Ekonomi

Modern Bankacılık Sistemi

İnsanlar gelişmiş teknoloji ve üretimin büyük hızla artışına bağlı olarak sürekli olarak parasal faaliyetler yapmaya başlamışlardır. Eskiden günümüze kadar bankacılık yaşam şartlarının da etkili olması nedeniyle sürekli olarak gelmişmiş ve modern bankacılık sistemi olarak son halini almıştır. Hizmetleri ve farklı bakış açıları getirerek modern bir yaşantıya geçiş yapmışlardır.

Modern Bankacılık Sistemi

İnsanlar belirli bir yatırım amacı ile ya da para ihtiyaçları halinde kredi çekerek bankalar ile sürekli olarak ilişki haline girmişlerdir. Bankalar her zaman müşteriler için sermaye piyasası olmuşlardır. İnsanlara sağladıkları birçok faydanın yanında bir o kararda faizli işlem yaptıran zararlı uygulamaları olmaktadır. Özellikle kredi kartları modern sistemin bir parçası olmuştur.

İlk Modern Bankacılık Ne Zaman Başladı?

En eski tarihe baktığımızda ilk banka faaliyetleri Mezopotamya içerisinde bulunan en eski Kızıl Tapınak üzerinde yapılmaktaydı. Burada sürülen bankacılık işlemleri tabi ki günümüzde olduğu gibi hızlı ve pratik olmuyordur. İnternet ortamı ve gelişmiş bilgisayarlar ile bankacılık sistemleri daha güzel olmuştur. Daha sonra yılların geçmesiyle beraber ilk banka 1609 senesinde Amsterdam üzerinde kurulmuştur.

Bankacılık faaliyetleri artık bir tık daha fazla olmuş ve ticaretle uğraşan insanlar için oldukça fayda sağlamıştır. Osmanlı devletinde de bankacılık uygulamaları sürekli olarak gelişim göstermeye devam etmiştir. Türkiye’de yapışan bankacılık faaliyetleri İstanbul’da kuruldu. 1847 yılında İstanbul Bankası kurulmuştur. Daha sonra banka artışı almış başını girmiş ve birçok banka kurularak aktif hale gelmiştir.

Modern Banka Çeşitleri

Bireyler bankalar ile para yatırma işlemi yaparak aynı zamanda bankalara borçlanarak para çekme işlemleri yapmaktadırlar. Bu şekilde işleyiş sonucu modern banka esasları oluşmuştur. Gelişen bilgisayar sistemleri, para sayma makineleri, ATM cihazları, banka kartları, kredi kartları, mobil bankacılık ve daha birçok uygulama modern bankacılığın bir parçası olmuştur.

Bankalar müşterilere verdikleri hizmetler ile farklı çeşitlerde ve alanlarda bulunmaktadırlar. Bunlar, kalkınma bankası, mevduat hesapları için banka, yatırım bankaları, Faizsiz Bankalar ve kıyı bankacılık olarak hizmetler vermektedir. Bu bankalar kendi verecekleri hizmet alanları için faaliyetlerine devam etmektedirler. Bu banka türlerinin bazıları Türkiye’de kullanılmıyor.

En Kolay Modern Bankacılık Sistemleri

Bankacılık her zaman en son noktaya kadar gelişme göstermektedir. Özellikle kolay erişilen internet uygulamaları son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Genç ve yaşlı farkı olmadan rahatlıkla bu uygulamaları kullanmaktadırlar. İnternet bankası sayesinde artık kolay olarak hesaplar arasında para gönderme işleri yapılabilmektedir. Yakınınıza veya istediğiniz her kişiye gönderebilirsiniz.

Gönderim işlemi için EFT veya Havale işlemleri seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca bankanızdan kolaylıkla kredi başvuru işlemi yapabilir ve aynı zamanda krediniz hesabınıza yatınca anında kullanabilirsiniz. Birçok konuda kolaylık sağlayan modern banka uygulamaları her insanı oldukça rahatlatmıştır. Acil nakit paraya ihtiyacı olan ve parası olmaya kişiler için kredi kartı uygulamasını piyasaya sunmuştur. Bu uygulama ile kredi kartlarınız ile belirli bir limit imkanı ile alıveriş ve nakit sıkıntınızı halledebilirsiniz.

Modern Bankacılık İle Uzaktan Erişim

Gelişen teknoloji ve internet ortamı ile banka işlemleri artık oldukça kolay olacak. Eskiden bu tür uygulamalar ne yazık ki yoktu ve insanlar dolayısı ile çok fazla sıkıntılar yaşarlardı. Bankacılığın gelişmeye başlaması ile sorunlar ortadan kalkmış ve daha kolay erişimler sağlanmıştır. Bankaya gitmeden de banka işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirisiniz. Banka işlemlerini Müşteri hizmetleri ile de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sürekli olarak insanların parasal işlemlerini kolaylaştıran modern bankacılık sistemi artık daha da işlevsel olarak aktif bankalar aracılığı ile işlemlerine devam etmektedir. Kolay erişim ile banka işlemlerinizi daha kolay.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu