Corona Virüs

Almanya’da Corona Test Kiti Üreten Türk Aile

Kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs ile mücadele devam ederken, kullanılan test kitlerinin hızlı sonuç vermemesi pek çok kişi tarafından eleştiriliyor. Türkiye’de illerin belirli hastanelerinde yapılan coronavirüs testlerinin sonuçları için bazen 24 saatten daha uzun bir süre beklemek gerekebiliyor. Dünyada da durum pek farklı değil. Test kitlerinin geliştirilmesi için tüm dünyada çalışmalar devam ediyor.

Bazı ülkelerde, tek kullanımlık coronavirüs test kitleri halka dağıtılıyor. Durum böyle iken, coronavirüs test kitleriyle ilgili başarılı bir gelişme ABD’de yaşayan Türk çiftinden geldi. Coronavirüs için test kiti üreten Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz, geliştirdikleri kitleri piyasaya sunarak büyük bir başarıya imza attı.

Almanya’da Corona Test Kiti Üreten Türk Aile
Almanya’da Corona Test Kiti Üreten Türk Aile

Garajda Başlayan Başarı Hikâyesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz, San Diego’da kurdukları şirketleri Confirm Biosciences ile büyük bir başarının öyküsünü yazdı. Çok küçük bir sermayeyle evlerinin garajında başlayan şirket hikâyeleri, şimdiyse bir dünya şirketine dönüştü. Evlerinin garajında TestCountry(Test Ülkesi) adlı bir şirket kuran çift, evde uygulanabilen sağlık testleri geliştirmeye başladı. Kullanılan uyuşturucunun tespiti, DNA sayımı, kısırlık ve hamilelik gibi pek çok vaka için test geliştiren çift, 1999 yılında Confirm Biosciensces(Tasdik Laboratuvarı) adlı ikinci şirketlerini kurdu. Sağlık alanında büyük başarılara imza atan şirket, hızlı sonuç veren test kitleri üretiyor.

Ülkemizde Coronavirüs Test Süreci

Coronavirüs ülkemizde ve tüm dünyada en büyük gündem haline geldi. Çeşitli tedbirlerle virüs ile mücadele hız kesmeden devam ederken, yapılan test sayıları da artış gösteriyor. Ülkemizde coronavirüs testi, yalnızca illerin belirli hastanelerinde yapılıyor. Burundan ve genizden sürüntü çubuklarıyla alınan örnekler, laboratuvar ortamında inceleniyor. Yapılan testler, ortalama olarak 36 saatte sonuçlanıyor.

Testi yaptıran kişi, test sonuçlanana kadar kendi izolasyonunu sağlıyor. Hal böyle iken, testlerin uzun sürede sonuçlanması pek çok kişinin tepkisini çekiyor. Hastane ortamlarının kısıtlı imkanlarla gerçekleştirdikleri uzun zamana yayılan testlere çare aramak için yola çıkan Türk çift, 1 ay önce çalışmalarını sonlandırdı. Üretim aşamasına geçen Serhat Pala ve Zeynep Ilgaz çifti, test kitlerini piyasaya sunarak pek çok ülkenin de dikkatini çekti.

Hızlı Sonuç Veren Coronavirüs Test Kitleri

Serhat Pala ve Zeynep Ilgaz çiftinin ürettiği coronavirüs test kitleri, hızlı sonuç vermesiyle dikkat çekti. Hastane ortamında yapılan testlerin aksine, çiftin ürettiği test kiti 3-10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde sonuç veriyor. Kurdukları şirketle pek çok vaka için test üreten ve büyük başarılara sahip olan Türk çift, coronavirüs test kitlerinin üretimi konusunda da mükemmel sonuçlar elde etti. Yapılan test kitleriyle, coronavirüs testlerinin daha kısa sürede sonuçlanmasını ve daha çok kişiye ulaşmasını hedefleyen şirket, şuan için günde 500 bin test üretme kapasitesine sahip. Ayrıca Türk çiftin ürettiği test kitleri, pek çok ülkenin dikkatini çekiyor. Üretim aşamasına geçilen coronavirüs test kitleri, Çin, Avrupa ve başka kıtalarda milyonlarca adet satılıyor.

Test Kitleri Kan İle Sonuç Veriyor

Yaklaşık 750 çalışanı bulunan Confirm Biosciensces şirketinin ürettiği test kitleri, kan damlasıyla sonuç veriyor. Üretilen test kitlerinde, yanal akış teknolojisi kullanılıyor. Bu sayede, sonucun tespit edilebilmesi için küçük bir damla kan örneği yeterli oluyor. Ülkemizde ve dünyanın pek çok noktasında sürüntü örnekleriyle yapılan testlerin aksine, Confirm Biosciensces şirketinin ürettiği testler birkaç dakika içerisinde sonuç veriyor. Test kitlerini Çinli ortakları ile üreten ve piyasaya sunan Pala çifti, Türkiye ile de işbirliği yapmak ve daha çok insana umut olmak istiyor.

Türk Çift Pek Çok Ödül Aldı

Bir evin garajında başlayan hikayeleriyle pek çok başarılı işe imza atan Türk çift, aldıkları ödüllerle de dikkat çekiyor.

Kenan ve Arden adında iki oğulları bulunan Serhat Pala ve eşi Zeynep Ilgaz’ın aldıkları ödüller ise şu şekilde sıralanıyor;

  • 2008 yılında Serhat Pala’nın kurduğu TestCountry adlı şirket, ABD’nin en hızlı büyüyen 500 şirketi arasına girdi.
  • Serhat Pala, “Amerika’da Yılın Ticaret Lideri” ödülünün sahibi oldu.
  • 2008 yılında Zeynep Ilgaz, San Diego Metropolitan şirketi tarafından verilen 40 yaş altında en başarılı 40 iş insanı ödülünün sahibi oldu.
  • 2009 yılında Zeynep Ilgaz, YRising Star Awar (Yükselen Yıldız) ödülünün sahibi oldu.
  • 2010 yılında Zeynep Ilgaz, yılda bir kez verilen “Yeni Nesil Ödülü” ne layık görüldü.
  • 2014 yılında Zeynep Ilgaz, Stevie Awards for Women in Business Winners yarışmasında yılın iş kadını girişimcisi ödülünü aldı.

Başarılı iş hayatlarıyla dikkat çeken çiftin oğulları da önemli işlere imza atıyor. Çiftin büyük oğlu Kenan Pala, kurduğu dernek ve yürüttüğü projeler ile kimsesizlere pek çok yardım yapıyor. Öyle ki, 2018 yılında alınan kararla, Amerika’da 23 Ocak günü “Kenan Pala Günü” olarak kutlanıyor. Arden Pala ise İngilizce olarak yazdığı kitaplarla, tüm dünya çocuklarına Çin’i ve ülkemizi tanıtıyor. Kitaplarının gelirini kimsesiz çocuklara bağışlayan Arden Pala, tiyatrolarda da sahne alıyor.

Almanya’da Corona Test Kiti Üreten Türk Aile
Almanya’da Corona Test Kiti Üreten Türk Aile

Test Kitlerini Pek Çok Ülke Satın Aldı

Tüm dünyayı etkileyen virüs karşısında bir şeyler yapma ihtiyacıyla virüs kitleri üreten çift, pek çok ülkenin dikkatini çekti. Üretim aşamasında olan test kitlerini pek çok ülke satın alıyor. İtalya, Fransa, Pakistan, İngiltere, Avusturya ve Vietnam gibi ülkelere milyonlarca satılan test, gün geçtikçe daha çok kişiye ulaşıyor.

Türkiye’ye de Göndermek İstiyorlar

Türk çift, Çin, Avrupa ve diğer kıtalarda milyonlarca satılan test kitlerini Türkiye’ye de göndermek istiyor. Türk vatandaşı olduklarını belirten ve pandemi sürecinde Türkiye’ye destek olmak isteyen Pala çifti, Sağlık Bakanlığı ile işbirliğine hazır olduklarını belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu