Sinema

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 20 Yabancı Korku Filmi

Korku filmlerini sevenler, bu zamana kadar beyaz perdeye uyarlanmış ve IMDb puanı yüksek olan filmleri tercih edebilirler.

Gece Yarısı Sokakta Bir Kız

İran’da geçen korku filmi, Bad City kasabasındaki bir vampiri konu alır. Bulunduğu kasabanın lanetini kaldırmak için elinden geleni yapan film kahramanı, şehrin illegal tüm suç örgütleri ile de savaşmak zorundadır. Filmin kahramanı aynı zamanda Bad City’nin korkunç varlıklarından biri olan vampirdir.

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 20 Yabancı Korku Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 20 Yabancı Korku Filmi

Evdeki Düşman

John ve Kate doğmamış çocuklarının yasıyla başa çıkmak için bulundukları bölgedeki en yakın yetimhaneye giderler ve bir çocuğu evlat edinirler. Yetimhanedeki Esther adında bir kıza doğru çekildiklerini hissetmeleri ile oldukça mutlu olsalar da Esther göründüğü gibi bir çocuk değildir.

Halka

Seri korku filmlerinden biri olan Halka, 2000li yılların en popüler filmleri arasında yer alır. Filmde bir kasetle başlayan hikaye ardından telefonun çalması ve gizemin çözülmediği takdirde 7 gün içinde ölüneceği mesajıyla devam eder. Serinin tüm filmleri bu mesajlarla doludur.

Ölülerin Şafağı

Ana isimli bir hemşirenin zombiler ile olan mücadelesini anlatan film, kocasının öldükten sonra bir zombiye dönüşmesi üzerine kuruludur. Zombilerin dünyayı yönetmesi ile başlayan kaos ortamı Ana’nın kocasına olan düşkünlüğünden ötürü daha tehlikeli bir boyuta taşınacaktır.

Parçalanmış

Kevin adlı bir gencin kişilik bölünmesinden dolayı yaşadığı travmalara ve üç kız kardeşinin hayatlarına odaklanan film 2016 yılının en çok izlenen filmlerinden birisi olmuştur. Korku ögelerinin yanı sıra psikoloji üzerine de oldukça önemli mesajlar verilmiştir.

Kara Büyü

Kore filmlerini sevenler için alternatif bir seçenek olarak değerlendirilebileck korku filmi, ufak bir kasabaya yerleşen Japon bir adamla başlar. Adamın kasabaya yerleşmesinin ardından korkunç bir hastalık herkese yayılır. Polis ekibinin bu gizemi çözebilmek için ise oldukça az zamanı vardır.

O

Stephen King tarafından yazılmış bir roman olarak beyaz perdeye uyarlanan O filmi, korku sevenler için beklentileri karşılayacak filmlerden biridir. Seri şeklinde bu zamana kadar beyaz perdede yer alan film, oyunu kaybedenlerinin aklının ve ruhunun ne hale gelebileceğini açık bir şekilde anlatır.

Eraserhead

Henry Spencer adında bir adam sevgilisi Mary’nin hamile olduğunu öğrenince onu kendi evine getirir. Doğum zamanına kadar oldukça sıradışı olaylar yaşasalar da buna pek kulak asmayan çift doğum esnasında şok edici bir gerçekle yüzleşirler. Mary’nin doğurduğu şey bir insan değil vahşi bir yaratıktır.

Korku Seansı

Perili ev dehşetinin işlendiği onlarca filmden birisi olan Korku Seansı, canavarı seyirciye göstermekte oldukça geç kalması ile izleyicilerden tam not almıştır. Gerilim ögelerinin filmde çok fazla olması, korku unsurunu da tetiklemiştir. Filmde perili bir ev ve evin içerisinde yaşayan esrarengiz bir yaratık işlenir

Teksas Katliamı

Geçmişinde Teksas’ta ailesini kaybederek oradan uzaklaşan Sally adında bir kız miras davasından ötürü tekrar bölgeye geri dönmek zorunda kalır. Arkadaşları ile miras işlemlerini yapmak için bir kaç gün geçirmesi gerekir. Bu esnada bölgede herkesin korktuğu Deli Yüz’ün dikkatini üzerine çekmeyi başarır.

Elm Sokağı Kabusu

Korku filmleri arasında en eskilerden biri olan Elm Sokağı Kabusu, hala etkisini sürdüren bir film olmayı başarmıştır. Katie Cassidy ve Rooney Mara gibi oyuncuları bir araya getiren film, bu zamana kadar çekilmiş en korkunç filmler arasında yer alır.

Zombi Ekspresi

Ülke genelinde baş gösteren bir virüsten kurtulmak için zamana karşı yarışan insanların hikayesini ve amaçlarını konu edinen film, zombi karakteristiğinin yer aldığı korku filmlerinden biridir. Seul’den Bosan’a gitmek zorunda olan insanlar güvenilir bir bölgeye geçebilmek için çok şeyi feda etmek zorunda kalır.

Sessiz Bir Yer

Bir evin etrafına yerleşmiş olan ve ne olduğu bilinmeyen varlıklara karşı sessiz olmak zorunda kalan aile, günün birinde bu sessizliği bozacak bir olay yaşar.

Diğerleri

İkinci Dünya Savaşı zamanlarında geçen bir korku filmi olarak etkili bir hikaye anlatan Diğerleri filmi, Nicole Kidman oyunculuğu ile beğeni toplamıştır.

28 Gün Sonra

Zombi karakteristiğinin yer aldığı korku filmlerinden bir tanesi olan 28 Gün Sonra, bir damla kan ile bulaşabilen ve saniyeler içerisinde etkisini gösteren bir virüsü konu edinir. 28 günlük bir süre içerisinde tüm ülkeyi etkisiz hale getiren salgında bir avuç insan hayatta kalmaya çalışır.

Cadılar Bayramı

Korku filmlerinin en eskilerinden biri olan Cadılar Bayramı, kız kardeşini 6 yaşında öldüren bir adamın hikayesini konu edinir. Öldürdüğünü zannettiği kız kardeşi bir cadılar bayramında ortaya çıkar ve abisi onu tekrardan öldürmeye çalışır.

Gir Kanıma

Kitaptan uyarlanan bir başka korku filmi olarak Gir Kanıma, vampir bir çocuğun hikayesini konu edinir. Oscar henüz 12 yaşındayken Eli’ye büyük bir aşkla bağlanır. Ancak Eli hakkında bilmesi gereken bazı şeyler vardır.

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 20 Yabancı Korku Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 20 Yabancı Korku Filmi

Sapık

Marion patronu ile iş yapan birine para emanet eder. Bu emanetin ardından Marion’un peşine azılı bir sapık takılır.

Altıncı His

8 yaşındaki bir çocuğun karanlık güçler tarafından ele alınmasını konu edinen Altıncı His filmi, ABD yapımu korku filmlerinden biridir. Çocuk kendisinde meydana gelen esrarengiz değişimlerin farkında olsa da bunu ailesine anlatamaz. Ailenin bulduğu pedagog ile konuşmaya başladıktan sonra yaşadıklarını paylaşmaya başlar.

Kuzuların Sessizliği

Azılı bir suçluyu yakalamak için işe koyulan FBI ajanı, psikopat bir doktor olarak bilinen Hannibal Lecter’den yardım ister. Bu yardımın sonrasında ajanın hayatında hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu zamana kadar çekilmiş korku filmleri arasında pek çok ikonik karakter yer alır. En eskilerinden biri ve şüphesiz ki en etkili olanı Hannibal Lecter’dır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu