Bilgi Kutusu

Erasmus Şartları Nedir?

Erasmus kısaca değişim programı olarak bilinir. Üniversite öğrencileri için hazırlanan erasmus programları, öğrencilerin eğitim ve öğretim hayatlarına büyük avantajlar katar. İyi derecede eğitim sağlayan erasmus, aynı zamanda öğrencilerin yabancı dil öğrenmelerine olanak sağlıyor. Ancak erasmus için belli başlı bazı şartlar bulunuyor. Erasmus programlarından; ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, doktora öğrencileri yararlanabilir.

İyi bir gelecek ve kariyer isteyen üniversite öğrencileri erasmus programları ile hayallerine kavuşabiliyor. Fakat dediğimiz gibi erasmus için bazı şartlar bulunuyor. Bizde bu yazımızda erasmus şartları nedir? Sizler için araştırdık.

Erasmus Şartları Nedir?
Erasmus Şartları Nedir?

Erasmus Şartları

Erasmus ile yurtdışındaki bir çok üniversiteyi görme imkanınız olabilir. Yabacı dil öğrenebilir ve kariyerinize olumlu katkılar sağlayabilirsiniz. Şimdi erasmus şartlarına birlikte bakalım.

Erasmus şartları şunlardır;

 • Öğrenim görülen üniversitenin ilk senesini doldurmuş olması gerekiyor
 • Öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversiteler ile kurumsal bir anlaşma yapmış olması gerekiyor
 • Akademik dönem sonu not ortalaması lisans için 4 üzerinden 2 olması gerekiyor
 • IELTS/TOEFL yabancı dil sınavı için puanın 70 olması gerekiyor

Bu şartlar tamamlandığında erasmus programları ile istediğiniz ülkedeki üniversitelerde öğrenim görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Erasmus Hakkında

Erasmus programları birçok ülkenin, üniversitelerinin katılım gösterdiği öğrenci değişim programıdır. Erasmus ile birçok öğrenci hayalini kurduğu hedeflerine ulaşabiliyor. Bu yüzden rağbet gören bir programdır. Erasmusun hedefi öğrencilerin eğitim ve öğretim seviyelerini üst düzeye çıkartmaktır. Üniversite öğrencileri erasmus ile farklı ülkelerde eğitim alma imkanı yakalar.

Erasmus ayrıca öğrencilere eğitimleri için önemli derecede seçenekler sunar. Bu programdan yaralanan öğrenciler yurtdışında staj yapma imkanına sahip olabilirler. Bu nedenle bu program öğrencilerin üniversitelerden mezun olduktan sonra iyi bir kariyere sahip olmalarına imkan sağlıyor.

Erasmus Programları ile Gidilebilecek Ülkeler

Erasmus programları birçok ülkenin katılım gösterdiği bir programdır. Bu nedenle erasmus yapmayı düşünen öğrenciler eğitim için farklı ülkelere gidebilirler. Erasmus programlarını ile gidilebilecek ülkeler şunlardır; Avusturya, İspanya, İtalya, Amerika, İrlanda, Danimarka, Bulgaristan, Fransa, İzlanda, Kıbrıs, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Türkiye, Yunanistan, İsveç, İsviçre, Litvanya, Malta gibi ülkelerdir.

Geniş bir yelpazede eğitim görebileceğiniz erasmus programları ile bu ülkelerde eğitim hayatınıza katkılarda bulunabilirsiniz. Erasmus yapmaya hak kazanan üniversite öğrencileri, üniversitelerinin anlaşmalı olduğu erasmus ülkelerini kendilerine göre seçme imkanları bulunuyor. Burada göz önünde bulundurmanız gerekenler; gitmek istediğiniz ülkenin eğitim koşulları, dil olanakları ve kariyerinize sağlayacağı katkılar olmalıdır.

Ayrıca eğitim almak istediğiniz ülkenin, bir öğrenci olarak yaşam masraflarını bilerek seçmeniz sizin için yararlı olacaktır. Erasmus programları ile gidebileceğiniz tam tamına 37 tane ülke bulunuyor. Erasmusun sağladığı fırsatları, koşulları en iyi şekilde değerlendirmek hayatınız için önemli dönüm noktası olacaktır.

Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüz eğitim sistemi açısından üniversiteden mezun olan öğrencilerin, yurtdışında eğitim ve öğretim görmeleri oldukça önemli bir etkendir. Alanında iş bulmak isteyen kişilerin, özgeçmişleri ne kadar parlak olursa iş bulma imkanları da o kadar fazladır.

Çünkü iş başvurusunda bulunduğunuzda işverenin, özgeçmişinizde arayacağı şeyler; iyi bir eğiti hayatı, yabancı dil bilme ve iyi bir mezuniyet puan derecesi olacak. Bu yüzden üniversite öğrencilerinin erasmus programlarına katılım sağlamaları, kariyerleri açısından önemli bir adımdır.

Erasmus programlarına katılım sağlayabilmek için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Gereken şartlar tamamlandığı taktirde erasmus başvurusunda bulunabilirsiniz. Erasmus programlarına başvuruda bulunmak tahmin ettiğinizden daha kolaydır.

Üniversite öğrencileri, eğitim gördükleri üniversitelerin erasmus koordinatörlüğünden başvurularını gerçekleştirebilirler. Burada önemli olan sizden istenen şartları yerine getirmenizdir.

Erasmus Hibesi Nasıl Alınabilir?

Erasmus programlarından burs almak için gerekli olan en önemli etken Avrupa Birliği vatandaşı olmak. Erasmus hibesi; Türkiye, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn öğrencilerine verilir. Ancak erasmus hibesi içinde bazı şartlar bulunuyor.

Bu şartlar;

 • Bir üniversitede eğitim görüyor olmak
 • Eğitim görülen üniversitenin 2 yılını tamamlamış olmak
 • Gitmek istenilen üniversitenin dilini yeterli kadar bilmek
 • Daha önceden erasmus yapmamış olmak
 • Avrupa birliği projelerinden daha önce yararlanmamış olmak

Bu gibi şartlar neticesinde erasmus hibesi alma imkanınız bulunuyor. Erasmus programlarına katılım sağlamak emin olun ki kariyerinize büyük katkı sağlayacaktır.

Erasmus Programının Hedefi

Erasmus programlarının hedefi, Avrupa Birliği ülkelerinin bezer ülkeler arasındaki eğitim kalitesini arttırmak ve geliştirilmesinde öncü olmak hedeflenmiştir. Ayrıca öğrencilerin farklı ülkelerde eğitim görebilmeleri, ülkelerin birbirlerini tanıma ve kültürlerini öğrenme fırsatı sağlar. Bu sayede ülkeler arasında eğitim seferberliği görülür. Avrupa Birliği içerisindeki üniversitelerin birbiri içerisindeki rekabeti artar.

Erasmus Şartları Nedir?
Erasmus Şartları Nedir?

Erasmus Programının Faydaları

Erasmus yalnızca Türk öğrenciler için değil, aynı zamanda Avrupa Birliği içerisinde bulunan tüm öğrenciler için avantaj sağlayan bir değişim programıdır. Öğrenciler için geniş bir yelpazede faydalar sağlar. Bu faydalar arasında şunlar yer alır;

 • Yabancı bir ülkede eğitim alarak, o ülkenin olanaklarından yararlanma imkanı sağlar
 • Gittiğiniz ülkede yeni bir dil öğrenme fırsatı sağlar
 • Kariyeriniz için önemli bir adım atmış olursunuz
 • Özgeçmişinize kaliteli bir seçenek sunar ve iş bulma imkanınız artar
 • Erasmus programları kişide sorumluluk bilincini oluşturur
 • Ayrıca farklı ülkelerde çevre edinme imkanı sağlar

Erasmusun öğrenciler için faydası saymakla bitmez. Öğrenciler erasmus programları ile kaliteli bir eğitim hayatına sahip olabilirler. Kariyer alanlarına büyük bir alan kazanır. Erasmus programları öğrencilerin gittikleri ülkelerde staj yapma, iş bulma gibi olanaklarda sağalar. Eğer bir üniversitede de eğitim görüyorsanız erasmus yapmanızı önerim.

Çünkü önünüze bir daha böyle fırsatlar çıkacağının garantisi yok. Bu nedenle üniversite yıllarınızı, mezun olduktan sonra iyi bir kariyere sahip olmak istiyorsanız, üniversitelerin sağlamış olduğu bu gibi olanaklardan yararlanmanız sizin için faydalı olacak.

Bu içerik işinize yarayabilir:

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu