Ekonomi

Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Her insanın kendisine göre bazı sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar bazılarına çok fazla gelebilirken, bazıları için daha az seviyede olabilir. Kendi sorumluluklarını ya da etrafındaki insanların sorumluluğunu almak isteyenler, bunun için çalışmak durumdadırlar. Yaptıkları işin maddi açıdan yeterli olmadığını düşünenler ise bu arayı ek iş yaparak kapatabilirler.

Ek iş yapmak isteyenlerin en fazla sorduğu sorulardan birisi de ek is yaparak nasıl para kazanılır? Sorusudur. Tercih edilebilecek çok fazla iş vardır. Sabit iş olanlar, yaptıkları ek işler sayesinde de kazanç elde edebilirler. Yapılabilecek olan ek işin herhangi bir sınırlaması bulunmaz.

Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanılır?
Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Ek İş Nasıl Yapılır?

Ek is yaparak nasıl para kazanılır? Sorusunun yanı sıra, ek iş nasıl yapılır soruları da sık sık gündemdedir. Ek işler, belirlenen kurallara göre yapılması gereken işleri kapsar. Tamamen kişinin kendi isteklerinden dolayı ortaya çıkarlar. Kendi işinin yeterli olduğunu düşünenler herhangi bir ek işe ihtiyaç duymazlar. Fakat ek işler sadece ihtiyaç duyulduğu için değil, vakit geçirmek amacıyla da yapılabilir. Bunun yanı sıra hobilere hitap edebilecek yönelikte de ek işler vardır.

Yapılabilecek Ek İşler Nelerdir?

İnsanların ek iş olarak tercih edebileceği çok fazla seçenek vardır. Bu seçenekler para kazanılmasını sağlarken, boş vakitlerin değerlendirilmesine de yardımcı olur.

Tercih edilebilecek olan ek işlerden bazıları şunlardır;

 • Web ya da grafik tasarım
 • Youtube içerik üreticiliği
 • Ek ders
 • El işleri
 • Danışmanlık
 • Blog yazarı olmak
 • Makale yazmak gibi yapılabilecek çok fazla ek iş vardır.

Bu ek işlerin seçimleri, kişinin kendi isteklerine göredir. Zorlayıcı olup olmaması çalışan kişilerin potansiyelleriyle de alakalıdır.

Kimler Ek İş Yapabilir?

Ek iş yapabilmek için sınırlandırma olmaz. İsteyen herkes, istediği ek işi seçebilme konusunda özgürlüğe sahiptir. Genç ya da yetişkin herkes, kendi yapabileceğini düşündüğü ek işlere yönelebilirler. Bazıları ek işlerini yürütme konusunda başarılı olsa da bazıları ekstra bir iş yapma konusunda kendisi yeterli olmayabilir. Ek iş yapma isteği olanlar bununla alakalı incelemeler yaparak istedikleri ek işlere ulaşma şansına sahiptir.

Tercih edilecek olan ek işler fiziksel olarak yapılabilmesinin yanı sıra, internet üzerinden de yapılabilir. Hatta bazıları için internet üzerinden yapılan ek işler daha keyifli olabilir. Fakat internetten yapılacak olan ek işin güvenliğinden emin olunması gerekir.

İnternetten Yapılan Ek İşler Ne Kadar Güvenlidir?

Ek iş yapmak isteyen ve bunun için interneti kullananlar, diğerlerine nazaran daha rahat bir ek iş yapabilirler. Fakat internet üzerinde yer alan her ek iş güven teşkil etmeyebilir. Dolayısıyla iş için adım atacak olanlar, bunu da göz önünde bulundurarak hareket etmelidirler.

Ek İşlerde Çalışma Saati Var Mıdır?

Ek işlerin en güzel yönlerinden birisi, belli bir çalışma saatlerinin olmamasıdır. Kişiler yapmak istedikleri ek işlerin çalışma saatlerine kendi istekleri doğrultusunda belirleyebilirler. Tabi buna uygun bir iş yapıldığı sürece bu mümkün olabilir.

Gün içerisinde 9-5 saatleri arasında çalışanlar, akşam saatlerinde garsonluk yapabilir ya da bir çocuğa bakabilir. Bu tarz işler için belli saatler olabilir. Fakat internet üzerinde bir ek iş yapılacaksa bunun için saate gerek yoktur. Hangi saat dilimi boşsa, o saat çalışma saati olarak değerlendirilebilir.

Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanılır?
Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Ek İşler Akşam Saatlerinde Yapılabilir Mi?

Ek işleri yapmak isteyenlerin yakından incelemesi gereken konulardan birisi de çalışma saatleridir. Ek işler sadece sabah saatleri içerisinde ya da akşam saatlerinde yapılabilir. Hatta bazılarına göre akşam saatlerinde yapılacak olan işler daha rahat olabilir. Gece geç saatlerde yapılabilecek işler olduğu gibi, günün ilk saatlerini de kapsayabilecek ek işler vardır.

Akşam Yapılan İşlerden Ne Kadar Kazanılabilir?

Ek işlerin kazançları karmaşık bir konu gibi görünebilir. Bir iş yeri sahibine bağlı olarak bir ek iş yürütülecekse, bunun için belirlenecek bir kazanç söz konusu olabilir. Fakat kişinin kendi ne kadar çalışırsa, o kadar kazanabileceği ek işlerde vardır. İçerik üreticiliği, makale ya da blog yazarlığı bunun için verilebilecek en iyi örneklerdendir.

Akşam Ek İşleri Ne Kadar Sürer?

Akşam ek işleri için belirlenen süre 2 ya da 6 saat içerisinde olabilir. Akşam olması nedeniyle daha çok bir iş yerine bağlı olarak çalışmak daha güvenli görülebilir. Ek işler içerde, dışarda, online, gece ya da gündüz şeklinde sınıflandırılabilir. Dışarda ya da içerde olan işler akşam saatlerinde daha kısa süreli olabilir. Eğer ki online bir iş tercih ediliyorsa çalışma saatleri daha özgür olur ve saatlerin belirlenmesi kişinin kendi ellerindedir.

Ek İşlerde İzin Günü Var Mıdır?

Ek işler sıradan işlerden ayrı olarak mesai saatleri ya da izin gibi konulardan muaftırlar. Çünkü yapı olarak zaten işten kalan sürelerde yapılması söz konusudur. Bu nedenle izin günü ya da çalışma saati konusunun ucu açıktır. Ek işlerde izin kullanmak isteyenler kendi izin günlerini kendileri belirleyebilirler. Bazı ek işlerin şartları o kadar iyidir ki, sadece o işi yaparak kazanç sağlamaya da devam eden ciddi bir kitle söz konusudur. Yapılacak olan ek işe karar vererek, izin günü ya da çalışma saatleri kişiye özel belirlenebilir.

Dışarda Yapılabilecek Olan Ek İşler

Ek işler sadece kapalı alanlarda ya da online olarak yapılmazlar. Dışarda da yapılabilecek olan çok fazla ek iş vardır. Dışarda yapılabilecek olan ek işlerden bazıları şunlardır;

 • Köpek gezdirmek
 • Online içerik yazarlığı
 • Müşteri hizmetleri
 • İnstagram satışı
 • Sanal asistanlık gibi işler dışarda yapılabilecek ek işlerden bazılarıdır

Bu ek işler aynı zamanda kişilerin eğlenceli vakit geçirmesine de yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu