Ekonomi

Bankalardan Altın Hesabı Açmanın Avantajları

Bütün yatırımcılar için bankalardan altın hesabı açmanın avantajları oldukça fazladır. Bankalar altın alım-satım işlemlerini tek bir tıklamayla yaptırdığı için, bu hesapları kullanarak anlık yükselişlerden sonra al-sat yapabilirsiniz. Yastık altında bulunan altınları seri şekilde al-sat yapmak son derece zor olacaktır.

Ancak altın hesabında bulunan altınlar gün boyu piyasada satılabilir. Ayrıca altın hesabı açmanın en büyük avantajlarından birisi de çalıntı gibi sorunlarla başa çıkması olacaktır. Altınların evde çalınma riskini göze almak istemiyorsanız, bütün bankalardan ücretsiz olarak bir altın hesabı açabilirsiniz.

Bankalardan Altın Hesabı Açmanın Avantajları
Bankalardan Altın Hesabı Açmanın Avantajları

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak son derece basit bir işlemdir. Müşterisi olduğunuz bankanın mobil uygulamasını indirdiğiniz zaman, hesap açma menüsüne erişebilirsiniz. Bu alanda vadesiz hesap, yatırım hesabı ve altın hesabı gibi farklı seçenekler göreceksiniz. Buradan altın hesabına dokunarak 1 dakika içerisinde hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Şayet söz konusu bankanın hali hazırda bir müşterisi değilseniz, altın hesabını açtırmak için şubelere gidebilirsiniz. Altın hesabı açarken hem vadeli hem de vadesiz olarak hesap açma şansınız bulunuyor. Vadesiz altın hesapları normal olarak vadesiz hesap mantığıyla çalışır. Hesapta nakit para yerine altın bulunur ve işlemler bunun üzerinden yönetilir.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Yatırımlarınız için altın hesabı açtığınız zaman, sizlere vadeli olarak bir seçenek sunulur. Vadeli altın hesaplarında satın aldığınız altınlar, belirlediğiniz vade süresi içinde bankanın faiziyle beraber değerlenir. Burada toplamda iki farklı kazanç getirisi vardır. Bankanın vade süresi boyunca uyguladığı faizi alırken, aynı zamanda süreç içinde altınların kazandığı değer farkını da alırsınız.

Yani vadeli altın hesabına 300 liradan aldığınız bir altın, zaman içinde 320 TL’ye çıktıysa alacağınız kazanç güncel fiyat üzerinden hesaplanır. Ancak aynı şekilde altınlarda yaşanan bir düşüş durumunda da elde edeceğiniz fiyat buna bağlı olarak düşüş gösterecektir. Bankaların vadeli altın hesaplarında da stopaj vergisi uyguladıklarını söylemek gerekiyor.

Altın Hesabıma Nasıl Alım Yapılır?

Bankanızdan bir altın hesabı açtıktan sonra yapmanız gereken şey, söz konusu hesaba altın alımı yapmak olacaktır. Hesaba girdiğiniz zaman direkt olarak karşınıza altın alım ekranı gelir. Genel olarak bankalar bu alımları gram altın olarak yaptırmaktadır. Yani satın alacağınız altınlar gramlık şekilde olur.

Bazı bankalarda çeyrek-tam altın şeklinde alımlar da yapılabiliyor. Ekrana satın almak istediğiniz altın adedini girdiğiniz zaman, güncel olarak altın fiyatı üzerinden ödemeniz gereken tutar ortaya çıkarılır. Ya da sadece elinizdeki bütçenizi tuşlayarak bu tutara ne kadar altın alınabildiğini görebilirsiniz. İstediğiniz miktarı girip onayladıktan sonra altın hesabına alım gerçekleşmiş olacaktır.

Altın Hesaplarında Alım Satım Saatleri Kaçtır?

Altın hesaplarında uygulanan alım-satım kuralları, bankalar tarafından belirlenir. Genel olarak bankaların bu konudaki politikalarını incelediğimiz zaman, altın hesabındaki alım ve satım işlemlerinin 7/24 yapılabildiğini görüyoruz. Yani günün her saatinde altın hesabına alım yapabilir ya da hesabınızdaki altınları satabilirsiniz.

Ancak işlemlerin daha hızlı yürütülmesi için ve altınların hesaba anlık geçebilmesi için her zaman mesai saatlerinde işlem yapmanız önerilir. Bunun haricinde bankalar mesai saatleri içerisinde altın kurlarında çeşitli kampanyalar yapabiliyor. Bankanızın size özel fırsatlarından yararlanabilmek için mesai saatlerinde işlem yapabilirsiniz. Altın al-sat ve fiyatları bazı özel durumlarda kişiye özel şekillenebiliyor.

Bankalardan Altın Hesabı Açmanın Avantajları
Bankalardan Altın Hesabı Açmanın Avantajları

Altın Hesabı Açılan Bankalar

Günümüz piyasası içinde hizmet veren bütün kamu bankaları ve özel bankalardan altın hesabı açtırmak mümkündür. Her bankanın şu an için özel olarak sunduğu bir altın hesabı vardır. Doğru banka seçimlerini yaparken incelenmesi gereken nokta, bankaların altın kurlarındaki makas aralığıdır. Bahsettiğimiz bu kadar aralığı, alım fiyatı ile satım fiyatı arasındaki farkı işaret eder.

Bahsettiğimiz bu makas ne kadar az ise elde edilen kazanç ona göre fazla olur. Bankanız altını 200 lira civarından satıp 180 lira civarından sizden alıyorsa, buradaki makasın geniş olduğu yorumu yapılabilir. 200 liradan satım yapan bir bankada alım fiyatı 197 ise, makas darlığından dolayı elde edeceğiniz kazanç daha yüksek çıkacaktır.

Altın Hesabı Nasıl İşletilmelidir?

Altın hesabını yatırım amaçlı kullanmaya karar veren ve ilk kez hesap açan kişilerin bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Bu noktalardan öne çıkanları şu şekildedir:

  • Alım satımların yapılacağı saatler
  • Alınacak altın miktarı
  • Doğru banka tercihi
  • Yatırımların kısa ya da uzun vadeli olacağına karar verilmesi

Doğru banka tercihini yaptıktan sonra özellikle işlem saatlerine dikkat etmek gerekiyor. Tüm yatırım araçlarında piyasaların hareketli olduğu saat aralığı genel olarak sabah 8 ile akşam 5 saatleri arasındadır. Hesap üzerinden alım ya da satım yaptığınız zaman bu saatler arasında yapmanız gerekiyor. Zira bu saatlerin dışındayken bankalar altınları satarken piyasanın daha üzerinde fiyat açar.

Aynı şekilde elinizdeki altınları alırken de makas aralığını genişletir ve elinizdeki altınlara düşük fiyat teklifi yapılır. Piyasa hareket saatlerinde banka alım fiyatı 250 TL olan bir altının, mesai saatleri dışındaki alım fiyatı 240 TL’ye kadar düşebilir. Bu nedenle altınları bankaya satmak için piyasa hareketliliğinin olduğu saatleri tercih etmek gerekiyor. Grafiklere bakıldığı zaman yıllara göre hiçbir şekilde değer kaybetmeyen altın, uzun vadeli olarak son derece kazançlı bir yatırım aracı olarak görülüyor.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bankalardan açtığınız altın hesaplarını, dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamalarından tek bir tuşlama ile açılan hesaplar kapanabiliyor. Hesap kapatmadan önce bütün altınları al-sat yaparak hesabı boş duruma getirmeniz gerekiyor. Hesap kapatma işlemleri için bankalar herhangi bir işlem ücreti talep etmeyecektir. Aynı şekilde altın hesaplarında bankaların dönemlik olarak talep ettiği hesap işletim ücreti de olmuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu