Teknoloji

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütçenize ve kullanmış olacağınız alana göre bilgisayar modeli seçebilme şansına sahipsiniz. Dizüstü bilgisayar, laptop adı ne olursa olsun çok küçük değişikliklere rağmen aynı mantık üzerinde ilerleyen dizüstü bilgisayarlar, pek çok kişinin tercih ettiği bilgisayar modeli oldu. Günümüzde teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki satın almış olduğunuz bilgisayarın donanım özellikler 1 yıl gibi kısa bir süre içerisinde eskiyebiliyor.

Bilgisayar fiyatları son derece artış gösteriyor. Dizüstü bilgisayar; klavyesi, ekranı, touchpad ve tüm donanım parçalarını yalnızca tek bir kasada toplayıp üstelik bunlara güç versin diye batarya ekleyerek her yerde bilgisayarın gücüne erişim sağlayan bir cihazdır. Bilgisayar alırken nelere dikkat edilmelidir? Konusunda çeşitli sorular araştırılıyor. Dizüstü bilgisayar denildiği zaman tek bir türün değil de birçok bilgisayar türü akıllara geliyor.

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlemci Ve Bellek

Bilgisayar seçme konusunda dikkat edilmesi gereken detayların başında işlemci ve bellek bulunuyor. Hızlı ve sorunsuz bir kullanım için amacınıza uygun olan ve isteklerinizi karşılayan bir işlemci almanız gerekiyor. Yeni bir bilgisayar almak İstediğiniz zaman uzun soluklu model ve markaları tercih edebilirsiniz. Bu sebepten ötürü İ7 işlemci seçenekleri imkanı veren bilgisayarlara yönelim sağlayabilirsiniz.

Ekran Kartı

Dizüstü bilgisayarlarda ekran kartı olması performans yönünden çok ayrı bir yer tutar. Özellikle görsel yanı güçlü olan çalışmalar ve uygulamalar yapıyorsanız size ve amacınıza uygun olan bilgisayarları ve seçenekleri tercih edebilirsiniz. Oyun performansının yüksek olmasını istiyorsanız yüksek ekran kartları seçmeniz çok daha iyi olacaktır.

SSD Özelliği

Yeni nesil olan bilgisayarlar HDD yerine artık SDD desteği ile üretiliyor. Özellikle dosya ve belge depolama ve veri transferi gibi işlemler için SSD desteği ayrı bir önem taşır. Bu sebepten dolayı SSD özelliğine sahip olan ve hafıza seçeneklerine dikkat ederek bilgisayar satın alabilirsiniz. SSD disk son yıllarda en çok kullanan çok hızlı depolama birimleridir. Bilgisayarda depolama işine yarayan bir cihazdır.

Satın almak İstediğiniz bilgisayar içerisinde HDD yerine SSD disklerin bulunmasında büyük avantaj var. Bu avantajına rağmen, bilgisayarın fiyatı oldukça yüksektir. SSD diskler HDD diskler gibi cd görünümünde değillerdir. SSD diskler bir hafıza kartı gibidir. Disklerin avantajları arasında küçük boyutlu oluşları, sessiz çalışması, yüksek hızlı olması, çok uzun ömürlü kullanımları yer alıyor. SSD diskler diğer disklere oranla çok daha avantajlıdır. Düşük kapasiteli olan SSD diskleri bile oldukça pahalıdır. Eğer, içerisinde SSD disk bulunan bir bilgisayar almak istediğinizde; 1 TB olmasında fayda var.

Ekran Çözünürlüğü

Bilgisayar seçimlerinde ekran performansı pek çok kullanıcı için son derece önemli olan bir detaydır. Oyun ve grafik uygulamaları için ekran çözünürlüğünün yüksek olmasında çok büyük bir fayda var. Daha net ve kaliteli görüntü deneyimi için yüksek çözünürlük sunan modelleri tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Parmak İzi Ve Güvenlik

Günümüzde siber güvenlik ve kişisel cihazların güvenli oluşu son derece önemlidir. Cihaz güvenliği açısından pek çok kişi korumalı bilgisayar ve laptopları tercih ediyor. Bu sebeple yeni bir bilgisayar almak İstediğinizde parmak izi ve güvenlik desteği sunan bilgisayar modellerine yönelebilirsiniz. Bu güvenlik sayesinde bilgisayarınızı daha kişisel ve çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. İster bilgisayar satın alın, ister diğer teknolojik aletleri satın alın ancak amacınıza uygun olanı almak çok daha yarar sağlar ve fiyat konusunda çok sorun yaşamazsınız.

Bilgisayarlarda Dikkat Edilen Özellikler

Bilgisayarın fiyatını etkileyen en önemli faktör marka değildir. Aslında önemli olan şey, ekran kartı, işlemci, hard disk, gibi parçaların üstünlüğüdür. Bildiğiniz bir markanın bilgisayarını aldığınızda her ne kadar kaliteli olursa olsun, hiç adını duymadığınız bir bilgisayar omdan çok daha güçlü olabilir. Dolayısı ile, bu şekilde olan bir bilgisayarın fiyatı da işlemcisinin yüksek oluşu ile doğru orantılı olarak fiyatı da yüksek olacaktır.

Hard Disk ( depolama ), ekran kartı, monitör ( ekran), işlemci ( intel, amd ), anakart ( Tüm parçaların ve soketlerin üzerinde bulunmuş olduğu kart. ), ram ( bilgisayarın kendi işletim sistemine verilen ad, diğer bütün programların çalışması için gerekli olan şey. ) bilgisayarda dikkat edilmesi gereken en onemli özellikler arasında bunlar yer alıyor.

Hard Disk

Hard disk bilgisayarın depolama alanı olarak bilinir. Veriler, fotoğraflar, belgeler, program, resim, video, müzik gibi her şeyi bünyesinde bulunduran bir depodur. Bütün bu işlemleri depolayabilmesine rağmen, bilgisayarın en önemli ve en pahalı parçası hard disk değildir. Günümüzde kullanılan ve kullanımı da giderek artan hard diskler Sata Disk ve SSD disklerdir.

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

HDD Disk

HDD diskler günümüzde kullanılan disklere oranla çok daha eskidir. HDD diskler daha eski teknoloji denilebilir. Bu diskler bildiğiniz cd’ lerin çok daha gelişmiş halidir. Bilgisayarlarda senelerce Sata Diskler kullanılıyor HDD diskler bilgisayarınızda çalışmaya devam ederken, içerisinde dönmekte olan bir cd olduğu için, ince bir dönüş sesi çıkarabilir. Ancak, kasa içinde bulunduğu için bu ses insanlar açısından pek bir fark olmaz.

Hdd disklerin dayanıklı olabilmesi için, metal bir gövdeye monte ediliyor. Ancak, yine de düşme gibi bir olasılıkta zarar görebilir. Fiyatı uygun olduğu için, günümüzde bilgisayar içinde kullanılmaya devam ediyor. İyi bir HDD disk en az 10 yıl boyunca hiç bir bozulma olmadan kullanılabilir. Eğer, satın almak İstediğiniz bilgisayarda HDD disk bulunmasını istiyorsanız; en az 1 TB olmasında yarar var. 250 gb düşük ( gigabayt ) 500 gb kabul edilebilir. 1 TB iyi düzeyde iken 2 TB ve üzeri de oldukça büyük ve gelişmiş kapasiteye sahiptir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu