Teknoloji

Web Sitenizin Güvenlik Açığı Nasıl Kapatılır?

Web sitesi sahibiyseniz yaygın olarak karşılaştığınız sorunlar arasında web sitesi güvenlik açıkları yer alır. Bu açıklar nedeniyle web sitenize hacker saldırıları düzenlenebilir. Düzenlenen bu saldıralar nedeniyle site veri tabanında barındırılan bilgileriniz çalınabilir veya zarar görebilir. Bu nedenle sitenizin var olan güvenlik açıklarını kapatarak sitenizin güvenliğini sağlamanız gerekir. Web sitenizin güvenlik açığı nasıl kapatılır? Cevapları şunlardır;

Web Sitenizin Güvenlik Açığı Nasıl Kapatılır?
Web Sitenizin Güvenlik Açığı Nasıl Kapatılır?

Web Sitesi Güvenlik Açığı Kapatma Yolları

Web sitenizde güvenlik açığı olduğunu düşünüyorsanız açıklarınız kapatmak için uygun yolları denemeniz gerekir. Web sitelerinde güvenlik açığının kapatılması için kullanılabilecek en önemli yol güvenlik programlarından yararlanmaktır. Bu programların kurulumunu yaparak sitenizin ve verileriniz tehlikelere karşı korunmasını aynı zamanda da açıkların kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Web sitenizdeki güvenlik açıklarını önlemek için kullandığınız web sitesi yazılımlarının güncel olmasına önem vermeniz ve güncellemelerinizi zamanında yapmanız gerekir. Bunların yanı sıra güvenlik açıklarını tespit etmek için geliştirilmiş uygulamaları kurarak açıkların tespitini ve giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Web Sitesi Güvenlik Açığını Kapatmak İçin Kullanılan Uygulamalar

Web sitelerinin güvenlik açıklarının kapatılması için kullanılabilecek çok sayıda program vardır. Bu programlar sigorta, yazılım koruma ve güvenlik şirketleri tarafından hazırlanan program olup sitenizin zarar görmesini sağlayacak açıkları kapatmanıza ve güvenliğinizin sağlanmasına yardımcı olurlar. Bu programlar Eset, 360 Total Security ve McAfee Antivirüs isimli programlardır.

Eset

Eset güvenlik açıklarına karşı web site sahiplerinin en çok tercih ettiği güvenlik programıdır. Bu programın en önemli özelliği web sitesine ait olan verilerin tamamını programa ait olan veri tabanında korumaya almasıdır. Böylelikle hacker saldırılarından web sitesi ve veriler zarar görmez. Bu programın web sitelerini koruma oranı ise kullanıcılardan yapılan dönüşlere göre %100 oranındadır. Programın %100 oranında koruma sağlaması fiyatının da diğer programlara göre yüksek olmasına neden olmaktadır.

McAfee Antivirüs

Web sitesi güvenlik açıklarını kapatma amacıyla kullanılabilecek programların ikincisi ise McAfee Antivirüs isimli programdır. Performansı yüksek olan program yüksek oranda web sitesi güvenliği sağlar. Çok sayıda web site kullanıcısı tarafından kullanılan uygulama koruma oranın yüksek olması yanı sıra uygun fiyatı nedeniyle de tercih edilen güvenlik programıdır. Özellikle orta seviyeli siteler için tercih edilen program olma özelliğine sahiptir. Programın 2019 sürümünü kullanan 5 milyon üzerinde kullanıcı vardır.

360 Total Security

Güvenlik açıklarının kapatılmasını sağlamak için tercih edilen programlardan üçüncüsü ise 360 Total Security programıdır. Bu program sayesinde site veri tabanları korunabilir. Eset programı ile aynı kuruluşun ürünü olan 360 Total Security blog siteleri ile web siteleri için yaygın olarak tercih edilir. Bu programın güvenlik amacıyla indirilme sayısı ise 10 milyondan fazladır.

Web Sitesi Güvenlik Açığı Nedir?

Web sitesi güvenlik açığı web sitelerine zararlı uygulama, yazılım ve dosyaların erişmesini sağlayan bir durumdur. Ürün satışı, tanıtım ve hizmet sunma gibi amaçlarla hazırladığınız web sitesinde güvenlik önlemlerinin almamış olmanız dışarıdan gelecek saldırılara karşı savunmasız olmanızı sağlar. Bu sayede de yapılan hacker saldırıları web sitenizde yer alan bilgilerinin çalınmasına veya sitenizin çökmesi gibi durumların yaşamanıza neden olur. Bu nedenle web sitesinde yer alan güvenlik açıklarını tespit etmeniz ve bu açıkların kapatılmasını sağlayacak çalışmalar yapmanız gerekir.

Web Sitenizin Güvenlik Açığı Nasıl Kapatılır?
Web Sitenizin Güvenlik Açığı Nasıl Kapatılır?

Web Sitelerinde Yaygın Görülen Güvenlik Açıkları

Web sitelerinin tehlike altında olmasını sağlayan ve kullanıcıları sitelerden uzaklaştıran farklı özelliklerde güvenlik açıkları vardır. Bu güvenlik açıklarının isimleri ve detayları şunlardır;

Zararlı yazılımlar: Web sitelerinin en önemli güvenlik açıklarıdır. Bu yazılımlar sayesinde site veri tabanınızda yer alan bilgiler çalınarak kötü amaçlarla kullanılabilir. Ayrıca bu yazılımlar verilere erişmenizi engeller, verilerinizi siler veya web sitenizin kara listede yer alması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkarabilir. Zararlı yazılımlardan en çok zarar gören web siteleri ise Wordpress ve Joomla alt yapısına sahip olan web siteleridir.

Şifre Saldırısı: Hackerler tarafından düzenlenen şifre saldırıları güvenlik zafiyetinin oluşmasına neden olur. Şifrenizin tespit edilmesi sizin adınıza sitenizin yönetilmesini ve zarar görmenizi sağlayabilir. Bu nedenle saldırılardan korunmak için şifrenizin zor olmasına ve sık sık şifre değiştirmeye dikkat etmelisiniz.

Sql Enjeksiyonu: Sql güvenlik açıklarını bulunduran bir dildir ve bu dil pek çok web sitesinin veri tabanında kullanılır. Sql enjeksiyonu ile kod yazılarak siteye sızılması mümkün olur. Böylelikle veri tabanında yer alan bilgiler çalınabilir. Kullandığınız web sitesi Joomla ve Wordpress yapısında ise sql enjeksiyonu ile karşılaşma olasılığınız yüksektir.

Ddos Saldırısı: Web site sunucularına sahte trafik oluşturarak yapılan saldırılar ddos saldırılarıdır. Hackerler tarafından yapılan bu saldırılar sayesinde site kapatılabilir. Bu nedenle kullandığınız web sitesi sunucunuzun güvenlik tabanlı olmasına özen göstermeniz gerekir.

Kullanıcı İzinleri: Web siteniz kullanıcı girişine uygun bir siteyse kullanıcılarınıza verdiğiniz izinler konusunda dikkatli davranmanız gerekir. Aksi takdirde verdiğiniz izinler nedeniyle güvenliğinizi tehdit edecek saldırılarla karşılaşabilirsiniz.

Bunlar yanı sıra güvenlik sisteminin yanlış yapılandırılması, siteler arasında komut dosyası çalıştırma ve ortadaki adam saldırıları da bulunur. Bu saldırılarda da verilerinizin çalınması, erişimin kısıtlanması ve web sitenizin çökmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Web Sitesi Güvenlik Açıkları Nasıl Bulunur?

Web sitelerinin güvenlik açıklarının kapatmak için programlardan yararlanılabileceği gibi açıkların tespit edilmesi için de programlardan yararlanılabilir. Böylelikle açığın hangi özelliklerde ve durumlarda olduğu tespit edilerek kapatılması sağlanabilir. Güvenlik açıklarının bulunmasını sağlamak için üretilen programların isimleri ise şunlardır; Acunetixs, Wpscan, Sqlmap, Nikto ve Webslayer’dir. Bu programlardan yararlanarak veritabanı, http protokolleri, sunucular, eklentiler, Ip adresi ve sunucu günlüklerinin taranması sağlanabilir. Böylelikle bu alanlarda açığın olup olmadığı anlaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu