Gündem

Temsilci Atamayan Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geldi

Sosyal medya günümüzde herkesin hayatının bir kısmında yer alıyor. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle sosyal medya alanında da pek çok yenilik görülmeye başlanıyor. Sosyal medya zaman geçiren kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinden kullanıcısı olan sosyal medya sayesinde tek tıkla en uzakta kişilere bile kolayca ulaşıp iletişime geçiyorsunuz. Sosyal medyanın sağladığı kolaylıklar oldukça fazladır. Ancak bu kolaylıkların yanında pek çok şeyi de barındırma özelliğine sahiptir.

Her ne kadar sosyal medyayı bilinçli kullananların sayısını yok denilecek kadar az olsa da son zamanlarda bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde insanların bakış açısı değişiyor. Sosyal medyada bazı kişiler sadece eğlenme ya da zaman geçirme amacıyla bulunsa da bazıları sosyal medyayı bir iş sahası olarak görüp büyük kazançlar elde etmeyi başarıyor. Sosyal medyada gelir elde etmenin oldukça farklı yöntemleri bulunuyor. Ancak kısa bir zamanda oldukça iyi meblağlarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Bunun için tek ihtiyacınız olan şey ise sizi takip eden kişi sayısının fazla olmasıdır. Takipçi ve beğeni sayıları fazla olan sosyal medya kullanıcıları reklam verenlerin dikkatini çekeceği için daha fazla sayıda reklam almaya başlıyorlar. Her ne kadar sosyal medyadan para kazanmak kolay olsa da artık o kadar kolay olmayacağı ve bazı belirlemeler yapılacağı belirtiliyor. Dünyanın dijital dönüşüm içerisinde olması sosyal medya konusunda da birtakım kapsayıcı yeniliklerin yapılması gerektiğini ortaya koyuyor.

Temsilci Atamayan Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geldi
Temsilci Atamayan Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geldi

Sosyal Medya Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal medya uygulamaları da hayatlarımıza dahil oluyor. Sosyal medyanın ne olduğu konusunda her zaman net bir ifade ya da bilgi olmasa da bu konuda pek çok farklı çalışma yapılıyor. Sosyal medya aslında görsel ve işitsel paylaşımların yapıldığı bir alan olarak biliniyor. Sosyal medyayı tek bir uygulama ya da site üzerinden belirtmekte doğru bir yaklaşım olmayabiliyor.

Bu nedenle sosyal medyayı bir bütün olarak ele almak her zaman daha doğru bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medyada zaman geçiren herkeste sosyal medya kullanıcısı oluyor. Zaten günümüz koşulları göz önüne alındığında sosyal medyayı kullanmaya kişi sayısının yok denilecek kadar az olduğu biliniyor. Ayrıca bir kişinin tek bir sosyal medya hesabı olmadığını da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya kullanımının artık yabana atılmayacak bir yere vardığı pek çok kişinin dikkatinde olan bir durum olarak biliniyor. Sosyal medya kullanımının her an oldukça hızlı bir şekilde artması bu alandaki rekabeti de her zaman canlı kılıyor. Pek çok uygulama ya da sosyal medya hesapları devamlı olarak kendi içlerinde rekabet halinde oluyor. Sosyal medya kullanımı konusunda yeni neslin daha bilgili ve aktif olduğu biliniyor.

Z kuşağı olarak ifade edilen bu kuşakta kişilerin sosyal medyaya be dijital yaşama daha hızlı adapte olup ayak uydurdukları ise gözlerden kaçmıyor. Sosyal medya kullanımının her yaştan kişi tarafından yapıldığı bilindiği için bu alanda da çeşitli yapılanmalar yapılıyor. Sosyal medyanın bu denli serbest gelir oluşturduğu bir ortam olması bu platformda birtakım çalışmaların yapılmasını gerekli kılıyor.

Sosyal Medyada Reklam Nasıl Yapılır?

Reklamların oldukça iyi bir gelir kaynağı olduğu pek çok kişi tarafından biliniyor. Sosyal medyada reklam yapmak ise ayrı bir iş kolu ve gelir şekli olarak kabul ediliyor. Reklam sektörünün hızla sosyal medyaya kayması bu mecrada ünlü olan ya da fenomen olarak kabul edilen kişilerin kayıtsız gelir elde etmesine neden oluyor. Sosyal medyada reklamların oldukça çok yapılması ve bu konuda herhangi bir kapsayıcı tutumun bulunmaması bu konuda yenilikler yapılması gerektiğini ortaya koyuyor.

Sosyal medyada yapılacak reklamlar daha çok paylaşım ya da hikaye yapılarak gerçekleşiyor. Ayrıca her reklamın ücreti de oldukça fazla oluyor. Bu nedenle pek çok sosyal medya fenomeni oldukça fazla sayıda ürünün tanıtımını ya da reklamını yapıyor. Eğer sizde bu reklam işleriyle ilgili daha detaylı bir bilgi almak isterseniz oldukça kısa bir araştırma sonucunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak artık sosyal medyada yapılan reklamların bu denli kolay yapılmayacağını da bilmenizde fayda vardır.

Sosyal Medyada Temsilci Dönemi

Sosyal medyaya her ne kadar yeni alışılmış olsa da dijitalleşme alanında önemli adımlar atılarak sosyal medyada farklı bir yere çevriliyor. Sosyal medyada son dönemde oldukça dikkat çekem yeniliklerin başında temsilci atanması işlemi yer alıyor. Sosyal medya devleri ülkemizde hizmet verebilmek için temsilci atamak durumundadır. Sosyal medyada temsilci atanması yapılması konusunda her ne kadar pek çok farklı bir görüş olsa da temsilci olmadan ve temsilcilik açılmadan ülkemizde çalışmalar yapamıyorlar. Bu yeni düzenleme sayesinde sosyal medyada vergi ödemeden gelir elde eden kişilerinde birtakım yaptırımlara maruz kalacağı biliniyor. Sosyal medyanın bu yeni adımı birtakım mali işlerin daha kolay ve belgeli olmasını sağlıyor.

Temsilci Atamayan Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geldi
Temsilci Atamayan Sosyal Medya Devlerine Reklam Yasağı Geldi

Reklam Yasağı Kimleri Kapsıyor?

Sosyal medyada yapılan bu yeni uygulamalar sosyal medya devlerini oldukça fazla tedirgin ediyor.

Sosyal medyanın bu yeni reklam yasağı kapsamında bulunan şunlardır:

  • Sosyal medya fenomenleri
  • Ünlüler
  • Sosyal medya patronları
  • Sosyal medya uygulamaları
  • Reklam verenler
  • Influencerler

Sosyal medyanın yeni reklam yasağı uygulamasında temsilcilik açmayan ve kazançların belirtmeyen tüm sosyal medya patronları bu kapsamda değerlendirmeye alınıyor.

Sosyal Medyada Reklam Yasağı Nedir?

Sosyal medya reklamlar sayesinde kazanç elde eden kişilerle dolu bir alan olarak biliniyor. Yeni yaptırımla sosyal medyada yer alan tüm reklamların ve kazançlarının yetkili birimlere bildirilmesi gerekiyor. Sosyal medyada reklam yasağı kişi ya da sitelerin reklam almasını engellemek adına yapılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu