Bilgi Kutusu

Türkiye’deki Esrarengiz Cinayetler

Dünyanın her yerinde yaşandığı gibi ülkemizde de bazı esrarengiz cinayetler yaşanmaktadır. Türkiye’deki esrarengiz cinayetler denilince özellikle İstanbul’da yaşanan bazı olaylar akıllara gelmektedir. İstanbul’da yaşanan bazı esrarengiz cinayetler hala gizemini korumaktadır. Bir ay içerisinde art arda yaşanan bazı olaylar ise bunun arkasındaki sır nedir sorularının sorulmasına neden olmuştur.

Farklı ülkelerin vatandaşlarının İstanbul’da öldürülmüş olması uluslararası medyada ciddi anlamda yer buldu. Uluslararası meydanın da olaya dahil olması olayların daha hızlı bir şekilde aydınlatılması konusunda polisi alarma geçirdi. Polis birçok kişiyi gözaltına almış ve sorgulamıştı. Bir ay içerisinde esrarengiz cinayetlere kurban giden kişiler aslında birbirlerinden bağımsız kişiler olarak görülmektedir. Suikast veya intihar olarak gerçekleşen olayların uluslararası bağlantılarının ne olduğunun anlaşılması için olayların mercek altına alınması gerekti. Araştırmanın daha sıkı ve detaylıca yapılmasının olayları aydınlatacağı düşünülmektedir.

Geçen aylar içerisinde uluslararası medya kanallarında da yer bulan cinayetler, intiharlar ve suikastlar tam anlamıyla gizemlerle dolu. Yaşanan olaylar içinde en esrarengiz olanları; Çin uyruklu Uygur Türk’ü iş adamının ölümü, eski İngiliz ajanının ölümü, İran rejiminin muhaliflerinden bir kişinin ölümü ve derken Çin uyruklu bir kadının ölümü. Arka arkaya gerçekleşen olaylar gizemli yabancı cinayetleri veya ölümleri olarak gazetelere yansırken olayların aslı ve arkasındaki gerçekler polis tarafından aydınlatılmayı beklemektedir. Tam bir ajan ve esrarengiz cinayet filmleri senaryosu dedirtecek olaylar yaşandı. İstanbullular ve uluslararası medya kuruluşları Türk polisinden gelecek aydınlatıcı ifadeleri beklemekte.

Uygurlu İş Adamına Suikast

Uygurlu İş Adamına Suikast

İstanbul Fatih’te 10 Kasım 2019 tarihinde bir otelin kafeteryasında meydana geldi. Kırgızistan’dan 700 milyon doları yurtdışına kaçırma dosyasında adı geçen Çin uyruklu ama aslen Uygur Türk’ü olan Saimet Airken, bir otelin kafesinde otururken elinde susturucu silah bulunan bir kişinin suikast saldırısına maruz kalıyor. Uygur Türkü işadamı kaldırıldığı hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve vefat etti.

Polis güvenlik kameralarından saldırganı ve ona yardım edenleri tespit etti. Suikastın ardından Suriye’ye kaçmaya çalışan kişi yakalandı. Olayla alakası olduğu tespit edilen 4 kişi de gözaltına alındı. Olayın zimmete para geçirmeden kaynaklı olduğu ileri sürüldü. Zimmete geçirilen miktarın 1 milyon 250 dolar olduğu ifade edilmektedir. Olay, Özbek ve Kırgız basınında geniş yer buldu. Kırgızistan’daki soruşturmada adı geçmesine rağmen iş adamı Saimet Airken’in Türkiye’de İstanbul Başkonsolosluğu’na ait araba ile gezmesi ise ayrı bir soru işaretine neden oldu. Soru işaretleri nedeniyle Kırgızistan başkonsolosu görevden alındı.

Beyaz Miğferlilerin Kurucusu İstanbul’da Öldü

Beyaz Miğferlilerin Kurucusu İstanbul’da Öldü

Saimet Airken cinayetinin ertesi gününde yani 11 Kasım 2019 tarihinde eski İngiliz ajanı James Le Mesurier, evinin balkonundan düşerek öldü. James Le Mesurier, Beyaz Miğferliler’in kurucusu olan bir İngiliz istihbarat subayıdır. Beyoğlu’nda home ofis olarak kullandığı dairenin balkonundan düştü ve hayatını kaybetti. Olayla ilgili olarak çalışanları, arkadaşları ve eşi gözaltına alındı. Polis yaptığı inceleme ve araştırmalar neticesinde olayı intihar olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti. Eşine yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı. Fakat İngiliz ajanın vefatındaki sır perdesi tam olarak aydınlatılmadı.

Mesut Mevlevi Suikastı

Mesut Mevlevi Suikastı

İran rejimi karşıtlarından olan Mesut Mevlevi’nin öldürülmesi ise 14 Kasım 2019 tarihinde saat 21.4 civarlarında meydana geldi. Mesut Mevlevi, Şişli’de caddede yürürken arkasından bir kişi gelerek ateş ediyor. Açılan ateş neticesinde Mevlevi hayatını kaybetti. Suikastın nedeninin ne oldu bilinmemektedir. Olayla ilgili polis 11 kişiyi gözaltına alırken soruşturma ile ilgili yayın yasağı getirildi.

Çinli Kadının Cesedi Bulundu

Çinli Kadının Cesedi Bulundu

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan Lisha Yu, 2 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da aracıyla bir kazaya karışmış ve kazdan sonra ortadan kaybolmuştu. 31 yaşındaki genç kadının cesedi Bilecik’te bulundu. Türkiye’deki esrarengiz cinayetler arasında yer alan Lisha Yu olayının aydınlatılması için 4 kişi gözaltına alınmış ve genç kadının başına neler geldiği aydınlatılmaya çalışılmıştı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu