Corona Virüs

Koronavirüs ve Mevsimsel Alerji Arasındaki Fark

Tüm dünyayı oldukça kısa sürede etkisi altına alan Koronavirüs pek çok kişinin yaşam şartlarını olumsuz yönde etkiliyor. Elbette tüm dünyayı etkisi altına alan bu pandeminin olumlu yönde etkilerinin olmasını beklemek pekte doğru olmayabilir. Yaklaşık bir yıl boyunca hayatlarınızın her alanında değişikliğe gitmenize sebep olan bu virüsün ölümcül etkiye sahip olması herkesi korkutuyor. Her ne kadar içinde olunan durum korku ve endişe verici olsa da tedbirlere uyulduğu takdirde bu virüs ile mücadele etmek daha kolay bir hal alabilir.

Koronavirüsün devamlı olarak mutasyona uğrayıp farklılaşması her geçen gün bu virüse yeni özellikler katıyor. En çok görülen belirtilerine devamlı olarak bir yenisi eklendiği için bu virüs ile mevsimsel alerjiyi kıyaslamak ya da benzetmek ne yazık ki daha kolay bir hal alıyor. Mevsime bağlı olarak ortaya çıkan ve kısa süre içinde kaybolan birçok alerji bulunuyor. Bu alerjilerden bazılarının Koronavirüsle benzer belirtilere sahip olması alerjisi olan kişileri haklı olarak endişelendiriyor.

Elbette her alerji Koronavirüsle benzer olmayacağı için benzer belirtilere sahip olan alerjileri olanların daha dikkatli olmasında fayda vardır. Mevsimsel alerji yeterli dinlenme ve ilaç tedavisi ile kısa sürede iyileşme gösteriyor. Ancak Koronavirüs daha tehlikeli olmakla beraber henüz tam olarak belirlenmiş bir tedavisi de bulunmuyor. Bu nedenle alerjisi olan kişiler bu virüse karşı daha dikkatli olmaya özen göstermelidir.

Koronavirüs ve Mevsimsel Alerji Arasındaki Fark
Koronavirüs ve Mevsimsel Alerji Arasındaki Fark

Koronavirüs Nedir?

Son bir yıldır neredeyse tüm dünya ülkelerinde görülen ve pandemi etkisine sahip olan bir virüstür. Bu virüsün ortaya çıkmasıyla ilgili ortaya atılan pek çok rivayet bulunuyor. Ancak kabul edilen görüş, Koronavirüsün bir hayvan pazarından tüm dünyaya yayıldığı şeklindedir. Bu virüs aslında daha öncede ortaya çıkan Sars ve Mers virüsleriyle aynı aileden olduğu için benzer özelliklere sahiptir. Koronavirüsü oldukça kısa süre içerisinde bulaşma ve yayılma etkisine sahiptir. Zaten bu virüsün bu denli tehlikeli olmasının da temelinde bu bulunuyor. Koronavirüsün pek çok kişinin ölümüne neden olması hala pek çok kişiyi haklı olarak tedirgin ediyor.

Koronavirüsün Belirtileri Nelerdir?

Her hastalığın belli başlı belirtileri bulunuyor. Zaten bu belirtiler olmadan herhangi bir hastalıktan ya da virüsten bahsetmek mümkün olmayacaktır. Daha henüz bir yıl gibi bir süredir hayatlarımıza dahil olan ve kısıtlayan bu virüsün bilinen pek çok farklı belirtisi bulunuyor.

Bu belirtilerden bazıları ise şunlardır:

  • Şiddetli öksürük
  • Bulantı hissi
  • Yüksek ataş
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Eklem ağrısı

Bu belirtiler Koronavirüs denilince akla ilk gelen ve test yapılmadan önce kişiye mutlaka sorulan belirtilerden sadece birkaçıdır. Eğer bu belirtilerden bir ya da birkaçı bulunuyorsa mutlaka test yaptırmanız gerekiyor. Bu virüs oldukça tehlikeli olduğu için kendinizin ve sevdiklerinizin hayatını riske etmemek adına dikkatli olmalısınız.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Koronavirüsün bir anda ortaya çıkması ve kısa sürede yayılmasının ardından belitileri gösteren kişilere test yapılmaya başlanıyor. Koronavirüs testi sürüntü şeklinde yapıldığından burundan ve boğazdan örnekler alınıyor. Birkaç gün içinde test sonucunuzu öğreniyorsunuz. Eğer testiniz negatifse endişelenecek bir durum yoktur. Fakat yine de dikkatli olmanız gerekiyor.

Eğer testiniz pozitifse kendinizi karantinaya almanız ve çevrenizdekilerle görüşmemeniz gerekiyor. Zaten sağlık ekipleri sizinle devamlı olarak iletişim halinde olup tedaviniz için gerekli ilaçları size ulaştırıyor. Her ne kadar bu virüsün etkileri ve belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de dikkatli olmakta ve tedbirlere önem vermekte fayda vardır. Ayrıca bu testi özel ve kamu hastanelerinde yaptırmanız mümkündür.

Mevsimsel Alerji Nedir?

Alerjiler kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir şeydir. Bu nedenle alerjisi olan kişilerin neye alerjisinin olduğunu iyi bilmesi ve tedbirli olması gerekiyor. Bir kişinin pek çok şeye alerjisi olacağı gibi hiçbir şeye de alerjisi olmayabilir. Bu yüzden mutlaka bir alerji testi yapılarak kişi neye alerjisi olduğunu bilmelidir.

Alerji çeşitleri arasında mevsimsel alerji birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Mevsimsel alerjinin temelinde mevsimlerin değişip doğanın hareketlenmesi bulunuyor. Bu duruma örnek olarak baharda doğanın uyanmasıyla ortaya mevsimsel alerjiye neden olabilecek pek çok şey çıkıyor. Mevsimsel alerji her ne kadar zorlayıcı olsa da doğru ve kolay tedavisi bulunuyor.

Mevsimsel Alerjinin Belirtileri

Her alerji çeşidinin farklı ve belirleyici belirtileri bulunuyor. Mevsimsel alerjinin de kendine özgü pek çok belirtisi bulunuyor. Eğer sizde mevsimlere bağlı olarak ortaya çıkan alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bu konuda test yaptırmanız gerekiyor. Mevsimsel alerjilerin temelinde doğa bulunduğu için daha çok doğada meydana gelen değişiklikler alerjinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Mevsimsel alerjinin en çok görülen belirtileri sürekli hapşırma, öksürme ve boğaz ağrısı ya da acısıdır. Bu belirtiler her ne kadar mevsimsel alerjinin belirtileri olsa da daha pek çok hastalıkta da aynı belirtiler görülüyor. Bu nedenle daha dikkatli bir araştırma ve tedavi yöntemi uygulanması gerekiyor.

Koronavirüs ve Mevsimsel Alerji Arasındaki Fark
Koronavirüs ve Mevsimsel Alerji Arasındaki Fark

Koronavirüs ve Mevsimsel Alerjiyi Ayırt Edin

Son zamanlarda tüm dünyanın adeta korkulu rüyası haline gelen Koronavirüse yakalanan kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle mevsim geçişlerinde Koronavirüs şüphesiyle sağlık kurumlarına başvuran kişi sayısındaki artış gözlerden kaçmıyor. Her ne kadar mevsim geçişlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak vaka sayıları artış gösterse de her hastanın Koronavirüse yakalandığını belirtmek doğru değildir.

Genelde mevsimsel alerjisi olan kişiler farkında olmadıkları için alerjinin belirtilerini Koronavirüs ile benzetiyor. Ancak virüsün belirtileri daha fazla olmakla beraber daha ağır seyir ediyor. Aslında sadece bu çıkarımdan yola çıktığınızda bile kendinizi Koronavirüs korkusuna kaptırmamış olursunuz. Her ne kadar iki hastalıkta benzer belirtilere sahip olsa da testlerinizi yaptırarak net bir cevap bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu