Teknoloji

Twitch Kategorisi ‘IRL’ Ne Demek?

Twitch kullanmaya başlayan ve IRL kategorisi ile karşılaşan izleyiciler ile yayıncılar, “twitch kategorisi ‘IRL’ ne demek?” diye soruyor. Bu sorununun cevabını öğrenmek ve Twitch hakkında bilgilerinizi tazelemek için bu yazıyı okumanızda fayda var.

Twitch Kategorisi 'IRL' Ne Demek?
Twitch Kategorisi ‘IRL’ Ne Demek?

Twitch.tv Hakkında Genel Bilgiler

Twitch olarak kısaltılan twitch.tv, bilgisayar üzerinden oynanan oyunları kapsayan elektronik spor yayınları için yayıncılar tarafından kullanılacak bir platform olarak sunuldu. İlk olarak Justin Kan ile Emmett Shear tarafından kurulan ve Justin.tv’nin bir yan ürünü olan Twitch, aylık olarak kırk üç milyondan fazla izleyiciye sahiptir.

İzleyicilerin uygulamada ortalama olarak geçirdiği vakit sadece bir buçuk saat olarak hesaplansa da kurulduktan sadece üç yıl sonra Amerika Birleşik Devletlerindeki internet trafiğinin dördüncü kaynağı haline gelmeyi başarmıştır.

Aynı yıl Amazon tarafından satın alınan Twitch’in Temmuz 2020 itibariyle yedi buçuk milyon aktif yayıncısı ve günlük olarak on beş milyon izleyicisi bulunuyor. Aylık izleyici rakamlarına bakıldığında ise istatistikler aylık olarak yüz kırk milyon izleyicinin Twitch yayınlarına katıldığını gösteriyor.

Twitch Hangi Platformlar Tarafından Destekleniyor?

Android ve iOS cihazlarda kullanılan bir hale getirilen Twitch, artık mobil uygulama olarak kullanılabiliyor. Yatay görünümde izleme özelliğine sahip olan bu uygulama, internet ağınızın kalitesine göre yayınların görüntü kalitesini özelleştirmenize olanak sağlıyor. İnternet sitesi üzerinden katıldığınız yayınlarda sohbetlere katılmanız en başından beri mümkündü.

Mobil uygulamaya da getirilen bu özellik Twitch’in vazgeçilmez bir özelliği haline geldi. Twitch.tv’nin CEO’su olan Emmett Shear’ın söylediğine göre Twitch ilerleyen yıllarda Xbox 360, PlayStation 4, Ouya ve Xbox One gibi oyun platformları üzerinden de kullanılabilecek.

Twitch’te Yer Alan Bir Kategori Olan IRL Ne Anlama Geliyor?

İngilizce mesajlaşmalarda da çokça kullanılan IRL, Türkçesi Gerçek Hayatta anlamına gelen bir kısaltmadır. Twitch genellikle oyun yayını yapılan bir platform olduğundan yayıncı yayın yapmayacağı ve sadece sohbet edeceği zamanlarda yayının başlığında bu ifadeyi kullanır.

Bu ifadenin kullanıldığı yayınlarda yayıncılar izleyicilerle iletişime geçtiği için yayıncı ile izleyici arasındaki bağ güçleniyor. IRL başlıklı yayınlarda sohbette geçen isteklere uygun olarak hareket eden yayıncı yayın esnasında birçok video izler, izleyicileriyle sohbet eder ve onlara eğlenceli anlar yaşatır. Kısa bir özetle, Twitch’te IRL kategorisindeki yayınlar, gerçek hayatta yapılan resim çizmekten yemek yemeye kadar olan bütün aktiviteleri kapsar.

Twitch’te Yer Alan Yayıncılık Seviyeleri Nelerdir?

Twitch’te yer alan yayıncı seviyeleri üç adet seviyeyle sınIRLıdır ve bunlar yayıncı, iştirak ve partnerdir. Reşit olan herkes Twitch’te yayın yaparak yayıncı unvanını elde edebilir, reşit olmayan bireylerin ise ailelerinin veya velilerinin iznini alması şarttır.

Twitch’te yayıncı olduktan sonra yayınlarınıza katılan insanların katılabileceği sohbet alanına, takipçilerin sizi takip etme olanağına ve panelinizde yer alan analizler sayfasına sahip olursunuz.

Eğer yayıncılık seviyenizi yükseltmek gibi bir planınız varsa Başarılar sayfası üzerinden ilerlemenizi takip ederek şartları yerine getirebilir, getirdiğinizde panelinizde gözükecek olan bağlantı sayesinde iştirak seviyesine yükselebilirsiniz.

Twitch’in ikinci yayıncılık seviyesi olan iştirak seviyesinde daha fazla özelliğe sahip olursunuz, birçok araç da kullanımınıza hazır olur. Bu bahsedilen araçlardan en önemlisi olan abonelik, izleyicilerinizin sizi desteklemesi için profilinizde hazır hale gelir. Ayrıca iştirak aşamasında sponsorlu reklamlar ile de para kazanabilmeniz mümkündür.

Twitch’in son ve en önemli yayıncılık seviyesi olan partnerlik seviyesine ulaşmak pek de kolay değil. Fakat profil panelinize girdiğinizde, gerekli şartları karşıladığınız durumda önünüze çıkacak olan davetiye ile partner statüsüne ulaşabileceksiniz. Bu statüye ulaşmak kolay olmasa da ulaştığınız takdirde daha fazla gelir olanağına, öncelikli Twitch desteğine ve daha fazla ek avantaja da sahip olacaksınız.

Twitch Üzerinden Para Kazanmak Mümkün Mü?

Twitch üzerinden para kazanmak resmi olarak üç yola bağlıdır. Bu yollardan ilki, Twitch yayını yaptığınız esnada size yapılan bağışlardır. Yani izleyicileriniz sizin videolarınızı veya yaptığınız herhangi bir şeyi beğendiyse sizi desteklemek için yayın esnasında size bağışta bulunabilir, bu şekilde Twitch sayesinde para kazanabilirsiniz.

Twitch’ten para kazanmanın bir diğer yolu ise sponsorlu reklamlardan kazanacağınız gelirlerdir ancak bu seviyeye ulaşabilmek için en az iştirak seviyesinde olmalısınız. Twitch’te para kazanmanın son yolu ise takipçilerinizin sizin yayınlarınıza abone olmasıdır. Twitch’te bir yayın kanalına abone olmak dört dolar gibi bir ücret olsa da bu ücretin 1,2 veya 1,5 doları sizin hesabınıza gönderilecek.

Nasıl Popüler Bir Twitch Yayıncısı Olunur?

Popüler olmak isteyen bütün Twitch yayıncıları bunun nasıl gerçekleşeceğini soruyorlar. Amacı para kazanmak olan yayıncılar genellikle yayınlarının ilk başladığı dönemlerde bu işten vazgeçerler, amacınız para kazanmak bile olsa Twitch yayıncılığına hobi olarak başlamalısınız. İzleyicilerinizi etkileyebilmek için ses tonunuzu geliştirmeli, akıcı ve anlaşılır konuşmalısınız.

Popüler olan birçok yayıncıya baktığınızda yayıncıların doğal olduğunu fark edersiniz, siz de doğal olun. Yayınlar için hazIRLamanız gereken tek şeyin konu başlıkları olduğunu bilin ve buna yönelik hareket edin, spontane yayınlar yapın.

Twitch Kategorisi 'IRL' Ne Demek?
Twitch Kategorisi ‘IRL’ Ne Demek?

Twitch Yayıncısı Olmak İçin Gereken Şeyler Nelerdir?

Twitch yayıncıları normalin üzerinde bir gelir kazansa da aldıkları ekipmanlar ve iyileştirmeleri gereken birtakım özellikler onları zorluyor.

Eğer siz de yayıncı olmak istiyorsanız iyi kalitede olacak şekilde şunlara sahip olmalısınız:

  • Yayın bilgisayarı
  • Güçlü bir oyun bilgisayarı
  • Oyuncu mikrofonu
  • Yaka mikrofonu
  • Oyuncu kulaklığı
  • Oyuncu koltuğu
  • İyi internet hızı
  • Oyuncu klavye ve fare seti
  • Capture card
  • Canlı içerik yayıncı kontrolörü

Bunlara sahipseniz iyi bir yayıncı olmak için önünüzde herhangi bir engel yok demektir.

Twitch Platformunun Yayıncı Olmak İçin Önerdiği Ekipmanlar

Twitch platformu, yayıncılarının ihtiyaçları olan ekipmanlara kolay ulaşabilmesi için alınabilecek ürünler konusunda birkaç öneride bulunuyor. Bu önerilerden ilki Logitech C920 veya Logitech BRIO modelli USB Webcam, ikincisi ise Elgato HD60S modelindeki Capture Card’dır. Ayrıca Twitch yayın kontrolörü olarak Elgato Stream Deck modelini, 2K ses alma cihazı olarak da Magawell modelini öneriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu