Bilgi Kutusu

Çocukken Oynadığımız Oyunlar

“Ah nerde o eski zamanlar” dediğinizi duyar gibiyiz. Şimdiki zamanda her çocuğun elinde var bir telefon ve telefon üzerinden oyun oynuyorlar. Peki, eski zamanlarda hepimizin keyifle oynadığı; istop, saklambaç, uzun eşek, seksek gibi oyunlar nerde kaldı? Günümüzdeki çocuklar bu oyunları pek bilmeseler de, Z kuşağı öncesindeki her çocuk mutlaka bu oyunları oynamış ve harika zaman geçirmişlerdir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki bu oyunları oynamamış çocuk biraz eksiktir. Hadi gelin birlikte çocukken oynadığımız oyunlar ve oyunlara bir göz atalım.

Çocukken Oynadığımız Oyunlar
Çocukken Oynadığımız Oyunlar

Çocuk Oyunları: Geçmişte Kalan Unutulmaz Oyunlar

Kuşak farkı çocuk oyunlarında da kendini belli ediyor. İster X kuşağı, İster Y kuşağı İsterseniz de Z kuşağı olun hiç fark etmez, çocukken bu oyunları oynamayan her çocuk çocukluğunu yaşamamış demektir.

Peki, geçmişte kalan unutulmaz oyunlar nelerdir;

  • İstop
  • Körebe
  • Saklambaç
  • Sandalye kapmaca
  • Seksek
  • Uzun eşek
  • Misket
  • İp atlama
  • Yakar top
  • El kızartma

Hafızalara kazınan ve çocuk oyunlarının vazgeçilmezi bu oyunlara daha yakından tanıyalım.

İstop

İstop için öncelikle bir oyuncu ebe olarak seçilir. Geriye kalan oyuncular çember oluşturur. Ebe olan oyuncu elindeki topu havaya atarak bir oyuncunun ismini söyler. Oyuncu topu tuttuğunda “istop” diye bağırır. İstop denildiğinde tüm oyucular hareket etmeden durmak zorundadır. Topu tutan oyuncu bir renk söyler ve diğer oyuncular o rengi bulmaya çalışır. Bu sırada topu tutan oyuncu rengi bulmaya çalışan diğer oyuncuları vurmaya çalışır. Vurulan oyuncular 1 puan kaybeder. Oyun bu şekilde devam eder.

Körebe

Körebe oyunu çocuklar arasında en sevilen ve en çok oynanan oyunudur. Körebe için bir ebe seçilir ve gözleri bağlanır. Hiçbir şey görmediğinden emin olan ebe, ona dokunan diğer oyuncuları yakalamaya çalışır. Eğer birini yakalarsa bu sefer ebe o olur. Oyun bu şekilde ilerlemeye devam eder.

Saklambaç

Saklambaç oyununu bilmeyen yoktur. Bu oyun kuşaklar arasında her zaman en popüler oyun olma adayıdır. Yıllarda geçse saklambaç çocukların vazgeçilmez oyunu oluyor. Saklambaç için öncelikle yine bir oyuncu seçilir. Bu oyuncu duvara yaslanarak, gözleri kapalı şekilde belirtilen sayı kadar saymaya başlar.

Bu sırada diğer oyuncular istedikleri yere saklanır. Ebe olan kişi saklanan oyuncuları bulmaya çalışır. Bulduğu oyuncuların ismini söyleyerek sobelemesi gerekir. Eğer sobeleyemezse tekrar ebe aynı kişi olur.

Sandalye Kapmaca

Eğlencenin dibine vurmak için sandalye kapmaca en iyi oyunlardan bir tanesidir. Sandalye kapmaca oyununda oyuncu sayısından bir eksik sandalye ile oyuna başlanır. Bu sırada ister şarkı söylenir isterse şarkıda çalınabilir. Müzik durduğunda oyuncular sandalyeye oturmalıdır. Ayakta kalan oyuncu elenir. Tabi bu sırada her elenen oyuncudan sonra bir sandalye eksilir. Bir oyuncu kazanana kadar oyun bu şekilde devam eder.

Seksek

Seksek oyunu özellikle kız çocuklarının severek oynadığı bir oyundur. Seksek oyunu için yere tebeşir ile birbiri ile eşit daire veya kare şekiller çizilir. 1’den 9’a kadar sayılar her bir çizili alana verilir. Oyuncu sayısı çokta olabilir. Oyuncular sırası ile taşı numara sırası ile çizili alana atarlar. Ancak attıkları taş çizginin üstüne ve dışına düşerse, oyun sırası bir diğer oyuncuya geçer. Sırası ile tüm sayıları geçen oyuncu oyunu kazanır.

Uzun Eşek

O yeşil çamın meşhur filmi olan “Hababam Sınıfı” uzun eşek oynamamış mıydı? Uzun eşek özellikle çocukların severek oynadığı bir oyundur. Uzun eşek oyunu; bir kişi düz bir duvara yaslanır. Bu kişi yastık görevini görür. Diğer oyuncular eşit iki sayıya bölünür. Bir kısım yastık görevi olan kişinin önünde sandalye şeklinde bir sıra oluştururlar. Geriye kalan oyuncular sıra ile bu uzun eşeğin üzerine atlar. Oyunun amacı uzun eşeğin bozulmadan durabilmesidir.

Misket

Misket oyunu dendiğinde erkek çocuklar evde ne kadar misketi varsa alıp sokağa koşardı. Erkeklerin çocuklarının en sevdiği oyunların başında misket oyunu yer alıyor. Misket oyunu; öncelikle misketler sıra ile dizilir. Her çocuk bir misket seçer ve dizili misketleri vurmaya çalışırlar. Her çocuk kaç tane misket vurursa o misketleri alırlar. Oyunun sonunda en çok misketi vuran çocuk kazanır.

Çocukken Oynadığımız Oyunlar
Çocukken Oynadığımız Oyunlar

İp Atlama

İp atlama oyununda eğer ipi atlayacak kişi tek kişi ise ipi sağ ve sol eli ile tutarak atlar. Ancak 3 kişi olarak atlayacaklarsa ipin bir ucunu biri diğer ucunu biri tutar ve üçüncü kişide atlar. İp atlayan kişi yanınca oyun sonraki oyuncuya geçer. Oyun bu şekilde devam eder.

Yakar Top

Yakar top oyunu yalnızca çocukların değil yetişkinlerinde severek oynadığı bir oyundur. Yakar top oyunu diğer oyunların aksine takım olarak oynanan bir oyundur. Yakar top oyunu için iki takım eşit şekilde dağılır. Bir takım atıcı bir diğer takım ise ortada kaçıcı takım olur.

Atıcı takım ikiye ayrılarak uzun bir mesafede karşılıklı olarak dururlar. Kaçıcı takım ortaya geçer. Atıcı takım ortada olan takımı birer birer vurmaya çalışır. Tabi bu sırada ortada olan oyuncular can tutarak oyunu uzatabilir ve yanan arkadaşı var ise onu tekrardan oyuna dahil edebilir. Atıcı takım, ortada olan tüm takımı vurur ise bu sefer sıra onlara geçer. Oyun bu şekilde devam eder.

El Kızartma

Biraz can yakıcı olsa da oldukça eğlenceli bir oyundur. El kızartma oyunu refleks işi bir oyundur. El kızartma oyunu; karşılıklı iki kişi arasında oynanır. Bir oyuncu diğer oyuncunun elinin üzerine avuç içi aşağı bakacak şekilde elini koyar. Diğer oyuncu hızlı bir şekilde diğer oyuncu elini kaçırmadan vurmaya çalışır. Elini kaçıramayan oyuncu şaplağı yer.

Okuyunca duygulandıran ve eski günleri çağrıştıran çocukken oynadığımız oyunlar listesine siz de eklemeler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu