Ekonomi

En Yüksek Maaşlı Meslekler

Ülkemizde en çok parayı kazandıran meslekler, genellikle son on yılın en iyi meslekleri arasında yer almaktadır. Herkesin hayalini süslemekte olan bu meslekler, belli eğitim aldıktan sonra edinilebilenlerdir. Bu nedenle eğitim hayatınıza yön vermeden, en çok para kazandıran meslekleri ve maaşları konusunda bilgi sahibi olmanız gereklidir.

En Yüksek Maaşlı Meslekler

En çok parayı kazandıran meslekler Türkiye verileri de dikkate alınarak oluşturulmuş olan bir listedir. Bu listede olan meslek gruplarının hepsinin aylık kazancı dolgun ola mesleklerdir. Uzmanlık gerektiren bu meslek gruplarında yer almak için eğitim hayatınızı bu doğrultuda geliştirmeniz şarttır. Peki, en yüksek maaşlı meslekler nelerdir?

En Yüksek Maaşlı Meslekler

Ülkemizde yüksek miktarda para kazanılmakta olan meslekler sıralamasında çok sayıda meslek grubu yer alır. Üniversitelerin ilgili olan bölümlerinin bitirilmesiyle bu meslek alanlarında çalışılmaya rahatça başlanabilir. Bu meslek gruplarında aylık ve yıllık maaş ortalamaları yazımızda yer alıyor. Ortalama olarak bu maaş bilgileri ile çalışılan şirkete veya kurumlara göre farklılıklar gösterebiliyor. İşte, ülkemizde maaşı yüksek olan meslekler:

Uzman Doktor

Dünyadaki en kutsal olan mesleklerinden, son döneminde ki aslında tüm dönemlerdeki, en zorlu olan meslekleri arasında yer almaktadır. Bilindiği gibi 2020 senesinde patlak veren pandemi sebebiyle sağlık çalışanlarının mesaileri de oldukça artmıştır. Sağlık sektöründe ön plana çıkmış olan meslek grubu uzman doktorluk da hem dünyada hem ülkemizde olan en yüksek maaşlı mesleklerdendir.

Bununla beraber uzman doktor olabilmenin çeşitli zorlukları mevcuttur. 6 senelik tıp fakültesi eğitimlerinin ardından TUS gibi oldukça zorlu sınavdan iyi puan alınması gerekiyor. Uzmanlıkla belli bir süre kazanılan alanda da hizmet vermek zorunludur. Bütün bu deneyimin ve tecrübenin sonrasında uzman doktor olarak senelik ortalama 130 bine yakın şekilde para kazanılabilir.

Yeminli Mali Müşavir

En çok para kazandırmakta olan meslekler arasında yeminli mali müşavirlik önemli bir yerde bulunur. Mali müşavirlik ve muhasebe alanlarında deneyim bekleyen bu meslekte, senelik ortalama 80 bin liraya yakın kazanç sağlayabilirler.

Üniversitenin maliye bölümünden mezun kişilerin bu alanda süre çalışmaları da maaşa oldukça etki etmektedir. Yeminli olan mali müşavirlik için hem eğitim hem tecrübe en önemli iki etkenlerdir. Bu alanda tutunma ve belli bir çevreyi elde etmek yine bu mesleği icra edenlerin faydasına olacak durumdur.

Petrol Mühendisliği

Son dönemlerde en popüler meslekleri arasında petrol mühendisliği sıralara ulaşmış bir alandır. Ülkemizde kazançlı bir meslek alanı olan petrol mühendisliği belirli bir eğitim gerektiren meslektir. Bunun için üniversitelerin petrol mühendisliği bölümünden mezun olunması gerekir. Aynı zamanda da petrol mühendisliği olan lisans mezunu bireyler yüksek lisans programlarını tamamlamalarıyla maaşlarında artış olacaktır.

Pilot

Pilotluk, hem prestijli hem oldukça kazançlı meslek grubudur. Pilotlar hem ülkemizde hem dünyada en fazla kazanmakta olan meslek sahipleri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yüksek Maaşlı Meslekler Nelerdir?

Gereken eğitimleri alıp ve tecrübe kazanıp olan, pilotlar bu alanlarda yeni çalışmaya başladıklarında bile güzel rakamlar ile ücretlendiriliyorlar. Ülkemizde hizmet vermekte olan bir pilotun yıllık ortalama kazancı genellikle 150 bin TL civarında olmaktadır. Ancak pilot olmak için ilk etapta zorlu sınavları vermeniz gerekiyor.

Noterlik

Ülkemizde en çok parayı kazandıran mesleklerin arasında noterlik yer almaktadır. Noter olarak görev yapmayı isteyen kişiler belli bir seviyede eğitimlerden geçmiş olması gerekir. Noter olmak için ilk şart olarak hukuk fakültesinden mezun olma şartı aranır. Hukuk fakültesinden mezun olan kişiler, daha sonra noterlik adına başvuru yapabilirler. Noter, hayatımızın her alanında ihtiyaç duyulmakta olan bir meslek icra eder. Dolayısıyla kazançları bu ihtiyaçlar da göz önüne alınarak belirlenmektedir. Ülkemizde aktif şekilde hizmet veren bir noterlerin ortalama olarak yıllık kazancı 300 bin TL civarına ulaşabilmektedir. Bu dudak uçuklatan yüksek miktardaki rakam, noterlik mesleğinin önemlerini her defasında gözlerin önüne sermektedir.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

İşte ülkemizde en çok para kazandıran önemli meslekler;

 • Noterlik
 • Yazılım mühendisliği
 • Sigorta uzmanlığı
 • Eczacılık
 • Avukatlık
 • Pilotluk
 • Doktorluk
 • Yönetim danışmanlığı olarak sıralanabilmektedir.

Hem Eğlenceli Hem Çok Kazandıran Meslekler

Hem eğlenceli hem de çok para kazandıran bazı meslekleri ise;

 • Yazarlık
 • Performans Sanatları
 • Düğün Organizatörlüğü
 • İç Mimarlık
 • Çocuk Bakıcılığı
 • Uluslararası İlişkiler
 • Televizyonculuk
 • Sosyal Medya Yöneticiliği şeklinde listelemek mümkündür.

Geleceğin Popüler Meslekleri Nelerdir?

İşte gelecekte adını sıklıkla duyacağımız meslekler:

 • Aktüerya Uzmanlığı: Aktüerya uzmanları bireylerin yaşamını etkileyen ölüm, hastalık, emeklilik gibi durumlar için ve bununla birlikte mal varlığını etkilemekte olan hırsızlık, yangın, kaza ve deprem gibi öngörülemeyen olan durumlar için risk analizleri yapar. Yaşanmakta olan olayların finansal etkilerini gidermek adına güvenlik önlemleri olan programlar hazırlar.

 

 • Yapay Zeka Uzmanları: Gelişmekte olan teknolojiyle beraber robotların hayatlarımıza dahil olması artık kaçınılmazdır. Önümüzdeki 30 senede bu alanda büyük ilerleme kaydedileceğini düşündüğümüzde robot yazılımları da modelleme yapabilmek için yapay zeka uzmanına ihtiyaç doğuyor.

 

 • Epidemiyolog: Bir tıp bilim dalıdır. Epidemiyolog bulunduğu toplumun içerisinde hastalıkları, sağlığı ve kazalarla ilgili araştırmalar yapan kişidir. Bu araştırmayı yapmakta olan kişiler gerçekleşen olayların hangi sıklıkla olduklarını, toplumun hangi kısımlarından ve ne şekilde olduğunu araştırırlar. Epidemiyologun amacı da topladığı verilerin sonrasında gerçekleşen olumsuzlukları ve olayları da azaltmaktır. Uzmanların epidemiyologların gelecek 10 senede en çok kazandıran mesleklerden biri olacağı konusunda da hemfikiriz.

 

 • Mobil Uygulama Geliştiricisi: Mobil uygulamaların geliştiricileri mobil platformları adına uygulamaları ve oyunları hazırlar. Günlük hayatta ise kişilerin masaüstü platformlardan daha çok mobil platformlarla vakit geçirmesi adına bu meslek dalına olan ihtiyaç her geçen gün artırıyor.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. ekmek olmuş 2.50 lira kötü yol şart kalan ,yut dışına da çıkamayacağın için tek yol bu gibi gözüküyor.

 2. Para kazanmak nedir.ulan basın Parayı kafayı çalıştırın orjinalle aynı basın .bir başkası yapabiliyorsa herkes yapabilir

 3. En büyük maaşı kıdemli inşaat mühendisi alıyor.valla cumhurbaşkanı bile yarıda kalıyor.180 bin ank

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu