Bilgi Kutusu

Dünyanın En Pahalı Yarış Güvercini

1 milyon 252 bin Euro’ya satılan dünyanın en pahalı güvercini Belçika’da düzenlenen açık artırmada yeni sahibini buldu. Flaman güvercini olan Armando, bir erkek güvercin. Armando’nun uzun mesafe yarışlarında şampiyonluğu bulunan posta güvercini 5 yaşında. 2019 yılında satılan Armando o dönemin en pahalı güvercinleri arasında bulunuyor.

Dünyanın En Pahalı Yarış Güvercini
Dünyanın En Pahalı Yarış Güvercini

Açık Artırmada Satıldı

Türk parası ile tam 7,7 milyona satılan dünyanın en pahalı güvercini, ülkemizde 2 adet Ferrari Portofino alıcı buldu. İnternet üzerinden gerçekleştirilen bir müzayedede satılan güvercin Çinli biri tarafından satın alındı. Dünyanın en pahalı güvercinini alan talihlinin ise güvercini yarıştırmayacağı belirtildi. Alıcı güvercini damızlık olarak kullanacak. Daha önce aynı şekilde Belçika’da yapılan bir açık artırmada posta güvercini 400 bin Euro’ya satılmıştı. 2017 yılında gerçekleşen müzayede de posta güvercini yeni sahibi ile karşılaşmıştı.

Posta Güvercinin Şampiyonlukları

Özel bir güvercin olan Armando 5 yaşında bir posta güvercini. Bu özel hayvanı özel yapan şey ise yarışmalarda kazandığı şampiyonluklarıydı. Özel güvercin Belçika’da yetişti. Joel Verchoot (64) tarafından yetiştirilen güvercinin pek çok şampiyonluğu bulunuyor. Güvercinin sahibi ise dünyanın en pahalı güvercini sattıktan sonra ona yeni rakipler yetiştirmeye devam ediyor.

Saatte 80 Km Hız İle Uçuyor

Güvercinlerin terbiye edilmesi ise ayrı bir performans gerektiriyor. Bu bağlamda Armonda’nın yavruları için yaklaşık 10 saatlik bir eğitim veriliyor. Günde 10 saat boyunca yapılan mesafe yarışları güvercinin erkek ve dişi yavrularını kendine rakip yapabiliyor. Adını tüm dünyaya duyuran Armando’nun sahibi ise dünyada en iyi güvercin terbiyesi olarak görülüyor.

Güvercinlerin saatte 80 km hızla uçabilmesinin ise özel bir püf noktası bulunuyor. Güvercinin sahibi Verschoot, bu işin püf noktasını herkesle paylaştı. Verschoot eğitim için öncelikle dişi ve erkek güvercinleri iki hafta boyunca ayrı ayrı yerlere koyduğunu belirtti. Daha sonra bu güvercinler arasında aşk hasreti başlıyor. Bu hasrete dayanamayan güvercinler hasret ile daha fazla uçuyor.

Posta Güvercini Yetiştirmede Hava Koşulları

Armando gibi dünyanın pek çok yerinde posta yarış güvercinleri yetiştiriliyor. Fakat bu güvercinleri yetiştirmenin bazı önemli noktaları bulunuyor. Posta güvercini yetiştirirken ya da yarıştırırken en önemli konulardan birisi hava koşulları olmaktadır. Bu dönemlerde hava koşullarını çok iyi bir şekilde gözlemlemek gerekir.

Yetiştiriciler tarafından uçuş öncesinde meteorolojiden hava ve rüzgar durumu ile ilgili ayrıntılı bilgiler alınmalıdır. Bu bilgiler doğrultusunda uçuş ile ilgili doğru kararlar verilebilir. Bu kararlar uzun uçuşlar için gerekmektedir. Hava şartlarında en önemli konu güvercinin iniş için uygun havada bulunmasıdır.

İniş için uygun olmayan koşullarda güvercinler uçmamalıdır.

 • Kuşların sağlıklı bir şekilde uçuş yaşamaları için gerekli koşullar şu şekilde sıralanabilir:
 • Yağışlı havalarda güvercinlerin uçması için uygun ortam bulunmamaktadır. kar ya da yağmur olduğunda ya da yağışların olma ihtimalinde kesinlikle uçuş gerçekleştirilmemelidir.
 • Sis ya da farklı bir durumdan ötürü görüş mesafesinin 5 km ve daha az mesafeye düştüğünde güvercinler uçurulmamalıdır. Görüş mesafesi kuşların uçmasında ve inişlerde oldukça etkili olmaktadır.
 • Rüzgarın saatte hızı 35 ya da 40 km’den fazla olduğunda güvercinler uçurulmaz. Şiddetli rüzgârlar bulunduğunda uçuşlar ertelenmelidir.
 • Yağışlı ve karlı hava yanında aşırı sıcak havalar da güvercinin uçması için engel olabilir. Hava sıcaklıklarının 35 dereceden yüksek olduğu durumlarda da güvercin uçurmak için uygun bir ortam bulunmamaktadır.

Posta Yarışlarında Uygun Hava Koşulları

Posta yarış güvercinlerinin uçması için uygun hava koşulları olması gerekir. Bu hava koşullarının bulunmadığı durumlarda uçuş gerçekleştirilmemelidir. Özellikle güvercinlerin inmesinde sıkıntı yaşanacak koşullar bulunmamalıdır.

Uçuş için uygun koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hava sıcaklığı 10 ya da 15 derece olduğunda uygun uçuş ortamı oluşmaktadır.
 • 20 km’den fazla görüş mesafesi uçuş için uygun ortamlardır.
 • Kuru hava
 • Güvercinin uçacağı yön ile rüzgar yönünün aynı olduğu durumlar da uygun ortamları oluşturmaktadır.
  Dünyanın En Pahalı Yarış Güvercini
  Dünyanın En Pahalı Yarış Güvercini

Yarış Postası Güvercinlerin Genetiği

Posta güvercinleri normal güvercinlerden farklı genetik yapıya sahiptir. Bu güvercinlerin kendilerine has genetik yapısı bulunmaktadır. Posta güvercinleri soylarında yer alan özelliklere göre belirli mesafelerde daha iyi uçmaktadır. Genel olarak bu güvercinleri 3 ana gruba ayırabiliriz. Kısa mesafede uçan posta güvercinleri, orta mesafede uçan posta güvercinleri ve kısa mesafede uçan posta güvercinleri olarak sıralama yapılabilir.

 • Kısa mesafe posta güvercinleri 100 ile 300 km arasında uçmaktadır.
 • Orta mesafe posta güvercinleri 300 ile 600 km arasında uçmaktadır.
 • Uzun mesafe posta güvercinleri 600 ile 1200 km arasında uçmaktadır. Bunlara maraton adı da verilebilir. Ayrıca uzun mesafe güvercinler günlük ve gün aşırı olarak da ayrılmaktadır.

Posta Yarış Güvercin Seçimi

Posta yarış güvercinin hangi mesafede uçacağına o kuşun kendisi karar vermelidir. Yani yarış için kat edilecek mesafede kuşun özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı kuşlar “all round” olarak bilinen tüm mesafeleri iyi uçan kuşlar arasında bulunur.

Bu güvercinler için özel bir seçim yapmaya gerek olmayabilir. Maraton olarak uçan kuşlar 12 ile 14 saat boyunca uçuş yapabilir. Bu süre zarfında maraton güvercinler 1000 km kadar mesafeyi 11 saat kadar zamanda kat etmektedir. Bu tür kuşlar gece dahi uçuş yapabilir. Ayrıca bazı türler mola vererek dinlenir ve uçuşa bu şekilde devam edebilir.

Posta güvercin yarışlarında güvercinin uçtuğu mesafe harcanan zamana bölünür. Böylece ortalama hız hesaplanır. Güvercinin en yüksek hıza yaklaşma hesabı da bu şekilde bulunur. Maraton uçuşlar yapan güvercinlerin en yüksek uçma hızları ise 90 km ile 145 km arasında değişir. Ülkemizde bu yarışlar bu alanda etkinlikler sürdüren dernekler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu