Yemek

Sizi Tok Tutacak Yiyecekler

İnsanlar arasında tok tutacak yiyecekler en çok ramazan ayında araştırılmaya başlanıyor. Ramazan aylarında insanlar daha çok bu besinleri sahurlar da yiyorlar. Sizi tok tutacak yiyecekler arasında çok fazla besin vardır. En başta protein deposu olan besinler her zaman daha çok tok yer alır. Bu besinleri hepsini ayrıntılı bir şekilde açıklayalım.

Yulaf Ezmesi İle Tok Kalın

Yulaf ezmesi bir beta glukan deposudur ve aynı zamanda posa içeriği çok yüksek olan bir besindir. Posa içeriği yüksek olduğu için vücut çok uzun sürede yakıyor ve tok kalma süreniz uzuyor. Beta glukan aynı zamanda çoğu hastalığa da iyi geliyor. Yulaf ezmesini istediğiniz öğün de yoğurt ile birlikte ya da süt ile birlikte kullanabilirsiniz. İçine ne katacağınız tamamen size kalmıştır isterseniz içine çok faydalı olan çörek otunu da katabilirsiniz. Yulaf ezmesi tüketmeniz sizi her zaman daha da çok tok tutacaktır.

Lor Peyniri İle Tok Kalın

Kahvaltıların olmazsa olmazı peynir vardır. Peynirler arasında sizi tok tutmak için tuzsuz peynirler her zaman daha iyidir. Lor peyniri hem protein açısından çok iyi hem de tuz oranı olarak içinde hiç tuz bulundurmuyor bu özellikleri sayesinde tok kalma süreniz uzuyor. Sofralarınızda her zaman tok kalmak için lor peyniri bulundurabilirsiniz. Lor peynirini sadece kahvaltılarda değil salatalarda da kullanabilirsiniz.

Yumurta İle Tok Kalın

Eğer bir insan tok kalma süresini uzatmak istiyor ise proteini yüksek olan besinler tüketmelidir. Protein denince akla ilk gelen haşlanmış yumurta oluyor. Haşlanmış yumurta da olan çok yüksek protein sizi her zaman daha çok tok tutacaktır. Sabah kahvaltılarınız da sofranızda yumurta bulundurarak tok kalma sürenizi uzatabilirsiniz.

Sebzeler ile Tok Kalın

Sebzeler bol miktarda su içerir. Bol miktarda su içerdikleri için hem kilo almanızı engelleyecek hem de içeriğinde bulunan posa içeriği sayesinde tok kalma süreniz uzuyor. Sebzeler olarak örneğin salata olarak günün her öğününde tüketebilirsiniz. Bol miktarda yeşillik yediğiniz zaman midenizi yeşillik ile doldurup doyma hissi de veriyor. Salatanızın içine katacağınız bir ton balığı ile de salatanıza tat verebilirsiniz.

Baklagiller Grubu İle Tok Kalın

İlk başta baklagillerin neler olduğunu hatırlayalım.

Baklagilleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kuru fasulye
 • Nohut
 • Mercimek
 • Bezelye
 • Bakla
 • Börülce
 • Barbunya gibi sıralanabilir.

Bunlar baklagiller grubuna aittirler. Baklagillerin hepsi hem posa hem de protein kaynağı bakımından çok zengin besinler olduğu için tüketilmesi halinde insanlarda tok kalma süresi daha da çok uzayacaktır. Baklagillerin tok tutma yanında faydaları da saymakla bitmez. Baklagiller bağışıklık sistemini düzenler, kalbi korur, kan şekerini dengeler, hafızayı güçlü tutar ve tok kalma süremizi uzatır. Sofralarınıza baklagiller koyarak tok kalma sürenizi uzatabilirsiniz.

Sizi Tok Tutacak Yiyecekler
Sizi Tok Tutacak Yiyecekler

Tuzsuz ve Çiğ Kuruyemiş İle Tok Kalın

Tuzsuz kuruyemişler ara öğünlerde her zaman hemen hemen herkes tarafından çok fazla tüketiliyor. Badem ve ceviz çiğ olarak tüketilmesi halinde tok kalma süreniz uzayacaktır çünkü badem ve ceviz de yağ ve lif bakımından çok zengin olan besinler insanlar tarafından çok tercih ediliyor.

Acıktığınız bir anda bir miktar çiğ ya da tuzsuz kuruyemiş yediğinizde sizin tokluk sürenizi her zaman uzatacaktır. Çiğ kuruyemiş tamamen lif deposu olduğu için çoğu insan tarafından sevilen bir besindir. Bu besinleri tüketmek sizin tokluk sürenizi uzatacaktır.

Süt, Yoğurt ve Kefir İle Tok Kalın

Süt ve süt ürünleri hem protein hem de d vitamini bakımından çok zengindir. Bu zenginlik bakımından tüketilmesi halinde tokluk hissi daha uzun sürecektir. Süt, yoğurt ve kefir arasında en faydalısı olarak kefir görülüyor. Kefirin faydaları saymakla bitmiyor. En başta kefir keçi ya da inek sütünden mayalanan ekşi ayrana benzeyen bir içecektir.

Kefirin faydalarını ise bu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sindirim sistemini düzenlemede yardımcı olur
 • Bağırsakların çalışmasını sağlar
 • Kanı temizler
 • Kansızlığı giderir
 • Kilo almanızı engeller
 • Kalbe iyi gelir
 • Kanser hastalıklarına iyi gelir
 • Çocukların gelişmesinde faydalıdır gibi sıralanabilir.

Kefir aynı zamanda kalsiyum açısından da çok zengindir. Kefiri de her zaman istediğiniz anda içebilirsiniz içmeniz halinde hem sizi tok tutacaktır hem de vücut için çok faydalı bir içecektir. Bu sebeplerden dolayı evinizden hiçbir zaman eksik etmemek gerekiyor.

Muz İle Tok Kalın

Meyveler bakımından tok tutan meyvelerin başında muz geliyor. Muz potasyum bakımından çok zengin olduğu için tok tutma süresi her zaman daha uzun sürecektir. Yemeklerin peşine muz yenildiği zaman tok tutma süresi daha da uzayacaktır. Özellikle ramazan ayında sahurdan sonra yenen muz iftara kadar sizi daha da çok tok tutacaktır.

Sizi Tok Tutacak Yiyecekler
Sizi Tok Tutacak Yiyecekler

Balık İle Tok Kalın

Omega3 bakımından çok zengin olan balık tok tutma bakımından da insanlar tarafından çok tercih ediliyor. Balığın faydalarını saymakla bitmeyecek derece de fazladır. Bağışıklık sistemini düzenler, çocuklarda zeka gelişimine yardımcı olur, kalp sağlığına çok faydalıdır. Balık protein bakımından çok zengindir. Proteinin yanı sıra fosfor ve omega3 bakımından çok zengin olan balık tok tutma sürenizi her zaman uzatır. Kış aylarında yenen balık hem tok tutar hem de sağlık açısından çok önemlidir.

Çavdar Ekmeği İle Tok Kalın

Yemek yendiği zaman uzun süre tok kalmak isteriz bunun için bu öğünlerde her zaman ekmek tüketiriz. Beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği kullanırsak hem tok kalma süremiz uzayacak hem de sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Çünkü çavdar ekmeği kullandığımızda çoğu hastalığa da faydalı olacaktır. Sindirim sistemini ve bağırsaklara iyi gelen çavdar ekmeği sofralarımızda beyaz ekmeğin yerini alıyor. Sofralarımızda hiçbir zaman eksik etmememiz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu