Tarihte İlk Elektrikli Otomobil Hikayesi

Tarihte bilinen ilk elektrikli otomobil ve onun gelişi sayesinde bugün birçok teknolojiye adım atmış bulunuyoruz. İlk elektrikli otomobilin 1835 yılında Thomas Davenport tarafından icat edildiği bilinse de hakkında pek fazla bilgi bulunmuyor. Makalenin devamında tarihte ilk elektrikli otomobil hikayesi konusunu ayrıntılarıyla bulabileceksiniz.

Tarihte İlk Elektrikli Otomobil Hikayesi
Tarihte İlk Elektrikli Otomobil Hikayesi

İlk Elektrikli Otomobil Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Bilinen ilk elektrikli otomobil 1835 yılında Amerika Vermont’ta icat edildi. Araçta iki elektromıknatıs, bir pivot ve bir batarya bulunuyordu, üstelik lokomotifti. Daha sonraki dönemlerde Robert Anderson tarafından da geliştirilen bu icat şarj edilme özelliğine sahip değildi. İlk elektrikli taksilerin New York’ta yerini alması ise 1897 yılına kadar sürecekti. 20. yüzyılda elektrikli araçların kullanımı yaygınlaşmaya başladı bununla beraber Amerika’da elektrikli araçların sayısı giderek artıyordu. Gelen talepler üzerine bu dönemde benzinli araçlardaki bazı sorunlar sebebiyle elektrikli araçların tercih edilmesi giderek yaygın hale geldi.

Türkiye’deki İlk Elektrikli Otomobil Nasıl Ortaya Çıktı?

Türkiye’de ilk elektrikli otomobil 1888 yılında II. Abdülhamit tarafından sipariş edildi. Şirketin mühendisleri tarafından özenle hazırlanan bu otomobil II. Abdülhamit’e sunuldu ve kendisi bundan memnun kaldı. Bu otomobil sayesinde ödüllendirilen mühendisler belirli bir üne de sahip olmuşlardı. Elektrikli otomobilin bazı rekorlarının olduğu söylenebilir. Ayrıca bu dönemde elektrikli otomobiller ile petrol yakıtlı otomobiller arasında büyük bir rekabet vardı.

Otomobilin Gelişimi

Otomobillerin tarihi 19. yüzyıla, yani buhar makinelerinin olduğu zamana kadar dayanır. Bu dönemde otomobiller adına yaşanan gelişmeler günümüzde otomobil anlayışının temelini oluşturmuştur. Otomobilin kullanış amacı yük taşımacılığı olarak da değerlendirilebilir ve otomotiv endüstrisi özellikle tarihteki belli dönemlerden sonra daha aktif olmaya başlamıştır. Gelişen dönemde seyir içinde otomobiller gün geçtikçe sayılarını arttırmış ve insan hayatında merkeze oturacak bir öneme sahip olmuştur. Günümüzde de bu otomobillerin faydasını ve amaçlarını gerçekleştirebildiğini görmekteyiz. Sürekli ulaşım alanında fayda sağlayan bu otomobiller kendilerini geliştirmeye devam ediyor. Otomobillerin ulaşım sağlamış olması sosyal ilişkiler açısından da büyük önem arz etmekte ve insanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmaktadır.

Elektrikli Otomobillerin Geleceği Nasıl Olacak?

Elektrikli araçların geleceği birçok insanın kafasında soru işareti olarak bulunan bir konu olmuştur. Bu araçların zaman içerisindeki gelişimi son derece karmaşık olsa da Elon Musk bu konuda elektrikli araçların şarj edilebilir ve sürücüsüz olması amacıyla kafa karışıklığı biraz da olsa gidermiştir. Ayrıca bu tür elektrikli araçların trafiği önleme amacı bulunur ve bu sebeple enerjiden tasarruf etmeleri sağlanır. Bu nedenledir ki elektrikli otomobil kullanımında doğal olan her türlü enerjiden faydalanmak amaçlanır. Akıllı şarj teknolojisi, hızlı şarj ve pil yönetimi, sürücü kabiliyetinin iyi olması gibi sebeplerden dolayı bu araçlar günümüzde giderek daha fazla tercih edilir. Bunun sonucu olarak da üreticilerin, kullanıcılarının bütçesine uygun şekilde üretim yaptığı söylenebilir.

Elektrikli Otomobillerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde kullanılan elektrikli otomobiller her ne kadar oldukça faydalı olsa da bazı özelliklere dikkat edilmediğinde problem yaratabilir.

Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Elektrikli otomobil alırken bataryanın boyutuna değil aracın verimliliğine dikkat etmek gerekir.
  • Yakıt tüketimine dikkat edilmesi ve bununla ilgili bilgi alınması şarttır.
  • Enerji verimliliğine dikkat edilmelidir.
  • Teknolojik cihazlara erişiminin olduğundan emin olunmalıdır.
  • Aracın gerekli kontrollerinin yapılması lazımdır.
  • Şarj edilme süresinin öğrenilmesi gerekir.

Bu ve bunun gibi durumlara dikkat edildiğinde elektrikli otomobil kullanılabilmesi için gerekli şartlar sağlanmış olur. Elektrikli otomobil alırken deneme yapılmalıdır ve titiz davranılmalıdır.

Tarihte İlk Elektrikli Otomobil Hikayesi
Tarihte İlk Elektrikli Otomobil Hikayesi

Elektrikli Araç Teknolojisinin Faydaları

Elektrikli araçlar günümüzde oldukça faydalı olarak algılanır ve son derece kullanışlıdır. Çünkü ulaşım ve ticaret anlamında ve şarj kapasitesinin zaman zaman üstünde kullanımıyla yaygın hale gelmiştir. Elbette bütün bunların etkisinin uzun sürdüğünü ve süreceğini bilmekte fayda var. Dolayısıyla mümkün olduğunca benzinli otomobillerden ziyade elektrikli araçlara yönelmeli, öğrenmeye ve geliştirmeye çalışmalıyız. Bu sayede giderek yeni teknolojiler geliştirecek, hakkında bilgi sahibi olacak ve gün içindeki ihtiyaçlarımıza yönelik kullanacağız.

Bilim insanları ve araştırmacılar elektrikli araçların en büyük faydasının insan hayatından çok fazla zaman çalmadığını aksine zaman kazandırdığını söylüyor. Bu sayede gelişen teknolojilere ayak uydurabilir, kendimize yeni buluşlar icat etmek için zaman tanıyabiliriz. Elektrikli araçların faydalarından biri de çevreye duyarlı olması, rahat kullanılabilir olması, yakıt maliyetinin az olması, bakımı kolay olması, şarj edilebilir olması gibi konular önemlidir. Diğer araçlara göre tercih edilebilme oranını arttırmaktadır. Kullanıcıların en çok merak ettiği konu hiç şüphesiz ki kullanımındaki kolaylıktır. Bu tür detaylar bir otomobili diğerlerinden ayıran özelliklerden biridir.

Otomobillerde Elektriğin Kullanımı Neden Önemlidir?

Otomobillerde devrim yaratacak özelliğin başında gelen elektriğin kullanımı zaman içerisinde hayli yol kat ederek günümüzdeki şeklini almayı başarmıştır. Bu da ilerleyen dönemlerde yaşayabilecek gelişmelerin önünü açan önemli bir faktör olmuştur. Elektriğin yaygınlaşması çevre kirliliğini azaltmak adıyla doğaya salınan kötü gazların engellenmesi adına önemli bir gelişmedir. Bu tür devrimsel olaylar ihtiyaçlarımız doğrultusunda çıkmakta ve insanlığın ihtiyaçlarının sonsuz olarak nitelenmesinden kaynaklı olarak hiç bitmeyecek yeniliğin devamını getirmiştir.

Yenilikler hayatımız boyunca gerek ticarette, gerek sanayide, gerek ekonomide ve sosyal hayatta hep yararımıza olmuştur. Bu otomobillerin en büyük avantajı verimlilik, aşınmama, çift yönlü çalışabilmeleridir. Bu yüzden elektrikli otomobillerin ortaya çıkış sebebinin anlaşılması zor olmaz. Kullanıcılardaki tasarruf ihtiyacı, enerjiyi yakıta dönüştürme, hızın artması, vaktin daha da değerli olması gibi konular bilim insanları hep daha iyiye, daha gelişmiş olana yönelme ihtiyacına sevk etmiştir. Zaman içerisinde mutlaka göreceğiz ki, teknolojiyle beraber çok farklı noktalar üzerinde buluşabileceğimizi umuyoruz.

 

 

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu