Bilgi Kutusu

Toy Poodle Köpeğinin Özellikleri

Geçmişi 19.ncu YY kadar dayanan Poy Toodle cinsi köpeklerin, ilk üretimleri, Fransa’da yapılmıştır. Uzun bacakları sayesinde suda çok rahat hareket edebilmesinden dolayı, özellikle ördek avlarının vazgeçilmezi olmuşlardır. Bekçi köpeği ve askeri amaçlar için de yaygın olarak kullanılan Poy Toodle, nerede ise Fransa için milli bir köpek haline gelmiştir. Dünyada birçok ülkede tercih edilen bu cins, ülkemizde de çok rağbet görüyor. Bu nedenle de, toy poodle köpeğinin özellikleri ile ilgili internet ortamında, çok fazla arama yapılıyor.

Toy Poodle Köpeğinin Özellikleri
Toy Poodle Köpeğinin Özellikleri

Toy Poodle Köpeğinin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Çok yumuşak bir kıvırcık tüy yapısı olan Toy Poodle cinsi köpekler, kürklerinden dolayı oyuncak köpeklere benzer.

Bu cinsin en belirgin fiziksel özellikleri şunlardır;

 • Düşük kulaklı ve yuvarlak bir surat yapılarına sahiptirler
 • Boyları cinslerine göre değişiklik göstermekle beraber, 28 cm ile 38 cm arasındadır
 • 7 kg ile 10 kg arasında ağırlıkları vardır
 • Ortalama 12 ile 15 yaşa arasında ömürlere sahiptirler. İyi bir beslenme ve bakım ile bu süre uzayabilir
 • Orta seviyede enerji düzeyleri vardır
 • Egzersiz seviyeleri düşüktür
 • Renkleri: koyu turuncu, mavi, siyah, krem, kahverengi, gümüş, gri, gümüş – bej, siyah – beyaz ve beyazdır. Kahverengi ile koyu turuncu renkte olanlar, en çok tercih edilen renkler olduğu için fiyatları da en yüksek olanlarıdır.

Poodle cinsi köpeklerin minyatür, Toy ve standart olmak üzere üç değişik boyutu bulunuyor. Standart cinsinin boyları 60 cm.ye kadar çıkabilir. Üç cinsin de boyutları hariç özellikleri aynıdır. Ayrıca, uzun bacakları da ayırt edici fiziksel özellikleri arasındadır.

Toy Poodle Köpeğinin Karakter Özellikleri Nelerdir?

Toy Poodle cinsi köpeklerin çok fazla rağbet görmesini etkileyen unsurlardan biri de karakter özellikleridir.

Bu özelliklerden en belirin olanları şunlardır;

 • Sosyal yaşama çok kolay uyum sağlayabilirler: özellikle itaat ve tuvalet eğitimin verilmesi ile sosyal yaşama diğer cinslerden çok daha kolay uyum sağlayabilirler
 • Çok zekidirler ve bu yüzden kavrama yetenekleri de çok ileri seviyededir
 • Hareketli yapılarından dolayı, oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı severler
 • Aile bireylerini çok kolay sahiplenirler ve ölünceye kadar da sadık kalırlar
 • Az da olsa inatçılık yapabilirler: özellikle iyi bir itaat eğitimi ile inatçılıkları yumuşatılabilir

Bu özelliklerinin yanı sıra, diğer petlere karşı asabi davranmalarına rağmen insanlara karşı sevecen olmaları da, önemli karakter özellikleri arasındadır.

Toy Poodle Köpeklerde Bakım

Toy Poodle bakımı en kolay köpeklerdendir. Tüylerinin düzenli taranması ve yıkanması bakımları için yeterlidir. Toy Poodle cinsi köpeklerin, özel şampuanlar kullanılarak 1 ile 1,5 ayda bir yıkanması yeterli olacaktır. Ayrıca, günde ortalama 20 dakikalık bir egzersiz (yürüyüş gibi) yapması da formda kalmalarına yardımcı olur.

Toy Poodle Köpeklerde Beslenme

Beslenme her cins köpek için önemli hususların başında gelir. İyi bir beslenme ile köpeklerin ömrü uzayabilir ve ideal kilolarında olabilirler. Toy Poodle cinsi köpekler de, yaş ve kilosuna uygun kaliteli kuru mamalarla beslenmelidir. Kesinlikle yemek artığı verilmemeli, beslenmeleri yürüyüş ya da oyun zamanından önce yapılmalıdır.

Toy Poodle Köpeklerde Eğitim

Özellikle evde beslenecek köpekleri için gerekli olan en önemli husus, iyi bir eğitim almalarıdır. Toy Poodle cinsi köpeklerin çok zeki olmaları, kolay eğitilmelerini de sağlıyor. Bu cinslerin ihtiyaç duyduğu eğitimlerin başında itaat ve tuvalet eğitimleri geliyor. Her iki eğitimde de istenilen sonucun alınabilmesi için, çok erken yaşlarda eğitimlere başlanması gerekiyor. Toy Poodle cinsi her ne kadar zeki olsa da, inatçı bir kişilikleri de vardır. Bunun için de eğitim esnasında çok sabırlı olunmalı, sürekli tekrarlar yapılmalı ve ödüllendirme yöntemi kullanılmalıdır.

Toy Poodle Köpek Fiyatları

Diğer cinslerde olduğu gibi Toy poodle köpeklerinin fiyatları da, kökeni ve görünüşüne göre değişiklik gösteriyor. Toy Poodle köpeklerin ortalama fiyatları, 4000 TL ile 9000 TL arasında değişiyor. İyi bir soya sahip Toy Poodle yavruları ise 10000 TL ile 12000 TL arasında değişebiliyor.

Toy Poodle Köpek Tüy Döker mi?

Köpek beslemeyi düşünenlerin aklına gelen ilk soru, tüy döküp dökmediğidir. Toy Poodle cinsi köpeklerin sık ve kıvırcık bir tüy yapısı bulunur. Bu cins, nerede ise hiç tüy dökmeyen köpekler arasında yer alır. Bunun içinde, tüy bakımlarının düzenli yapılması katkı sağlayacaktır.

Toy Poodle Köpek Evde Beslenir mi?

Toy Poodle cinsi köpekler, oldukça hareketlidirler. Bu özelliklerinden dolayı evde beslenmeye uygun olmadığı gibi düşünülse de, evde beslenmeye uygun olan köpekler arasında ilk sıralardadır. Bunun için de, erken yaşlarda ve uygun bir eğitim verilmesi gereklidir.

Toy Poodle Köpeğinin Özellikleri
Toy Poodle Köpeğinin Özellikleri

Toy Poodle Köpek Evde Yalnız Kalabilir mi?

Tüm köpekler gibi Toy Poodle cinsi köpekler de, evde uzun süre yalnız kalmayı sevmezler. Bunun nedeni ise, terk edilmiş duygusuna kapılmalıdır. Zorunda kalındığı halde (maması ve suyu hazır olmak şartı ile), Toy Poodle cinsi köpekler de 8 ile 10 saat arasında yalnız kalabiliyorlar. Gene de, Toy Poodle köpeklerin yavru iken ve tuvalet eğitimi verilmeden evde yalnız bırakılması uygun değildir.

Zağar Köpeğinin Özellikleri > https://www.pusholder.com/zagar-kopeginin-ozellikleri/

Toy Poodle Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Toy Poodle beslemeyi düşünen kişilerin, ilk ve mutlaka dikkat etmesi gereken hususların başında, orijinal olup olmadığının araştırılması gerekir. Özellikle kırma bir soya sahip olan bu cins, safkan cinslerinde olan özelliklere tam olarak sahip olmamaktadır. İkinci husus ise, mümkün olduğu kadar yavru Toy Poodle tercih edilmesidir. Özellikle aileyi sahiplenmesi ve iyi bir eğitim alabilmeleri için bu konu önem arz ediyor. Son olarak ise, güvenilir ve tanınan bir yerden alınması ile sağlık kontrollerinin yapılmış olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu