Sağlık

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın faydaları tescillenmiştir. İçerdiği bileşenler sayesinde sağlığa yararları saymakla bitmez. Uzmanlar günde bir bardak yeşil çay tüketimini öneriyorlar. Yeşil çayın faydaları nelerdir? konusunda birçok fayda sayılabilir. Yeşil çayla ilgili pek çok bilimsel çalışma ve araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışmaların sonuçlarında sağlığa olan faydaları ortaya konmuştur.

Ancak; yeşil çay tüketimi konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Zira, hamilelik, emzirme gibi özel hallerde, sürekli ilaç kullanımlarında yeşil çay tüketimine dikkat edilmelidir. Bu gibi durumlar için mutlaka uzmana danışılmalıdır. Uzman doktor önermediği sürece yeşil çay tüketilemez.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Hakkında

Camellia sinensis bitkisinin yaprakları buharda pişirilir. Tavada kızartıldıktan sonra kurutulur. Bu işlemlerle yeşil çay elde edilir. Dünyanın her yerinde yeşil çay üretimi yapılır. Her tüketimde olduğu gibi yeşil çay tüketiminde de ideal doz aşılmamalıdır. Zira yeşil çayın fazla dozlarda tüketilmesi önerilmez.

Yeşil çay normal bir demlenmeyle hazırlanır. Yeşil çayın ılık olarak tüketilmesinin daha çok yarar sağlayacağı belirtilmiştir. Zira yeşil çay çok kaynatıldığında çayın içinde bulunan kateşinlerin etkileri önemli oranda azalır. Bu nedenle ılık tüketilmesi daha doğrudur.

Fincana yeşil çay yaprakları konur. Kaynamaya yakın ılık suya bir çay kaşığı miktarınca yaprak ilave edilir. İki üç dakika kadar yaprakların demlenmesi beklenir. Beş dakikadan fazla demlenmemelidir. Çay demlendikten sonra yeşil çayın tadının ve emiliminin artırılması için birkaç damla limon eklenebilir.

Sağlıklı Bileşenler

Yeşil çayın kanıtlanmış pek çok şifası var. Araştırma sonuçlarına göre rahatsızlıkların giderilmesinde önemli etkilere sahip. Vücudun sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürmesi, önemli hastalık risklerinin azaltılmasında etkilidir. Yeşil çay kateşin maddesi içerir. Bu madde onu güçlü bir antioksidan kaynağı yapar.

Antioksidan özelliği sayesinde vücut serbest radikallerle savaşır. Yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir. İçerdiği pek çok mineral sayesinde cilde faydalar sağlar. Bu özelliğiyle tüketimi kadar yeşil çay maskeleri de tercih edilir.

Bilinçsel Fonksiyonları Geliştirir

Yeşil çay,epigallocatechin–gallete içerir. Bu kateşen bilinçsel fonksiyonlar üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bununla beraber içinde çok az miktarda kafein bulunur.

Bilindiği gibi ideal miktardaki kafein miktarı pek çok yarar sağlıyor. Kafein öğrenmeyi, hafızayı ve koordinasyonu geliştirir. Bununla beraber yeşil çay, dopamin seviyeleri üzerinde artırıcı etkiye sahiptir. Kaygıyı azaltır. Bilişsel faaliyetlerin güçlenmesini sağlar.

Anti-Kanserojen Etkisi

Yeşil çayın en önemli etkilerinden biri anti-kanserojen etkisidir. Yeşil çayın içerdiği polifenolller iltihabı önemli oranda azaltır. Bu da kanserle savaşmayı sağlar. Vücudu oksidatif yıkımlardan korur be yıkımların önüne geçer. Vücudun kanser çeşitlerine karşı korunmasına önemli bir rol üstlenir.

Yeşil çay oldukça güçlü bir antioksidandır. Yeşil çayı bu etkisi bilimsel araştırmalarla da ortaya konmuştur. Gün içinde 3 fincan yeşil çay içilmesi erkeklerde prostat kanseri risklerini azaltır.

Alzheimer ve Parkinson Hastalığını Önler

Dünyada sıklıkla görülen hastalıklara arasında yer alan Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı da yeşil çay öneriliyor. Yeşil çay düzenli olarak tüketilmeye devam edilirse nöroprotektif etkiler gösterir. Bu etkiler sebebiyle Alzheimer ve Parkinson rahatsızlık riskleri önemli ölçüde azalır.

Kemikleri Güçlendirir

Yeşil çay kemik sağlığı üzerinde de yarar sağlar. Kemiklerin sağlıklı ve güçlü olmalarında etkilidir. Düzenli yeşil çay tüketimlerinde kemikleri zayıflatan osteoporozun tedavi edilmesine yardım eder. Aynı zamanda bu riskin önlenmesini sağlar.

Yaprakları florür ve fitoöstrojenler içerir. Bu faydalı bileşikler sayesinde bu risklerin önüne geçilir. Kemik dokusunun parçalanması önlenir. Kemik oluşumu güç kazanır. Düzenli tüketimlerde kemik sağlığında olumlu gelişmeler meydana gelir. Kemik sağlığına sorun yaşayanlarda sorunların iyileşmesine yarar sağlar.

Ağız ve Diş Sağlığına Faydaları

Yeşil çayın olumlu etkileri arasında ağız ve diş sağlığı önemli bir yer kaplıyor. Yeşil çay kateşinler içerir. Bunlar antibakteriyel etkilerde sahiplerdir. Bu bileşenler vücudu enfeksiyonlardan korumada çok önemli yararlar sağlarlar.

Kış Çayı Nasıl Yapılır? > https://www.pusholder.com/kis-cayi-nasil-yapilir/

Kateşin bileşenleri Streptococcus mutansın ağızda büyümesini engeller. Bu etki araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Yeşil çay tüketimi ağızda meydana gelen kötü kokuları giderir. Yeşil çay ile gargara yapılırsa bu kötü kokulardan kurtulmak mümkün. Aynı zamanda dişlerin aşınması da engellenir.

Göz Sağlığını Korur

Yeşil çay ile ilgili yapılan araştırmalar bu çayın göz sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Yeşil çay göz hastalıklarının giderilmesinde önemli etkilere sahiptir. Bu tür riskleri önler. Yeşil çayın barındırdığı kateşinler gözleri oksidatif hasarlardan korur. Görme kayıplarının yaşanmasın ciddi oranda azaltır.

Yağ Yakımını Artırır

Metabolik hızı ve yağ yakımını artırır. Bu özelliğiyle özellikle diyet dönemlerine önemli katkılar sağlar. Yeşil çay tüketimi diyeti destekleyerek hızlı kilo vermeyi kolaylaştırır. Vücut yağ oranını düşürür. Diyet yapan kişilerin gün içinde bir fincan yeşil çay içmeleri yeterli olacaktır.

Tip 2 Diyabeti Önler

Yeşil çayın önemli etkilerinden biri de Tip 2 diyabet rahatsızlığıyla ilgilidir. Tip 2 diyabet, insülin direncinin ve beraberinde kan şekerinin yükselmesiyle meydana gelen sağlık sorunudur. Yeşil çay tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde önemli bir destekleyicidir.

Elbette dengeli ve dozunda tüketilmelidir. Ancak; burada önemli bir noktaya değinilmelidir. Tip 2 diyabet rahatsızlığı tedavisi aksatılamaz. Doktor kontrolünde olunması gerekir. Bununla beraber tip 2 diyabet hastaları yeşil çay gibi bitkisel ürünlerin tüketimine ilişkin bilgiyi doktorlarından almalıdırlar. Yani doktorun önerdiği ve izin verdiği kadar yeşil çay tüketilebilir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Kalp Hastalıklarını Önler

Yeşil çay düzenli tüketildiği zaman kötü kolesterol değerlerinin düşmesini sağlar. Yapılan çalışmalar damar sertliği ve tıkanıklığına da iyi geldiğini ortaya koymuştur. Elbette yeşil çay burada bir ilaç değildir. Yani tek başına yeterliliği yoktur. Ancak çalışmalar, araştırmalar ve testler yeşil çayın kalp rahatsızlıklarındaki önemli etkilerini ortaya koymuştur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu