Sağlık

Depresyondan Çıkmak İçin 10 Öneri

Sürekli mutsuz olduğunu ve hayata devam etme enerjisini bulamadığını düşünen insanların depresyonla alakalı belirtileri gözden geçirmesi faydalı olur. Yapılan araştırmalar insanların hayatı boyunca mutlaka en az bir kez depresyon geçirdikleri sonucuna ulaşmıştır. Davranış, düşünme ve hareket etme konusunda bazı bozuklukların olması ile birlikte yaşam kalitesinin bozulmasına neden olabilir.

Sürekli can sıkıntısı hali olarak tanımlanan bu süreçle alakalı depresyondan çıkmak için 10 öneri şeklindeki içeriklerden yardım almak akıllıca olacaktır. Çünkü her an daha çok yalnız kalma isteği oluşturan bu hastalığın uzun veya orta vadede tedavi edilmesi gerekli olur.

Depresyondan Çıkmak İçin 10 Öneri
Depresyondan Çıkmak İçin 10 Öneri

Olumsuz Duygulardan Uzaklaşmak

İlk olarak bu süreçte olumsuz duygu durumlarından kaçınmak gereklidir. İyileşme sürecinde olduğunuzda bazı özelliklerinizin ortaya çıkması gibi durumlar yaşanabilir. Kendi kişiliğinizin bir parçası olarak depresif belirtilerle başa çıkmak ile depresyon belirtilerinden uzaklaşmak arasında fark vardır. Bunun için mutlaka olumsuz duygulardan uzaklaşmaya çalışmalı ve depresyon sürecinden kurtulmaya çalıştığınızın ayrımını yapmalısınız.

Yakınlarla Daha Çok Zaman Geçirmek

Etrafınızda birilerinin olması her zaman daha kaliteli zaman geçirmenize olanak tanır. Yakınınız, aileniz, sevdikleriniz veya arkadaşlarınızla bağlantınızı kesmek isteyecek bir ruh durumuna gelmiş olabilirsiniz. Yalnızlığa daha çok gömülmek ve etrafınızdaki insanlardan uzaklaşmak tedavinizin daha uzun olmasına neden olmaktan başka işe yaramayacaktır. Bunun için sevdiklerinizle daha çok ve kaliteli zaman geçirmeye çalışarak depresyonun getirdiği iç sıkıntısı halinden kurtulmaya çalışmalısınız.

Duygularınızı İçselleştirmeden Yaşamak

Etrafınızda bulunan kişilerin istek ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışmak bazen yorucu olabilir. Bir başka olumsuz tarafı ise kendi duygularınızı görmezden gelmek zorunda kalmaktır. Bunun olmasına izin vermeyecek şekilde duygularınızı içsel şekilde yaşamak yerine kendi duygularınızı da önemsemeyi öğrenmelisiniz. Ne istediğinizi ve duygularınıza önem vererek gerekli olan sınırları koymaya çalışmalısınız.

Geçmişten Uzaklaşmaya Çalışmak

Geçmişten uzaklaşmaya çalışmak ve odaklanmamak en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Çünkü depresyon sürekli geçmişinizi ve yaptığınız hataları önünüze koymaya çalışarak düşüncelerinizin daha da karamsar olmasına davetiye çıkarır. Bunun olmasını engellemek adına geçmişiniz, yaşantınız ve hata olarak adlandırdığınız her detaydan uzak durmaya çalışmalısınız. Onların artık değiştirilemez ve geçmişte kaldıklarını düşünerek bugüne ve geleceğe odaklanmanın faydalarını fark etmeye çaba göstermelisiniz.

Depresyonda Olduğunuzu Fark Etmek

Depresyonda olan kişiler genelde bir şeyler yapmak istemez. Bol bol uyumak isterken aynı zamanda yaptıkları işlerden de zevk alamaz hale gelir. Bu belirtilerin daha çok ortaya çıkmasına neden olacak şekilde davranmak depresyondan kurtulmanıza aracılık etmeyecektir. Aksine her geçen gün daha karamsar ve mutsuz olmanıza neden olabilir. Evde oturmak ve hiç bir şey yapmamak fikrini aklınızdan çıkararak zevk alacağınız faaliyetlerde bulunmaya çaba göstermelisiniz.

Hobi veya Aktivite Edinmek

Hobiler insanların yeteneklerine uygun şekilde seçildiklerinde kaliteli zaman geçirmek için oldukça fazla fırsat elde etmenize imkan oluşturur. Dikkatinizin tek bir yerde toplanmasını sağlamak ve zamanınızı size bir şeyler katacak işlerle geçirmek depresyon etkilerinden daha kolay kurtulmanıza neden olacaktır. Arkadaşlarınızla yaptığınız ve zevk veren faaliyetlerde bulunmak da oldukça yerinde bir karar olacaktır. Halı saha maçına gitmek bile içinde bulunduğunuz ruh halini değiştirmeye yeterli gelebilir.

Kitap Okumak

Depresyon zaman geçirdiğiniz işlerden keyif almanızı engelleyeceği için aksine çok fazla keyif veren işleri hayatınıza eklemeye çalışmalısınız. Bu sayede depresyonu artıran duygularınızın uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kişisel gelişim kitapları okumak yenilenmeniz, farklı bakış açıları kazanmanız ve bunun bir hastalık olduğunu anlamanız noktasında gerekli olan farkındalığı kazandırabilir.

Spor ve Yürüyüş Rutinleri

Açık havada yürüyüşler yapmak içinde bulunduğunuz duygulardan uzaklaşmanıza aracılık eder. Yürüyüş yapmanın antidepresan kadar etkili olduğunu ortaya koyan araştırmalar olduğunu unutmamalısınız. Kademeli ve bilinçli şekilde günden güne artan uzunluklarda yürüyüş yapmanız tedavinizin ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Hem bedensel hem de zihinsel iyileşme sağlayacağından önemli oranlarda yardımcınız olabilir.

Yatakta Kalmaya Israr Etmemek

Çok uyumak veya yatakta bir şeyler yapmak dışında herhangi bir şey yapmaya odaklanmamak da bir başka belirtidir. Bunun için yatakta geçirdiğiniz zamana bir sınırlama getirmelisiniz. Süreyi kısıtlamak için gerekirse evde kendi kendinize sorumluluklar oluşturma yoluna gidebilirsiniz. Evde zamanlar belirleyerek yapılması gereken işleri planlamak ve buna uygun şekilde yapmaya çalışmak da yardımcı olacaktır.

Uyuma Saatlerinizi Düzenlemek

Geç zaman dilimlerinde uyumak ve ertesi gün de geç kalkmak gününüzün neredeyse en önemli kısımlarının yatakta geçmesine neden olur. Bunun yerine düzenli uyku dilimleri elde etmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Gün ışığından daha çok yararlanmak ve en verimli olacağınız zaman dilimlerini yatakta geçirmemek için gerekirse uykunuzu getirecek bir şeyler de yapabilirsiniz. Süt içmek, duş almak veya uykuya dalmanızı kolaylaştıracak şeylere odaklanmak düzenleme yapmanızı daha kolay hale getirir.

Depresyondan Çıkmak İçin 10 Öneri
Depresyondan Çıkmak İçin 10 Öneri

Çalışmak ve Verimli Olmaya Odaklanmak

İş gücünde düşüşlerin yaşanmasını da beraberinde getiren depresyon çalışmaktan zevk almanızı engeller. Bunun yanında iş anlamında veriminizin düşmesi daha çok depresyona girmenize neden olabilir. Yaşanmaması için her zamankinden daha çok çalışmak ve çokça odaklanmak doğru seçenek olacaktır. İşinize odaklanmak ve sarılmak farklı olumsuz duygu ve düşüncelerin etrafınızı sarmasının da önüne geçer.

Kıyaslamaktan Vazgeçmek

Kendi hayatınızı, kazancınızı, özelliklerinizi veya hayatınızı sürekli birileri ile kıyaslamak sadece depresyon olmamakla birlikte çeşitli sorunların yaşanmasını tetikler. Eksiklik hissetmek hayatınızın daha az iyi olduğunu düşünmek aşağılık kompleksine kadar uzanan bir sürecin başlamasını sağlar. Bunun yerine sahip olduklarınızın farkında olmalı ve geleceğe yönelik planlamalar yapmaya gayret etmelisiniz. Psikolojinizin de olumlu etkilenmesi ve depresyondan kurtulmak için harekete geçmenizi sağlayacak planlar hayatınızda her zaman olmalıdır. Hedefler karamsarlığınızın da önüne geçerek depresyonu engeller.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu