Yemek

Un Helvası Tarifi Nedir? Un Helvası Nasıl Yapılır?

Un helvası, pratik lezzetler denilince ilk akla gelenlerden biridir. Gerek içerdiği malzemeler gerekse tatlının yapılışı son derece kolay. Gecenin bir saatinde bile hızla hazırlanabilir. Bu nedenle en sık tüketilen tatlı çeşitlerinden biridir. Un helvası tarifi nedir? Un helvası nasıl yapılır? Sorularının yanıtları aşağıda verilmiştir. Un helvası tarifinde bazı püf noktalara dikkat edilerek harika bir lezzet elde etmek mümkün.

Un Helvası Tarifi Nedir? Un Helvası Nasıl Yapılır?
Un Helvası Tarifi Nedir? Un Helvası Nasıl Yapılır?

Un Helvası Malzemeleri Nelerdir?

 • 1,5 Su bardağı toz şeker
 • 2 Su bardağı un
 • 2,5 Su bardağı su
 • 250 Gram tereyağı

Un Helvası Şerbeti için Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Un helvası şerbeti için;

 • Yarım limonun suyu
 • 1,5 Su bardağı su
 • 1,5 Su bardağı şeker

Bu malzemelerle şerbet hazır hale gelir.

Un Helvası Yapılışı

Malzemeler hazırlandıktan sonra un helvası yapmaya başlanır.

 • Derin bir tencerenin içine şeker ve su konulur.
 • Şeker ve su tamamıyla eriyene kadar karıştırmaya devam edilir.
 • Bu karışım sıcak hale geldiğinde ocağın altı kapatılır ve tencere ocaktan alınır.
 • Yanmaz ve yapışmaz bir tava seçilerek tavaya tereyağı konur ve eritilir.
 • Erimiş tereyağının üzerine elenmiş olan un azar azar olmak üzere ilave edilir.
 • Daha sonra un kavrulmaya başlanır.
 • Un kavruldukça renk değiştirmeye başlar. Sıvı halden katı bir kıvama dönüşür.
 • Bu kavurma işlemi yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika kadar devam eder. Bu kavurma işlemi kesinlikle orta ateşte olmalıdır.

Bu işlemler sırayla yapılmalıdır.

Şerbet Hazırlığı

Kavurma işleminin ardından şerbetlemeye geçilir. Kavrulan malzemelerin üzerine şerbet dökülmeye başlanır. Şerbetin hafif soğumuş olmasına dikkat edilmelidir. Şerbet helvanın üzerine dökülürken karıştırmaya devam edilir. Şerbet tüm helvanın içine güzel bir şekilde yayılır. Helva şerbeti yedikçe koyulaşmaya başlar.

Bununla beraber kıvama gelir. Helva katılaşınca servis edilmeye hazır duruma gelmiş olur. Son aşama olarak helvaya tahta bir kaşık yardımıyla şekil verilir. Helva soğudukça katılaşacaktır. Dolayısıyla helvaya şekil verme işlemi ertelenmeden yapılmalıdır. Helva bir süre dinlenmeye bırakılır. Dinlenme süresinden sonra isteğe göre ceviz ya da farklı yemişlerle süsleme yapılabilir.

Un Helvası Yapımının Püf Noktaları

Her tarifin kendine özgü püf noktaları var. Un helvası görünürde son drece pratik. Ancak; ölçülere ve yapımında bazı önemli hususlara dikkat edilmezse istenen kıvamı tutturmak imkansız hale gelir. Un helvası malzemeleri az. Bu az olan malzemeler belirtilen ölçülerde olmalıdır. Belirtilenden ne az ne çok malzeme kullanılmamalıdır. Bununla beraber yapılışına da dikkat edilirse harika bir un helvası elde edilir.

Un Helvası Neden Topaklanır?

Un helvası son derece kolay hazırlanan bir tatlı. Ancak; tatlının yapılışı sırasında bazı hususlara dikkat edilmelidir. Zira helva yapılışında en sık yaşanan sorun topaklanmadır. Helva topaklandığında istenen kıvam tutmuyor. Birkaç püf noktaya dikkat edilirse bu sorun yaşanmaz.

Un helvasının topaklanmaması için yağ düzgünce eritilmelidir. Yağ çok fazla sıcak olmadan kavurma işlemi yapılmalıdır. Aksi halde topaklanmalar olur. Diğer önemli husus ise unun elenmesidir. Genelde un elenmeden konuluyor. Tam aksi un güzelce elenerek yavaş yavaş ilave edilmelidir. Un ilave edilirken kaşıkla karıştırma işlemi hiç durmaksızın devam etmelidir. Ateş çok harlanmamalıdır. Ağır ağır pişmesine özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilirse helva topaklanma yapmaz.

Un Helvası Pişirme Önerisi

Un helvası pratik tarifine birkaç lezzet daha ilave edilebilir. Un helvası şerbetine süt katılabilir. Süt istemeyenler su tercih edebilirler. Bunun yanı sıra helva yapımı için ceviz için yerine Antep fıstığı tercih edilebilir. İsteyenler kuru yemiş olarak fındıkta tercih edebilirler.

Un Helvası Sunumları

Herkes damak zevkine göre un helvası hazırlayabilir. Farklı ilaveler açık bir tatlıdır. Un helvası genel olarak sıcak bir şekilde servis edilir. Un helvasının yanında meyve dilimleri konabilir. Bu tatlıya daha da lezzet katar.

Diğer bir sunum şekli ise dondurmayla yapılır. Un helvasının yanına iki üç top dondurma konarak servis edilebilir. Son bir sunum şekli ise un helvasının yanına biraz kaymak konulmasıdır.

Un Helvası Hazırlama Süresi

Yukarıda da bahsedildiği gibi en kolay ve hızlı hazırlanan tatlılardan biri un helvasıdır. Yaklaşık olarak 20 dakika gibi kısa zamanda un helvası hazırlanmış ve servis edilmiş olur.

Un Helvası Yararlı Mı?

Un helvasının pek çok yararı var. Yüksek enerji veriyor, balgam söktürücü bir etkiye sahip. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kemik sağlığını destekliyor, hastalıklardan koruyor, kanser riskini önlüyor. Yapılan araştırmalar un helvasının kansızlığı giderdiğini de ortaya koymuştur. Bu etkileriyle sağlığı destekliyor, koruyor. Hastalıkların iyileşmesine de katkı sağlıyor.

Un Helvası Tarifi Nedir? Un Helvası Nasıl Yapılır?
Un Helvası Tarifi Nedir? Un Helvası Nasıl Yapılır?

Un Helvası Kaç Kalori?

Lezzetiyle vazgeçilmez olan un helvası pratik bir şekilde yapılabilir. Tatlı krizlerinde mutfağa girilerek hızla hazırlanır. Durum böyle olunca daha sık tüketilen tatlılardan biri oluyor. Un helvası hakkında da en çok sorulan sorulardan biri kalorisi. Diyet programı olanlar, kilo almaktan korkanlar için bu kalori hesabı oldukça önemli. 1 porsiyon un helvasında yaklaşık olarak 451 kalori vardır. Yani bu hesaba göre bir yemek kaşığı miktarınca un helvası 65 kaloriye sahiptir.

Kalorisi bir hayli yüksek. Dolayısıyla kilo aldırıcı bir özelliği vardır. Kilo almaya meyilli insanların un helvası tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor. Özellikle düzenli un helvası tüketenler kilo alırlar. Bu duruma engel olunması için un helvası küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir. Yani bu noktada helvanın tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Bununla beraber, uzun aralıklarla tüketilmesi de oldukça önemli. Diyet yapan kişilerin tüketmemesi önerilir. Ancak; ara sıra kaçamaklar yapılabilir. Bahsedildiği gibi küçük bir porsiyon un helvası tüketilebilir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu