Eğitim

Dil Bölümü Meslekleri ve Maaşları

Yabancı dil, insanın kişisel gelişim sağlayabilmesi açısından önemlidir. Özellikle de yaygın şekilde kullanılan dünya dillerini bilmek, sizi meslek hayatınızda bir adım önde tutar. Bu avantajdan faydalanmak isteyen öğrenciler, dil bölümü mesleklerine ağırlık verirler.

Bu meslek grupları, hem kişisel beceri kazanmanızı hem de yüksek bir maaş almanızı sağlarlar. Kendini geliştirmek isteyen öğrenciler, önlerine çıkan bu fırsatı değerlendirebilirler. Dil bölümünden mezun olan kişiler, hem devlet hem de özel alanda kendilerine iş bulabilirler. İşte dil bölümü meslekleri ve maaşları.

Dil Bölümü Meslekleri ve Maaşları
Dil Bölümü Meslekleri ve Maaşları

Öğretmenlik

Herhangi bir dil bölümünde okuyarak o dile ait öğretmenliği yapabilirsiniz. Bu hususta öne çıkanlar genellikle İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca, Arapça gibi yaygın bir şekilde konuşulan dillerdir.

Bu bölümlerden herhangi birine gittiğiniz zaman öğretmenlik için yeterli eğitimi almışsınız demektir. Atama yolu ile göreve başlayarak öğretmen olabilirsiniz. Atama istemeyenler ya da atanamayanlar, özel okullara başvuru yapabilirler. Böylece ücretli öğretmenlik yapma fırsatınız olur. Dil öğretmeni olarak atanan kişiler, ortalama 6.354 TL civarında maaş alırlar. Bu maaşı, ek derslerle ve bonuslarla daha da yükseltebilirsiniz.

Turist Rehberliği

Ülkemizin turizm açısından çok zengin bir yer olması, turist rehberliği mesleğinin yaygın hale gelmesine neden olmuştur. Dil bölümü mesleklerinden olan turist rehberliği, çok düşük bir puanla öğrenci alımı yapar.

Gelişime müsait olan bir meslektir. Bu nedenle çok yüksek paralar kazanma fırsatınız olabilir. Bölümden mezun olunca devlet kurumlarına atanma şansınız vardır. Ancak bunun için yüksek bir puan almanız gerekecektir.

Bundan dolayı bölümü bitiren birçok insan, özel alanda iş aramaya başlar. Turist rehberliği yapan insanların maaşları için kesin bir fiyat söylemek yanlış olur. Ancak ortalama olarak bakıldığı zaman 8.000 ila 20.000 TL arasında maaş alırlar.

Mütercim Tercümanlık

Dil bölümü mesleklerinden olan mütercim tercümanlık, çok yüksek bir puanla öğrenci kabul eder. Bu nedenle mütercim tercümanlık yapabilmeniz için çok başarılı bir öğrenci olmanız gerekir. Bölüme girebilmek bir hayli zordur. Ayrıca okulunu kazansanız bile eğitim sürecinde zorlanma ihtimaliniz de vardır.

Bu ihtimali de göz önüne alarak bölüm tercihi yapmanız gerekir. Bu kadar sıkıntının sonucunda alacağınız maaş da bir hayli yüksek olacaktır. Bu mesleği yerine getiren kişiler 5.000 TL’den başlayarak 25.000 TL’ye kadar maaş alabilirler. Miktarı belirleyen en önemli faktör ise nerede çalıştığınızdır. Eğer iyi bir yerde iş olanağı bulursanız, maaş konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız. Özellikle de devlet büyükleriyle çalışmanız büyük bir şanstır.

Çevirmenlik

Dil bölümünü bitiren bireyler, çevirmen olarak iş hayatına adım atabilirler. Son dönemlerde çevirmenlere çok fazla ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Hem özel kurumlarda hem de devlet kurumlarında çevirmenlik yaparak para kazanabilirsiniz. Dil bölümünden mezun olan kişiler için gayet uygun bir meslektir.

Ancak bu işi yapmadan önce sertifika almanız gerekir. Bunun dışında o işi yapabileceğinize dair bir belgeye sahip olmanız da yeterlidir. Bu mesleği yaparken kendinizi geliştirebilirsiniz. Tüm şartları en iyi şekilde yerine getiren bir çevirmen ortalama 4.300 TL ila 5.500 TL arasında bir ücret alabiliyor.

Akademisyenlik

Dil bölümünü okuduktan sonra kendinizi daha fazla geliştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için akademisyenliğe yönelebilirsiniz. Fakültenizi bitirdikten sonra belirlenen sınavlara girmeniz gerekir. Öncelikle öğretim elemanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu esnada başarılarınızı katlayarak kıdeminizi yükseltebilirsiniz. Böylece başarılı bir akademisyen olarak her yerde tanınmaya başlarsınız. Üniversitede çalıştığınız zaman 5.300 TL-6.900 TL arasında değişen bir maaş alabilirsiniz.

Online Ders Eğitmeni

Online eğitimin çok popüler olmaya başlaması, bu alanda farklı meslek gruplarının meydana gelmesine neden olmuştur. Online ders eğitmeni de bu mesleklerden biridir. Dil bölümü bitiren kişilerin kolaylıkla yerine getirebilecekleri bir iştir.

Dil konusunda kendini geliştirmek isteyen insanlara özel ders vererek çok para kazanabilirsiniz. Ortalama 2.000-3.000 TL arasında maaş alarak ilerleyebilirsiniz. Ancak çok fazla sayıda öğrenciye ders verdiğiniz zaman alacağınız maaş 3.000 TL’nin üzerine çıkacaktır.

Reklamcılık

Hem iletişim hem de sosyallik yönünden size çok şey katacak dil bölümü mesleklerinden biridir. Eğer idealist bir dil mezunuysanız, reklamcılığa mutlaka bakmanız gerekir. Sektör, kendini geliştirmek isteyen insanlar için çok uygun bir zemin hazırlar. Dil bilginizi gösterebileceğiniz en iyi iş olanaklarından biridir.

Reklam sektörünün çok fazla gelişiyor olması, bu alanda çok kolay iş bulabilmenize yardım edecektir. Reklamcı olduğunuz zaman alacağınız en düşük maaş 8.600 TL’dir. Çok başarılı bir reklamcı olmayı başardığınız zaman da 15.000 TL’ye kadar ücret alabilirsiniz. Reklamdan bu kadar fazla para almanızı sağlayan sebep, yüksek bir dil becerisine sahip olmanızdır.

Dil Bölümü Meslekleri ve Maaşları
Dil Bölümü Meslekleri ve Maaşları

Halkla İlişkiler

Dil bölümü okuyan kişilerin ikili ilişkileri oldukça güçlüdür. Ayrıca bu kişilerin sosyal yönleri de çok fazla gelişmiştir. Bu özelliğinizi kullanarak halkla ilişkiler meslek grubuna yönelebilirsiniz. İş için gerekli dili biliyor olmanız, sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

Aranan diğer şartları da yerine getirmeniz halinde bu işe başlayabilirsiniz. Halkla ilişkiler mesleğini yaptığınızda 2.800 TL’den başlayıp 6.500 TL’ye kadar değişen bir maaş alabilirsiniz. Bu hususta nasıl bir kurumda çalıştığınız büyük önem taşır.

Diğer Dil Bölümü Meslekleri Ve Maaşları

Dil bölümü meslekleri arasında öne çıkanlardan bazıları yukarıda verilmiştir. Bunlar dışında diğer dil meslekleri ve aldıkları maaşlar şu şekildedir:

  • Finans, 8.000 ila 12.000 TL arası
  • Blog Yazarlığı veya Editörlük, 4.000 ila 7.000 TL arası

Gibi meslekler de dil bölümü okuyanlar için alternatifler arasındadır.

Dil bilgisine sahip olmak, farklı alanlarda iş bulabilmenizi de sağlar. Özellikle de İngilizce gibi önemli dillere hakim olmanız, alacağınız maaşın daha da yükselmesine etki edecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu