Eğitim

En Çok Tercih Edilen Sözel ve Sayısal Bölümler

Lise öğrencilerinin hepsi belli bir sınıf düzeyine geldikten sonra diledikleri mesleğe sahip olmak ve akademik alanda eğitim almak için bir bölüm seçiminde seçimin de bulunuyorlar. Bölüm seçme dönemi lise çağındaki bir öğrencinin geleceğine yönelik vereceği en önemli kararlar arasında olduğu için oldukça temkinli davranılmasında fayda vardır.

Lisede seçilen bölümlerin sayıca azlığı ya da çokluğu okuldan okula değişiklik gösterebiliyor. Ancak her lisede mutlaka sözel ve sayısal bölümler bulunuyor. Bu bölümlerin dışında eşit ağırlık ve yabancı dil gibi alanlarında öğrencilerin tercihine sunulduğu bulunuyor. Sayısal ve sözel bölümlerin daha çok tercih edildiği bilindiği için neredeyse her lisede bu alanda eğitim alan öğrenci sayısı diğer bölümlere oranla fazla oluyor.

Sözel Bölümler ve Sözel Meslekler Hangileridir?

Sözel ve Sayısal Bölümler

Sözel bölümlerin ne olduğu konusunda ortada pek çok eksik bilgi bulunuyor. Sözel bölümlerin pek çoğu daha çok sözel ve yorumlamayı dersleri barındıran bölümler oluyor. Sözel bölümlerin sadece matematik dersi olmayan bir bölüm olduğu düşünülüyor. Ancak günümüzde her lisede sözel alanını tercih eden öğrencilere temel düzeyde de olsa matematik dersi veriliyor.

Sözel bölümler ise diğer bölümlere oranla daha azdır. Ancak oldukça güzel ve sözel branşına yatkın öğrencilerin seveceği bölümleri barındırıyor. Sözel bölümlerin içerisinde en çok tercih edilenleri ya da bilinenleri öğretmenlik bölümleri, ilahiyat ve sanat tarihi gibi bölümler oluyor. Sözel meslekleri de bu bölümleri okuduktan sonra aldığınız unvanlar belirliyor.

Sayısal Bölümler ve Sayısal Meslekler Hangileridir?

Sayısal bölümünün dersleri daha çok matematik ve fen bilimleri dersleri olduğu için bu alanda eğitim gören kişilerin tercih edeceği meslek alanları daha fazla oluyor. Sayısal alanda eğitim alan bir öğrencinin tercih edebileceği onlarca farklı bölüm bulunuyor. Sayısal bölümlerin başında sağlık bilimleri ve mühendislik bölümleri geliyor.

Zaten sayısal alanı tercih eden öğrencilerde bu alanlarda eğitim almak ve meslek sahibi olmak istiyor. Sayısal meslekleri ise doktorluk, eczacılık, diş hekimliği, mühendislikler ve öğretmenlikler oluyor. Sayısal alandaki mesleklerin daha fazla olduğu herkes tarafından biliniyor. Sayısal bölümlerin tercih edeceği mesleklerin ayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Eşit Ağırlıklı Bölümler ve Meslekler Nelerdir?

Eşit ağırlık alanı adından da anlaşılacağı üzere hem sözel hem de sayısal bölümlerin derslerinden oluşan bir alandır. Eşit ağırlık alanında sayısal alanından farklı olarak matematik dersleri alınırken fen bilimleri dersleri alınmıyor. Sözel bölümden farkı ise felsefe grubu derslerinin bu alanda verilmemesi oluyor.

Eşit ağırlıkta bulunan meslekler her ne kadar sözel grubundakilerle benzerlik gösterse de sayıca sözelden daha çoktur. Eşit ağırlık alanında eğitim alan bir bireyin yapabileceği hukuk meslekleri, psikologluk, psikolojik danışmanlık, öğretmenlikler ve daha birkaç meslek grubu oluyor. Eğit ağırlık genelde sayısaldan sonra öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölüm oluyor.

En Çok Atanan Sayısal Meslekler

Atama konusu pek çok kişinin meslek seçimini ne yazık ki doğrudan etkiliyor. Akademik alanda eğitim aldıktan sonra işsiz kalmak istemeyen pek çok kişi ataması daha düşük puanla ve çok yapılan meslekleri haklı olarak tercih ediyor. Sayısal alanında yer alan mesleklerin atamasının daha iyi olduğu biliniyor. Hatta sayısal mesleklerin özel sektörde de kolaylıkla iş bulacağı ifade ediliyor.

En çok ataması olan sayısal meslekler şunlardır:

 • Doktorluk
 • Diş hekimliği
 • Eczacılık
 • Hemşirelik
 • Ebelik
 • Dil ve konuşma terapistliği
 • İlköğretim matematik öğretmenliği
 • Fen bilgisi öğretmenliği
 • Mühendislikler

En çok ataması yapılan sayısal alanındaki meslekler bunlardır. Bu mesleklerin bir kısmının atama puanı oldukça düşüktür. Eğer atanma sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız bu alanlardan birini tercih edebilirsiniz.

Atanması Olan Sözel Bölümler

Sözel alanda akademik eğitim alan pek çok kişi eğitim aldığı alandaki atamaların oldukça az olduğunu ve atama puanlarının da oldukça yüksek olduğunu ifade ediyor. Ancak sözel bölümler arasında da ataması oldukça iyi olan bölümler bulunuyor.

Sözel alanda atama durumu en iyi olan bazı bölümler şunlardır:

 • Özel eğitim öğretmenliği
 • Okul öncesi öğretmenliği
 • Türkçe öğretmenliği
 • İlahiyat
 • İslami ilimler

Sözel alanında bulunan bu bölümlerin atanma durumu diğer sözel bölümlerine göre gayet iyi durumdadır. Ancak atanma sayıları ve puanları devamlı olarak değiştiği için zaman içerisinde bu durum daha farklı bir hale gelebiliyor.

Sözel Alanın Yeni Gözdesi Bölümler

Sözel ve Sayısal Bölümler

Sözel alanın yeni bölümleri arasında yer alan daha önceleri yetenek sınavlarıyla öğrenci alan bölümler oluyor. Son yıllarda yetenek sınavlarının kaldırılmasıyla pek çok bölüm sözel puan türüyle üniversitelere alım yapmaya başlıyor.

Bu bölümler arasında en çok bilinen ve tercih edileni ise Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü oluyor. Yemek yapmaya ve bu alanda meslek sahibi olmak isteyen sözelciler bu bölümü tercih ediyorlar.

Sözelde Dijital Bölümler

Her ne kadar teknoloji ve teknik alanlar sayısalın konusu olsa da yetenek sınavlarının kalkmasıyla dijitalin alanın gözde bölümleri sayısalda bulunuyor. Bu bölümler görsel iletişim tasarımı ve animasyon bölümleri olarak öğrenci kabul ediyorlar.

Sayısalda Mühendisliklerin Tercih Edilmesi

Sayısal branşında daha çok tıp ve diş hekimliği gibi bölümler başarılı öğrenciler tarafından tercih edilse de son yıllarda teknolojinin etkisiyle yazılım, bilgisayar ve veri mühendisliği gibi bölümlerde oldukça fazla öğrenci tarafından tercih ediliyor.

Sayısal Bölümler Meslek Testi (VİDEO) > https://www.youtube.com/watch?v=j7Q-pz_cLcA

Sözel Mesleklerin Yurtdışında İş İmkanı

Globalleşen dünyada pek çok kişi yurtdışında geçerli olan meslekleri tercih ediyor. Sözel alanında yurtdışında yapılacak meslek grupları oldukça azdır. Ancak görsel iletişim tasarımı ve gastronomi gibi bölümlerin yurtdışında oldukça fazla iş imkanı bulunuyor.

Sayısal Mesleklerin Yurtdışı İş İmkanları

Sayısalda bulunan tüm mesleklerin yurtdışında rahatlıkla yapılacağı biliniyor. Ancak sağlık ve mühendislik alanındaki meslekler diğerlerine göre daha kolay iş bulabiliyor.

Bu içeriğimizde işinize yarayacak sözel ve sayısal bölümler listesini paylaştık, umarım işinize yaramıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu