmanız gereken şey, aracınızın lastik boyutunu öğrenmektir. Boyutu net bir şekilde belirledikten sonra size sunulan lastikler arasından seçim yapabilirsiniz.

Bu konuda sorun yaşamamak için Lastik Borsası’nı tercih edebilirsiniz. Çünkü bu sitede her boyuta uygun bir model vardır.

Bölgenin İklim Koşulları

Lastik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto lastik seçiminde dikkat etmeniz gereken ikinci husus ise iklim koşullarıdır. Bunun için yaşadığınız coğrafyaya dikkate almanız gerekir. Örneğin Akdeniz veya Ege Bölgelerinde yaşayan biriyseniz, kış lastiklerini fazla kullanmanıza gerek yoktur.

Çünkü kış lastikleri, 7 derecenin altında bir sıcaklık meydana geldiği zaman kullanılır. Bu gibi bölgelerde sıcaklık çok fazla düşmez. Bundan dolayı yaz lastikleri ile 1 sene geçirebilmeniz mümkündür. Ancak Doğu, Güney Doğu ve İç Anadolu Bölgelerinde böyle bir şansınız olmaz. Çünkü kış aylarına gelindiği zaman sıcaklıklar 7 derecenin altına düşmeye başlar.

Bu durumda da kış lastiği kullanmak zorunda kalırsınız. Bu tür durumları dikkate aldığınız zaman doğru bir lastik seçimi yapmış olursunuz. Lastik Borsası, her iki mevsime özel olarak lastik üretimi yapar. Siteye göz attığınız zaman istediğiniz iklim koşuluna uygun ürünü anında bulabilirsiniz.

Yaz Lastiği Nedir?

Hava durumunun 7 derecenin üzerinde olduğu aylarda kullanılan lastiklere deniz. Yani kış ayları dışında kullanılan ürünlerdir. Ilımlı bir hava durumu söz konusu olduğu zaman bu lastikleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yaza özel olarak tasarlanan bu ürünler, kış mevsiminde kullanılmaya uygun değillerdir.

4 mevsim lastiklerine benzerler. Bu nedenle onlara benzer modellerde olmaları gayet normaldir. Bu tür ürünlerin üzerinde bulunan bloklar, kış lastiklerinde bulunan bloklara göre farklıdır.

Kalın ve kısa bloklara sahiptirler. Aynı zamanda uzunlamasına bir kanal yapısına sahiptirler.

Yaz Lastiğinin Sağladığı Avantajlar ve Dezavantajları

Yaz sıcaklarına dayanıklı olan bu lastikler, tamamen bu mevsim için üretilirler. Hafif yapılı oldukları için kolayca çıkarılıp takılırlar. Ancak kış için uygun değillerdir. Bu nedenle yaz lastiğini kışın kullanmanız çok tehlikelidir.

Kış Lastiği Nedir?

Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tamamen kış şartlarına uygun şekilde tasarlanan bu lastikler, yaz lastiklerinden çok farklıdır. Yazlık modellere göre daha kalın ve büyük bir yapıya sahiptirler.

Ayrıca büyük aralıklı taban tasarımlarına sahip olmaları ile tanınırlar. Buz ve kar üzerinde çekiş gücünü arttırır. Böylece en zorlu yollarda bile yolculuk yapabilmenizi sağlar.

Kış lastikleri, güçlü bir çekişe sahip oldukları için yapıları biraz serttir. Lastik üzerinde ekstra kanallar vardır.

Bu kanallar sayesinde virajları ve yüksek tepeleri kolayca geçebilirsiniz. Özellikle de kar yağışının ve buzlanmanın yoğun olduğu bölgelerde kullanılması gereken bir üründür. Bundan dolayı aracınız için hem yaz hem de kış lastiği almanız gerekir.

Aracınıza ve mevcut iklime en uygun lastiği bulmak istiyorsanız Lastik Borsası’nı tercih edebilirsiniz. Firma her türlü kış koşuluna uygun bir lastik üretimi yapıyor. Özel tasarım lastikler sayesinde kışları bile güvenle yolculuk yapabilmeniz sağlanıyor.

Daha fazla içerik için Bilgi Kutusu kategorimizi ziyaret edebilirsiniz!

Kış Lastiğinin Sağladığı Avantajlar Ve Dezavantajları

Kış lastiğinin sağladığı en önemli avantaj, bu mevsimde güvende olmanızı sağlamalarıdır. Buz, don ve kar gibi olumsuzluklarda bile aracınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak kış lastikleri yaz mevsiminde kullanıma uygun değillerdir. Ayrıca yapıları kaba olduğu için saklama konusunda biraz sorun yaşayabilirsiniz.

Eğer kış mevsiminin uzun sürdüğü bir bölgede yaşıyorsanız, lastikleriniz çabuk yıpranabilir. Bu nedenle kaliteli bir lastik seçmenin önemini bilmelisiniz. Lastik Borsası, bu konuda size yardımcı olacak en doğru firmalardandır.

Hangi Aralıklarla Lastik Değiştirilmeli?

Oto lastiklerinin belirli bir ömürleri vardır. Bu ömürlerini tamamladıktan sonra lastik değişimi yapmanız gerekir. Eğer yazlık ve kışlık lastik kullanımı yapıyorsanız, mevsim geçişlerinde bu değişimi yerine getirmeniz gerekmektedir. Ürünün dış yüzeyine bakarak da değişim zamanını tespit edebilirsiniz.

Bunun için lastiğin yanağında ve sırtında oluşan deformasyonlara bakabilirsiniz. Ayrıca lastikte çatlamalar meydana geldiyse yine ürünün değişim zamanı gelmiş demektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu