Ekonomi

Kredi Kartı İle Altın Alınabilir Mi?

Altın alımı ile ilgili merak edilen pek çok husus mevcut. Bunlardan bir tanesi de kredi kartı ile altın alınabilir mi konusudur. Altın alımlarında alımın gerçekleşmesi için paraya ihtiyaç artar. Özellikle fazla altın alacaklar yani toplu halde altın alacak kişiler için bu para ihtiyacı daha da fazladır. Bu noktada devreye kredi kartı girer. Kredi kartı ile tek çekimlik ya da taksitlendirme ile altın alımı yapmak pek çok kişiye daha cazip gelmektedir.

Kredi kartı ile altın alımı yapılması mümkün. Elbette, belirli koşullar dahilinde herkes altınlarını kredi kartı ile alabilir. Kredi kartı ile altın alımlarında çekimlerin tek seferlik mi yoksa taksitle mi olacağı kişilerin tercihiyle ilgilidir. İsteyenler tek seferde çekim yaptırabilirler. İsteyenlerse taksitlendirme imkanından yararlanabilirler.

Kredi kartına tek seferlik çekim yapıldığında ödemelerinde tek seferde yapılması gerekecektir. Bu nedenle, taksitlendirme seçeneğine yoğun talep vardır. Böylece kişiler, taksitlendirme ile altın alımı yaparak bütçelerini yormadan ödemelerini rahatça gerçekleştirebilmektedir. Kuyumcular ve bankalar taksitlendirme imkanı sunarlar. Kredi kartıyla altın alımlarında uygulanacak komisyon ücreti, taksitlendirme seçenekleri ve faiz oranı ile ilgili ayrıntılar için bankalardan bilgi edinilebilir.

Kredi Kartı İle Altın Alınabilir Mi?
Kredi Kartı İle Altın Alınabilir Mi?

Kredi Kartı ile Altın Almak

En çok merak edilen konulardan bir tanesi kredi kartı ile altın almaktır. Özellikle toplu şekilde altın almak isteyenlerin toplu miktarda paraya ihtiyacı vardır. Dolayısıyla, bu gibi durumlarda kişilerin para ihtiyacı da artar. Kredi kartı bu durumlara çare olmaktadır. Bu nedenle; kredi kartı ile altın alımı almanın önemi artmaktadır. Kredi kartıyla altın almak yasal olarak mümkündür.

Burada önemli bir noktanın belirtilmesi gerekir. Kredi kartıyla altın alınabilir. Ancak; külçe ya da basılı altın alınamaz. Bu hususa dikkat edilmelidir. Bu şart dahilinde bu alımlarda sekiz aya kadar vadelendirme şansı bulunmaktadır. Kuyumcuların bir kısmı kredi kartına taksitlendirme yapıyorken bankaların çoğu tüketicilere üç taksit imkanı sunuyorlar.

Kredi Kartı ile Bankadan Altın Almak

Çoğu kişi, altın alımları için bankaları tercih etmektedir. Bu tür alışverişlerde bankalar güvenilir kurumlar olarak pek çok kişinin tercihi olmaktadır. Bazı bankalar fiziki olarak altın satışı yaparlar. Kişiler, bu bankaların şubelerinden ya da ATM’ler üzerinden gram ya da tercihe göre çeyrek altın satın alınabilir. Bu durum yaygın olarak bilinmese de altın almak isteyenlerin böyle bir şansı vardır. Bu altınların kuyumculardan alınan altınlardan hiçbir farkı söz konusu değildir. Bu nedenle; bankalardan gönül rahatlığıyla kredi kartına altın alınabilir.

Kredi Kartı ile Kuyumcudan Altın Almak

Kredi kartı ile altın almak konusunda en sık sorulan sorulardan biri de bu alımın kuyumculardan yapılıp yapılmayacağıdır. Kuyumcularda genel olarak kredi kartı geçerli olmaktadır. Kuyumculardan kredi kartıyla altın alımı yapılabilir. Ancak; kuyumcular bu işlem için kredi kartına taksitlendirme yaptıklarında ekstra olarak komisyon alırlar. Komisyon söz konusu olduğu için kişilerin kredi kartıyla altın alımı öncesinde kuyumcuların komisyon oranlarını öğrenmeleri gerekir. Böylece altın alımına karşı tam olarak ne kadar ödeneceği bilinir.

Genel olarak kuyumcular taksitlendirmeler yapsalar da bazı kuyumcular ise kredi kartına taksit yapmamaktadır. Eğer tercih edilen kuyumcu kredi kartına taksit yapmıyorsa o halde kişi, çalıştığı bankaya başvurmalıdır. Kredi kartına tek seferlik yapılan çekimler için bazı bankalar taksitlendirme yapmaktadır. Böylece taksitlendirme imkanından yararlanmış olunur. Bu durumda bankaya gidilerek durum iletilir. Gerekli kontrollerden sonra kişinin altın alımı için taksitlendirme işlemi yapılır.

Kredi Kartı ile Altın Alımlarında Kaç Taksit Yapılabilir?

Kredi kartıyla altın alımlarında dikkat çeken hususlardan biri de yapılan taksit miktarıdır. Zira, altın alımlarında tek çekimlik ödemeler bütçeleri zorlar. Bu nedenle; bu alımlarda taksitlendirme yapılması tüketicilerin rahat nefes almasını sağlar. Tüketicilerin taksitlendirme talepleri oldukça yoğundur. Bu bağlamda kuyumcular ve bankalar taksitlendirme imkanı sunmaktadır. Kredi kartı ile altın alımlarında dört saya kadar taksit imkanı sunuluyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 24.10.2019 tarihli ve 8632 sayılı kararıyla kredi kartları ve banka kartları yönetmeliğin 26.ınca maddesinin 7.nci fırkası gereğince kanun değişmiştir. Bu son düzenlemeye göre; külçe ve basılı olmayan altınlar sekiz aya kadar taksitlendirmeye tabi tutulacaktır. Alınan bu kararlara göre taksitlendirmeler en fazla 12 olarak belirtilmektedir.

Kredi Kartı ile Altın Alımında Faiz Oranları

Kredi kartı ile altın alımlarında faiz oranı da merak edilen önemli konular arasındadır. Kredi kartıyla altın alımlarında uygulanan faiz oranı da bankalara göre farklılık gösterir. Bu nedenle; çalışılmak istenen banka ile iletişime geçilerek konu hakkında detaylı bilgi edinilebilir.

Kredi Kartı İle Altın Alınabilir Mi?
Kredi Kartı İle Altın Alınabilir Mi?

Kredi Kartı ile Altın Alımlarında Komisyon Ücreti

Yukarıda da belirtildiği gibi kredi kartı ile altın alımlarında belli bir komisyon ücreti söz konusudur. Altın alımlarında kredi kartı kullanıldığında bazı banka ve kuyumcular komisyon ücreti alırlar. Elbette alınan bu komisyon ücreti bankadan bankaya değişebildiği gibi kuyumcudan kuyumcuya da değişebilmektedir.

Söz gelimi; x bankası kredi kartı ile altın alımlarında % 2 oranında bir komisyon alıyor ise 1000 TL Değerinde altın alımı yapıldığında 1020 TL ödenmesi gerekecektir. Bu noktada; altın alımı yapılacak kuyumcu ve bankanın komisyon ücretlerine bakılması gerekir. Her birey kendi için uygun komisyon ücreti sunan banka ya da kuyumcudan altın aslımı yapabilir.

Her Kredi Kartı ile Altın Alımı Yapılabilir Mi?

Her kredi kartı ile altın alımı almak mümkündür. Tercih edilen kuyumcuda söz konusu kredi kartı ile ödeme yapılabiliyorsa altın alımı da yapılabilir. Kredi kartının bağlı olduğu banka üzerinden de altın alımı yapılabilir. Taksitlendirme gibi seçeneklerle ilgili bilgi bankanın müşteri temsilcilerinden edinilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu