Sağlık

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Bazı durumlarda başımıza istemsiz gelen kazalar sonucunda evladımız ya da anne babamız, hayatını kendi başına devam ettiremeyecek bir darbe alabilir. Bunun yanında doğuştan gelen bir engellilik durumu olabilir. Bu konulara karşı devletimiz, bazı avantajları bizlere sunmaktadır. Engelli bakımını üstelenen anne ya da babaya belirli haklar tanınır. Ancak sadece anne ya da baba bu haktan yararlanmaz. Engelli bakımını üstlenen birinci dereceden yakınlar, engelli yakını olarak kabul edilir. Bu haklar, engelli bakımını yapan bireylerin hayatlarını kolaylaştırıcı bir niteliktedir. Bu bakımdan son derece önemli olan bu haklar, bireylerin hayatını olumlu yönde etkilemektedir.

Her ne kadar basit bir bakım gibi dursa da aslında engelli bakımı, son derece zor ve zahmetlidir. Onlara bakan engelli yakınlarına ne kadar destek verilse az olur. Devletimiz, her meslek grubu çalışanlarına gerekli olan hakları uygun bir şekilde vermiştir. Bu haklar kanunda yer almaktadır. Yasal olan bu haklardan yararlanmak engelli yakını olan herkesin doğal bir hakkıdır. Bu konuda taviz verilmesi halinde bireyler haklarını sonuna kadar savunabilirler. Engelli yakınlarının faydalanabileceği bu haklar, belirli şartlarda kullanılır. Engelli yakını olan çalışanların, özellikle ihtiyaç duyduğu bu haklar ile hayatlarını bir nebze olsun kolaylaştırmak amaçlanmıştır.

Engelli Yakını Olup Çalışan Bireylerin Hakları

Engelli çocuğu olup çalışan bireylerin sahip olduğu bazı haklar bulunmaktadır. Bu haklar, kanunen engelli yakınına verilmiş olup, yasal bir nitelik taşırlar. Bu nedenle engelli yakını olan bireylerin, bazı haklardan yararlanmaları kanuna son derece uygundur. Engelli çocuğu olup çalışan anne veya babaların sahip olduğu hakların başında, mazeret izni hakkı bulunur. Bu hak çerçevesinde anne veya baba olan bireyler, bakımını üstlendikleri engelli çocukları için izin alabilirler.

Ancak kanununa göre bu izinden yararlanabilmek için çocuğunuzun, %70 engelli olması gerekir. Bu engellilik oranının uzmanlar tarafından onaylanıp rapor edilmesi gereklidir. Anne veya babaların ise bu raporu çalıştıkları kuruma teslim etmeleri gerekir. Engelli çocuğu olan ve çalışan bireylerin yararlandığı diğer bir hak ise erken emekliliktir. Ancak erken emeklilik hakkından sadece anne adayları yararlanabilir. Engelli çocuğu olup çalışan bireylerin yararlandığı bir diğer hak ise vergi indirimidir.

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?
Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli Yakını Olup Memur Olarak Çalışan Bireylerin Hakları

Engelli yakını memur olan kişilerin yararlandığı haklar, diğer meslek çalışanlarından daha farklıdır. Çünkü memur çalışanları, kamu kurum ve kuruluşlarında bulundukları için onlara verilen haklar da daha fazladır.

Engelli yakını olup memur olarak çalışan bireylerin sahip oldukları haklar şunlardır:

  • Saatlik izin hakkı
  • Tayin hakkı
  • Nöbet hakkı
  • Refakat izni hakkı

Memur olan engelli yakınları bu haklardan yasal olarak yararlanabilirler.

Engelli Yakını Memurların Saatlik İzin Hakkı

Engelli yakını memurların yararlanabileceği hakların başında saatlik izin hakkı yer almaktadır. Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan bu hakka göre engelli yakını devlet memurları, gün içerisinde 1.5 saatlik izin kullanabilirler. Engelli yakını olan memurlar, bu saatlik izni hangi saatte kullanacaklarını kendileri belirleyebilirler.

Engelli Yakını Memurların Tayin Hakkı

Engelli yakını olan memurların yararlanabileceği haklardan biri de tayin hakkıdır. Eğer memur olan bireyin, engelli yakınını rehabilitasyon merkezi gibi eğitim yerlerine götürmesi gerekiyorsa ve bu merkezle kendi şehrinde bulunmuyorsa tayin hakkını kullanabilir. Bu hak çerçevesinde bireyler, uygun olan kadrosuna göre farklı bir şehre yerleştirilir. Tanınan bu imkan sayesinde engelli eğitimi alınmasına katkı sağlanır.

Engelli Yakını Memurların Nöbet Hakkı

Engelli yakını memurların sahip olduğu haklardan biri olan nöbet hakkı, Devlet Memurları Kanunu’nda yer almaktadır. Bu hak çerçevesinde engelli yakını olan memurların, gece nöbeti yapmalarına gerek yoktur. Engelli yakını olan memurların, en büyük sorunlarından biri de gece vardiyasında olmaktır. Devlet bu konuda büyük bir avantajı, memur çalışanlarına sunmaktadır.

Engelli Yakını Memurların Refakat İzni Hakkı

Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan engelli yakını refakat izni, ortada hayati bir durum var ise kullanılabilir. Memurların bu haktan yararlanmaları için çocuğunun engelli olması gerekmez. Eğer memurun annesi, babası, kardeşi veya eşi engelli ise bu haktan yine yararlanabilir. Refakat izni, engelli olan yakınınızın bakıma hayati derece muhtaç olduğu zamanda kullanılır. Engelli yakını olan memurlar, bu izni 3 aya kadar kullanabilme hakkına sahiptirler. 3 ay sonunda eğer engelli durumunda hala aynı hayati risk bulunuyorsa bu izin 3 ay daha uzatılabilir.

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?
Engelli Yakını Hakları Nelerdir?

Engelli Yakını İşçi Çalışanlarının Hakları

Engelli yakını olan memurların ve diğer çalışanların birtakım hakları olduğu gibi işçilerinde hakları vardır. Engelli yakını olup çalışmak zorunda kalan birçok işçi bulunmaktadır. Devletimiz, bu işçilere de birtakım hakları vermiştir. Engelli yakını olan işçilerin yararlanabileceği hakların başında mazeret izni hakkı yer almaktadır. İş Kanunu’nda yer alan bu maddeye göre işçilerin, bu haktan yararlanabilmesi için bazı şartların bulunması gerekir. Mazeret hakkından yararlanabilmek için bakımı yapılan engelli bireyin %70 engelli olması gerekir. %70 engelli olan bireyin bu durumunun uzmanlar tarafından onaylanması şarttır.

Resmi kurum tarafından onaylanan bu belge sayesinde engelli yakını olan işçiler mazeret iznini kullanabilirler. Mazeret izni kullanan işçilerden kesinlikle maaş kesilmez. Bu durum kanuna aykırı olur. Eğer engelli yakını bir işçi çalışanıysanız ve mazeret iznini kullandıktan sonra maaşınız kesildiyse yasal haklarınızı sonuna kadar savunabilirsiniz. Kanunda yer alan maddeye göre mazeret iznini kullanan işçilerin maaşı kesilmez veya eksilmez. Engelli yakını olan işçi çalışanların yararlandığı diğer bir hak ise erken emeklilik hakkıdır. Erken emeklilik hakkından çocuğu engelli olan bireyler yararlanabilirler. Ancak bu hak sadece anne adaylarına özeldir. Çalışan anne adayı, eğer engelli çocuğuna bakmakla yükümlü ise bu haktan yararlanabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Eşim engelli ben işçi olarak çalışıyorum ve bir çocuğum var %96 tam bağımlı raporu var eşimin bakımı olarak sadece ben ilgileniyorum kendimizi iş saatlerime göre ve onun konforunuda düşünerek dizayn ettik normal çalışan işçiler için pek birşey yok sanırım engellilik sadece kadın ve çocuklara mı özel erkeklerin yararlanabileceği bir madde yokmu

  2. Sgk da Memur olarak çalışmaktayım . 15 ve20 yasında iki otizli çocuğum var. Memuriyette izin haklarımı nasıl kullanabilirim. Gün içinde kaç saate kadar izin alabilirim. Bütün kurumlarda bu hak geçerli mi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu