Bilgi Kutusu

Duvar Kağıdı Kullanarak Uygulayabileceğiniz En Şık Dekorasyonu

Duvar kağıdı kullanımı sayesinde, sade ve estetik olarak beğenilmeyen alanların daha şık kılınması mümkündür. Ayrıca, günlük yaşam alanlarının oldukça karmaşık ve insanları zorlayıcı olabilmeleri nedeniyle; ev şıklığı, dizaynı ve diğer alanlarda kolaylık yakalanmak istenir.

Duvar Kağıdı Kullanarak Uygulayabileceğiniz En Şık Dekorasyonu
Duvar Kağıdı Kullanarak Uygulayabileceğiniz En Şık Dekorasyonu

Duvar kağıdının da özellikle kolaylık sunuyor olması, sıklıkla kullanılmak istenmesine neden olmuştur. Şık görünümü duvar kağıdı kullanarak sağlamanın çok fazla avantajı olurken, bazı kullanım unsurlarına da dikkat edilmelidir.

Bu bağlamda, duvar kağıdı kullanarak uygulayabileceğiniz en şık dekorasyonu oluşturmak için; nelerin gerekli olduğunun, hangi durumlarda duvar kağıdı kullanılması gerektiğinin ve duvar kağıdının nasıl bir şıklık sunduğunun da araştırılması şarttır.

Duvar Kağıdı Kullanarak Uygulanabilecek En Şık Dekorasyonlar İçin Neler Gerekir?

Duvar kağıtları; duvarın bir kısmını veya tamamını kaplamak için uygun olan ve kendinden yapışkanlı olmayan kaplama araçlarıdır. Bu araçlarla şık bir duvar ve ev dekorasyonunu kurmak için ise bazı teknik malzemelere ihtiyaç duyulur.

Bu malzemeler:

  • Kaplanmak istenen alan için yeterli olacak şekilde ve istenilen rengi, desenleri, modeli içeren duvar kağıtları
  • Duvar kağıtları, arkasında yapışkan alan olan ve kendinden yapışkanlı olarak isimlendirilen özellikte değildir. Duvar kağıtlarının duvar ile bağlantısının sağlanmasında kullanılacak olan ve duvar yapısına zarar vermeyecek yapıda seçilen yapıştırıcı
  • Duvar kağıdı yerleştirilen alanın, fırça ile üzerinden geçilerek yapıştırıcı ile bütünleşmesinin sağlanması gerekir. Bu aşamada, rulo şeklinde olan ve duvar boyası için kullanılan fırçalar tercih edilebilir. Buna ek olarak, düz ve sert bir cisim (Duvar kağıdını çizmeyecek ve zarar vermeyecek şekilde) kullanılmalıdır.
  • Duvar kağıtları, duvar boyutuna göre ayarlanmalı ve o şekilde yerleştirilmesi sağlanmalıdır. Duvar üzerine yerleştirilen ve daha sonra fazla alanın kesilmesi gereken durumlar söz konusu olduğu zamanlar; orantılı ve tam düz halde kesimlerin olamadığı, duvarın zarar gördüğü ve estetik duruşun zedelendiği haller ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, ölçüm birimleri (metre) temin edilmelidir. Ayrıca, ölçüye uygun kesim için de makas temin edilmelidir.

Bu gerekenler sağlandıktan sonra, duvar kağıdı yerleştirmeye uygun bir boya ustası yardımıyla şık bir görünüm elde edilecektir.

Duvar Kağıdı Kullanılarak Uygulanabilecek En Şık Dekorasyonlar Nerede Kullanılabilir?

Her türlü yapı içerisinde kullanılan boyalar; silme işlemi esnasında genel olarak zorluk çıkaran, maliyet olarak yüksek giderler oluşturan ve değiştirilmesi daha zor olan özelliktedirler. Bu nedenle, duvar boyalarına alternatif olarak duvar kağıtlarının üretildiği fark edilecektir. Dolayısıyla duvar kağıtları, yapıların; boya kullanımına uygun olan, estetik olarak daha şık sonuçlar elde edilmek istenen ve boya değişiminden kurtulmak istenen alanlar için kullanılır.

Dış cephe üzerine uygulanacak olan duvar kağıtları, alanın fazla olması ve dış zararlara açık olması nedeniyle sürekli değiştirilmesi gereken bir durum ortaya çıkarır. Bu nedenle, dış cephe üzerinde duvar kağıdı kullanımı önerilmiyor olmakla beraber; kafelerde, özel alan oluşturulmak istenen odalarda, düğün ve kutlama salonlarında, toplantı salonlarında, ev içi alanlarda duvar kağıtları kullanılarak şık alanlar oluşturulabilir.

Duvar Kağıdı Uygulanarak Elde Edilecek En Şık Dekorasyon Önerileri

Duvar kağıdı kullanımına dayanan ve şık bir görünüm elde edilecek çok sayıda öneri vardır. Bu önerilerin temelinde; duvar kağıdının bütün olarak kullanılması, parçalar halinde kullanılması, renk uyumu, deseni gibi durumlar yer alır.

İlk olarak, özellikle kafelerde ve kutlama alanlarında duvar kağıdı kullanımı yoğun olarak gerçekleştirilir. Bu alanlarda şık duruşu vermesi planlanan duvar kağıtlarının; odanın ışığını almayacak şekilde, sade ve toplantı ruh haline uygun renklerde seçilmesi gerekir. Örnek olarak bir toplantı salonunda, gri ve açık kahve renkleri kullanılarak, duvarların tamamı göz yormayacak şekilde duvar kağıdıyla kaplanır.

Bunun yanı sıra, kafelerde ve eğlenceli alanlarda; renkli ve desenli olarak, insanların oturma alanlarına yakın ve bakış açısı içerisinde duvar kağıdı olması gerekir. Duvar kağıtlarının parça halinde kullanılması, diğer alanlardan ayrılarak daha göz alıcı olmasına neden olacağı için; çok daha şık ve eğlenceli bir ortam sağlanmış olur.

Duvar Kağıdı Uygulanarak Elde Edilecek Şık Dekorasyonlarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elde edilecek olan şık görünüm, yapılan bazı hatalar sonucunda oldukça basit bir sonuç elde edilmesine neden olabilir. Benzer şekilde, dikkat edilecek bazı durumlar da çok daha şık görünüme neden olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken ilk unsur, kullanılacak olan duvar kağıdının ortam boğucu nitelikte olmamasıdır.

Bazen; pencere sayısı az olan, insanların eğlenceli zaman geçirmek istedikleri alanlar için boğucu renkte duvar kağıtları tercih ediliyor olabilir. Ayrıca, desen olarak da göz yorucu nitelikte duvar kağıtlarının yoğun şekilde kullanılması durumu olabilir. Her iki durumda da o ortamda bulunan insanlar, psikolojik olarak yorgunluk ve şıklıktan uzak bir alanda bulunma hissi yaşayacaktır. Sonuç olarak, duvar kağıdının ortam ferahlığına göre seçilmesine dikkat edilmelidir.

Duvar Kağıdı Kullanarak Uygulayabileceğiniz En Şık Dekorasyonu
Duvar Kağıdı Kullanarak Uygulayabileceğiniz En Şık Dekorasyonu

Duvar Kağıdı Uygulanarak Şık Görünüm Sağlarken Bilinmesi Gerekenler

Bazı yardımcı parçalar, duvar kağıtlarının da fazla sergilenmesine ve şıklık niteliğinin daha kaliteli hale gelmesine neden olurlar. Özellikle, ortam niteliğine uygun olarak seçilen duvar kağıtları üzerine asma kitaplık yerleştirilebilir.

Bu kitaplıklarla duvar kağıdı arasında uyum olduğu zaman; duvar kağıtlarının zıtlık kavramıyla öne çıkmasına, tamamlayıcı haliyle beğeni toplamasına ve insanların ferah hissetmesine neden olunur.

Asma kitaplıklara ek olarak; duvar önünde küçük bir masa kullanılması, duvar köşeklerinde ortam boyutuna uygun çiçek saksılarının yer alması, vazolar veya oda içi malzemeler de şıklığa yardımcı olacaktır.

Bu tür yardımcı malzemelerin şıklığı göz önüne serme nedeni; duvar kağıdının tamamlama gücüne, her nesneyle uyumlu olabildiği düşüncesine ve göz estetiğine hitap etmesine dayanır. Duvar kağıdı kullanımı sonucunda şık bir duruş isteyen her insan, belirtilen kullanım bilgilerini uygulamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu