Sağlık

Varis Nedir? Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bacaklarda ağrı ve kızarıklık, morluk yaratan görüntüsüyle bilinen varis aslında toplardamarın derinin altında genişlemiş olma durumudur. Varisler belirli bir zaman sonra genişleyerek ve artarak damar çatlamaları oluşturabiliyor.

Varislerinden şikayetçi olan kişide ayrıca venöz yetersizliği de varsa bacaklarda şişme ve ağrı oluşabiliyor. Varis rahatsızlığı bir nevi damar hastalığı olarak da algılanabilir. Varis rahatsızlığı genellikle ilk yıllarda sadece bacaklarda görüntü açısından sorun teşkil etse de ilerleyen dönemlerde ağrı ve şişliklerde oluşturabiliyor.

Varis hastalığının görülme sıklığı erkeklere nazaran kadınlarda daha fazladır. Ayrıca varis rahatsızlığı kişilerde yaşın ilerlemesiyle daha fazla görülebiliyor.

Varis Nedir? Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Varis Nedir? Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varisler Neden Oluyor?

Varisler bilindiği üzere bir damar rahatsızlığıdır. Kişinin aile geçmişinde bir varis problemi varsa kişide de genetik olarak varis rahatsızlığı meydana gelebilir. Elbette bunun yanı sıra birtakım farklı etkenlerde mevcuttur.

Genel manada varis rahatsızlığı toplardamar kapağında oluşabilen yetersizlik durumudur. Dolayısıyla toplardamarlarda olan kan geriye gider. Bundan dolayı damarda basınç artar. Bu durum şişliklere neden olarak varis denilen genişlemiş ve kıvrılmış görüntüyü oluşturur. Toplardamar yetersizliği bacaklarda veya kasıklarda da görülebilir.

Dolayısıyla varis rahatsızlığınızın derecesini anlayabilmek için kalp damar cerrahisiyle iletişime geçerek varislerinizin yüzeysel olup olmadığını anlayabilirsiniz. İleri derecede olan varisler kişilerin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabiliyor.

Varislerin Belli Başlı Oluşabilme Nedenleri Nelerdir?

Varisler bir toplardamar rahatsızlığıdır. Toplardamarlardaki venöz yetersizliği varis problemlerine neden olabiliyor.

Bu rahatsızlığın belli başlı nedenleri arasında genetik öykü varsa da şu faktörlerde varis oluşumuna sebep olabiliyor:

 • Obezite ve şişmanlık
 • Uzun zaman ayakta kalmayı gerektiren mesleklerde çalışmak
 • Doğum kontrol hapları kullanmak
 • Kadın olmak
 • Gebelik yaşamak
 • Dar giysileri sürekli kullanmak
 • Hormon tedavisi olmak, ilaç kullanmak
 • Yaşlılık
 • Kabızlık

Tüm bu faktörlerde varislerin oluşabilmesi için yeterlidir. Varisler uzman doktor tarafından yapılan muayene sonucunda yüzeysel yada derin olup olmadığı gözlemlenebiliyor.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis rahatsızlığı şikayeti olan kişilerde görülebilecek belirtiler her hastada aynı olmayabilir.

Fakat sık görülen belirtiler şöyledir:

 • Bacaklarda şişlik ve ağırlık hissi
 • Bacaklarda oluşan mavi ve mor gibi algılanan lekeler
 • Bacaklarda ağrı
 • Uyuşukluk hissi

Tüm bu belirtilerin yanı sıra nadir olmakla beraber hastanın bacaklarında kaşınma da görülebilir. Hatta hasta varis şikayetlerini huzursuz bacak sendromuyla karıştırabiliyor.

Varis Tanısı Nasıl Konulur?

Günümüzde varis şikayetiyle herhangi bir kliniğe başvuran hastalara muayene yapıldıktan sonra venöz tanısının yeterli olabilmesi için renkli doppler ultrasonografi istenir. Bu renkli ultrasonografi sonucuna göre hastanın damar çapı ölçülür. Hastanın damar çapı belirli bir aşamaya gelmişse eğer hastaya cerrahi operasyon önerilir.

Fakat hastanın damar çapı ve kanın geri kaçma süresi belirli değerin altında kalıyor ise bu durumda hastaya varis çorabı veya birtakım medikal tedavi seçenekleri sunulur. Burada hastanın düzenli olarak çorap tedavisine uyması gereklidir. Varis rahatsızlığı ileri durumda olan hastalara düzenli takip ve MR öneriliyor.

Varis Tedavisi Nasıl Oluyor?

Varis tedavisine başlamadan önce uzman hekim hastanın genel olarak kilosunu göz önüne alıyor. Eğer ki hasta kiloluysa ilk olarak hastaya kilo vermesi öneriliyor. Kişinin varis şikayetinin cerrahi operasyona gerek kalmaksızın azalabilmesi için sigara alışkanlığından vazgeçmesi ve yaşamına sporu katması tavsiye ediliyor.

Varis tedavilerinde ilk tercih edilen yöntem varisli olan damarın operasyonla çıkarılmasıdır. Fakat bu tedavi türü iyileşmesi meşakkatli bir süreç içeriyor. Dolayısıyla günümüzün teknolojisini içeren lazerle varis tedavisi daha makul bir tedavi yöntemidir.

Lazer kullanılarak yapılan tedavi yönteminde varisli olan damara lazer ışığı gönderilerek damar yakılıyor. Bu yöntemin uygulanabilmesi için hastaya lokal anestezi yapılır. Hasta lokal anestezi sayesinde ağrı sızı yaşamadan varislerinden kurtulabiliyor. Kişi gün içinde taburcu olarak günlük yaşantısına adapte olabiliyor.

Varislerin Tedavisinde Uygulanan Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Varis tedavisinde hastaya renkli doppler yöntemi kullanılarak ölçülen damar çapına göre bir tedavi seçeneği uygulanır. Eğer ki hastanın varisleri yüzeysel değil de ileri derecede ise hastaya medikal tedavilerden çok cerrahi tedavi yöntemleri öneriliyor.

Yüzeysel lazer uygulaması veya radyofrekans uygulamalarıyla hastanın varisleri tedavi edilebiliyor. Ayrıca ileri seviyede kılcal damar tedavisinde ise skleroterapi yöntemi hastaya uygulanabiliyor.

Bir diğer cerrahi operasyon yöntemiyse geleneksel yöntem olan hastanın ayak bileğinden veya kasığından uygulanan kesi yöntemidir. Günümüzde ise kapalı varis cerrahi yöntemi uygulanmaya başlıyor.

Varis Nedir? Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Varis Nedir? Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varislerin Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

Varislerin oluşmaması yada var olan varis şikayetlerini en aza indirmek için kişiler günlük yaşamında birtakım farklılıklar yapması gereklidir. Örneğin spor yapma veya düzenli yürüyüş dahi yapmıyorsa kişi hayatına yürüyüş aktivitesini eklemesi gerekir.

Varislerin fazlalaşması için şu gibi önlemler alınabilir:

 • Kişi var olan kilosunu korumalıdır.
 • Düzenli yürüyüş veya egzersiz
 • Topuklu ayakkabı alışkanlığından vazgeçip rahat düz ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Gün sonunda yorulan ve ağırlaşan bacaklar dinlendirilmelidir.
 • Mümkün oldukça sıcak sudan kaçınmak.
 • Uzun süre sabit oturmamak
 • Dar giysilerden kaçınmak

Tüm bu önerileri dikkate alarak yaşamak varis rahatsızlığının ilerlemesini önleyebilir. Varislerden kaynaklanan ağrı ve şişliğinizin gün içinde sizi rahatsız etmemesi için düzenli varis çorabı kullanmalısınız.

Varis Rahatsızlığı Ciddi Sağlık Sorunu Oluşturur Mu?

Varisler birçok farklı boyutlarda olabiliyor. Kimi varisler sadece görsel manada kişiyi etkiliyorsa da ilerleyen zamanlarda ağrı ve şişlik oluşturabiliyor. Ayrıca derin varislere sahip olan hastalar varis tedavisi olmadıkları sürece ağrı, şişlik, bacaklarda karıncalanma hissi de artıyor. İleri derece ki varisler kimi hastalarda pıhtı oluşmasına neden olabiliyor.

Akciğerlerde oluşan pıhtılaşma sonucunda bu durum ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Dolayısıyla varis şikayetlerine sahipseniz uzman bir kalp damar cerrahıyla iletişime geçmeniz sağlıklı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu