Ekonomi

Döviz Büroları Altın Bozar Mı?

Altın kur fiyatlarının, dünya genelinde hızlı yükseliş göstermesi, insanların yatırımlarında altını tercih etmesine neden olmuştur. Ülke ekonomilerinde yaşanan gelişmelerden dolayı parasını dövize çevirmek isteyenler, işlemlerini döviz bürolarından yapabiliyorlar. Altın satın almak isteyenler, kuyumcu, sarraf ya da banka yatırım hesapları üzerinden altın alım satım işlemlerini yapabiliyorlar.

Bütün şehirlerde hizmet veren döviz büroları altın bozar mı isteyenler buralardan altın alım satım işlemi yapabilir mi? Günümüzde, döviz bürolarından gram altın satın alma ve bozdurma işlemleri yapılabilmektedir. Döviz büroları, dövizlerde olduğu gibi altında da kur farkı uygulayarak altın bozma işlemlerini yapmaktadır.

Döviz Büroları Altın Bozar Mı?
Döviz

Altın Bozdurma

Döviz bürolarından istenildiği zaman gram altın rahatlıkla alınabilmekte ve bozdurma işlemi yapılabilmektedir. Altın alarak yatırım yapmak isteyenler, bankalar ile döviz bürolarının uyguladıkları kur farkını karşılaştırmaktadır. Bankaların kur farklarının döviz bürolarına göre daha fazla olması, insanların döviz bürolarından altın bozdurma işlemleri yapmalarını kolaylaştırmaktadır.

Döviz bürolarında altın bozdurmak için her hangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Döviz bürosu gişe görevlisine gram altınınızı verdiğinizde, tartacak ve güncel kur üzerinden hesaplama yaparak TL karşılığı parayı hemen size verecektir. Satın almak istediğinizde de TL miktarınıza göre gram altın talebinde bulunarak hemen satın alabileceksiniz.

Altın Bozdururken Dikkat Edilecek Hususlar

Altın yatırımlarını yapan kişiler, yatırımlarını yönlendirebilmek için istedikleri zaman bozdurma işlemleri yapabilecektir. Altın bozdururken dikkat edilecek hususlar şunlardır ve bu hususlara dikkat ederek işlemler güvenli yapılmaya çalışılır.

  • Altın fiyatlarının yüksek olduğu zaman bozdurma işlemi yapılmalı,
  • Bozdurma işlemleri kuyumcu ya da döviz bürolarından yapılmalı,
  • Günlük altın kur takibi yapılmalı,

Altın bozdurmak isteyenler, işlem yapacakları döviz bürolarının ya da kuyumcuların güvenilir olmasına ve aldıkları altınların sahte olmamasına dikkat etmelidir. Altının değerinin sürekli yükselmesi, altın ürünlerinin sahtesinin piyasaya sürülmesine neden olmuştur. Bunun için satın alırken, marka, patent, ayar bilgileri kontrol edilmelidir.

Güvenilir Altın Alma İşlemleri

Döviz bürolarından altın bozdurma işlemi yapılabilmekte ve döviz bürolarının işlemlerinde ne kadar güvenilir olduğunu sorgulaması yapılmaktadır. Döviz büroları, dolar, Euro gibi tüm döviz türlerini güvenli bir şekilde alıp sattığı gibi altın alım satış işlemlerini de güvenli olarak yapmaktadır. Döviz büroları, tüm işlemlerini kontrollü ve güvenilir yaptığı için müşterilerinin sahte altınlarla karşılaşma gibi sorunlar yaşamamasını sağlamaktadır. Satın alacağınız, altın üzerinde marka ve patent bilgisi olmasına dikkat edilirken, döviz bürosundan yapılan işlemlerle ilgili işlem belgelerini ya da faturalarını güvenlik açısından saklamak önemlidir.

Altın Nereden Alınmalı?

Altın satın alma işleminden önce en güvenilir yerler ile altın fiyatları hakkında araştırmalar yapılmalıdır. Son yıllarda altın satın almak isteyenler için altın alabilecekleri yer alternatifleri çoğalmıştır. Ülkemizde bulunan insanlar, yatırım amaçlı altın satın almak istediklerinde, döviz büroları, kuyumcular, sarraflar ve bankalardan satın alma işlemlerini yapabilecektir.

Döviz bürolarından, yatırım amaçlı gram altın satın alma işlemleri, kuyumculara göre daha güvenilir bulunmaktadır. Çeyrek altın, cumhuriyet altını, bilezik gibi altın satın alma işlemleri, döviz bürolarından değil kuyumculardan yapılabilmektedir. Banka ve döviz bürolarından yapılacak olan satın alma işlemlerinde sadece gram altın talebi yapılabiliyor.

Altın Kur Fiyatları

Altın ve döviz kur fiyatları, borsa ve merkez bankası verilerine göre belirlenmektedir. Altın bozdurmak isteyenler, işlemlerini döviz bürolarından ya da diğer yerlerde yapacakları zaman işlemlerini günlük kur üzerinden yaparlar. Altın alım ve satım fiyatları arasındaki fark yatırımcının alış ve satış işlemindeki kar oranını belirleyecektir.

Altın kur fiyatları, dünya ve ülke ekonomisine göre belirlendiği için altın bozdururken, alış satış fiyatı arasındaki makas farkı en az olan yerden işlem yapmaları karlılıklarını artıracaktır. Döviz bürolarından altın bozdurma işlemi yapılmaya başlanmış ve bankalara göre kur farkını daha az oranda müşterilerine yansıtıyorlar. Bunun için küçük yatırımlar ile altın almak isteyenler, döviz bürolarını tercih etmeye başlamıştır.

Döviz Büroları Altın Bozar Mı?
Altın

Altın Fiyatları Takibi

Ülkemizde, son yıllarda, altın ve döviz fiyatları günlük piyasalarda çok hareketlidir. Bunun için altına yatırım yapanlar, anlık olarak fiyat takipleri yapmaktadır. Döviz büroları, müşterilerine gösterdikleri, dijital fiyat tablosunda, işlem yaptıkları tüm döviz ve altın türlerinin birim fiyatlarını alış ve satış olarak detaylı gösteriyorlar.

Altın bozdurmak isteyenler, bu tablodaki fiyatları inceleyerek, altınlarını kaç liradan bozdurabileceklerini öğrenebiliyor ve hemen bozdurma işlemlerini yapabiliyorlar. Bankalar kendi sistemlerine göre kur farkı oluşturduğu için satış fiyatları aynı olsa da satış fiyatları işlem saatine göre değişebilmektedir. Bankalarda, mesai saati dışında altın için uygulanan kur farkı yüksek olduğu için döviz bürolarından altın bozdurmak daha avantajlı olmaktadır.

Gram Altına Yatırım

Kuyumculardan altın almak isteyenler, daha çok çeyrek altın ya da çeşitli bilezik altın modellerini tercih edebiliyorlar. Tercih edilen altın türüne göre işçilik maliyetleri değişmektedir. İşçilik maliyeti olan altınlara yatırım yapmak, alıcıya fazla kar sağlamayacaktır. Bunun için yatırımcılar, gram altına yönelmekte ve işçilik maliyeti gibi karlılığı engelleyecek hususlardan uzak durmaya çalışmaktadır.

Döviz büroları, altın satmaya başladıklarında, sadece merkez bankası tarafından basılmış, gram altın çeşitlerini satıyorlar. Gram altınlarda işçilik maliyeti olmadığı için alıcılar direk kur fiyatı üzerinden işlemlerini yapabiliyor. Küçük birikimlerle, altın yatırımı yapanlar, nakit paraya ihtiyaç duydukları zaman döviz bürolarından altın bozdurma işlemini kolay yapabiliyorlar. Altın bozdurmak isteyenler, döviz bürolarındaki fiyatlar ile kuyumcuların verdikleri fiyatları karşılaştırmalıdır.

Yere ve zamana göre fiyat farklılıkları olabileceğinden, en iyi fiyat veren yerde bozdurma yapılmalıdır. Altına yatırım yapmak isteyenler, fiziki altınları muhafaza etme konusunda sorun yaşayacaklarını düşündüklerinde işlemlerini, bankada altın hesabı açarak işlemlerini yapabiliyorlar. Bankalar üzerinden online işlem yapılabildiği için altın fiyat takipleri daha kolay olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu