Sağlık

Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısı, insanların en fazla yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. Çok fazla yaşanan bu sorun, insanı oldukça zorlar. Baş ağrısı ile baş etmek için ağrı kesicilere ihtiyaç duyulur. Ancak her ağrıdığında ilaç içmek, çok doğru bir hareket değildir.

Peki, baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? Baş ağrısı gününüzü mahvedebilir. Aynı zamanda yaptığınız işe tam olarak odaklanamamanızı sağlar. Baş ağrısından kurtulmanızı sağlayacak çeşitli yollar bulunmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek en şiddetli baş ağrılarından bile kurtulabilirsiniz.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısından Kurtulma Yolları

Baş ağrısından kurtulmak için farklı yollar deneyebilirsiniz. Bu yollar şunlardır:

  • Şakaklarınıza buz sürebilirsiniz.
  • Açık alanda yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Sıcak su ile duş alabilirsiniz.
  • Sessiz bir ortama geçebilirsiniz.
  • İyi bir uyku düzeni yaratabilirsiniz.
  • Masaj yapabilirsiniz.
  • Başınızı bir bezle sarabilirsiniz.
  • Sağlıklı besinler yiyebilirsiniz.
  • Bol bol su içebilirsiniz.
  • Nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

Bunlardan dilediğinizi yaparak baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Eğer bunları yapmanıza rağmen baş ağrınız devam ederse ağrı kesici içebilirsiniz. Ya da doktora gidebilirsiniz.

Şakaklara Buz Sürme

Eğer baş ağrınıza neden olan durum migren ise şakaklarınıza buz sürerek bu ağrıdan kurtulabilirsiniz. Baş ağrısı esnasında beyin damarlarınız genişlemeye başlar. Bu genişleme ise ağrının devam etmesine neden olur. Şakaklarınıza buz sürerseniz, beyin damarlarınızın daralmasını sağlarsanız. Bunun sonucunda ise baş ağrınız hafiflemeye başlayacaktır. Buzun yaptığı bu etkiyi, ağrı kesici ilaçların çoğu da yapmaktadır.

Yani bir ağrı kesici içtiğiniz zaman genişleyen beyin damarlarınız yavaş yavaş daralmaya başlar. Ancak gerilimli bir baş ağrınız varsa buz yerine sıcak bir uygulama yapmanız gerekir. Şakak bölgesine buz sürme yöntemi, oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Bu nedenle hemen hemen her baş ağrısını dindirme konusunda etkilidir.

Açık Havada Yürüyün

Açık hava, insana zaten iyi gelir. Ancak başınız ağrıdığında daha fazla iyi gelen bir durumdur. Baş ağrısından kurtulmak için açık alana çıkıp yürüyüş yapabilirsiniz. Minimum 1 saat kadar yürüyüş yapmanız, baş ağrısını yok etmek için yeterli olacaktır. Baş ağrısını kesen endorfin adlı madde, yürüyüş esnasında toplanabilir. Bu maddenin toplanması halinde baş ağrınız kesilmeye başlar.

Bir taraftan ağrınız kesilirken diğer taraftan da kendinizi daha fazla motive hissedebilirsiniz. Yürüyüş yapmak, sadece baş ağrınız için değil aynı zamanda vücudunuzun sağlığı için de faydalıdır. Ancak migren ağrılarında yürüyüş yaparken daha dikkatli olmanız gerekir. Çok hızlı hareket etmek, ağrınızı dindirmek yerine daha da fazlalaştırabilir. Bundan dolayı yürüyüşlerinizi her zaman orta dereceli bir tempoda yapmalısınız.

Sıcak Bir Duş Alın

Soğuk baş ağrısına iyi gelir. Ancak sıcak da baş ağrısına iyi gelmektedir. Özellikle de grip gibi hastalıklardan dolayı kaynaklanan baş ağrılarından kurtulmak için sıcak suyla duş alabilirsiniz. Suyun altında bir süre beklemek, ağrılarınızın azalmasına etki edecektir. Böylece oldukça fazla rahatlayabilirsiniz. Suyunuzun aşırı sıcak olmamasına da dikkat etmeniz gerekir.

Ağrı Kesicilerin Bilinmeyen Zararları > https://www.pusholder.com/agri-kesicilerin-bilinmeyen-zararlari/

Sessiz Bir Ortama Geçin

Yüksek sesli ortamlar, baş ağrısına neden olabilir. Eğer bu tür ortamlarda bulunuyorsanız, baş ağrısı yaşamanız normaldir. Ancak gürültü, baş ağrısının daha da şiddetlenmesine neden olur. Ağrıdan kurtulmak için mutlaka sessiz olan bir yer geçmeniz gerekir. Kendinizi sessizliğe bırakmanız, ağrınızın dinmesini sağlayacaktır. Sessizliğin yanı sıra karanlık bir ortamda durmak da yine baş ağrılarına iyi gelmektedir. Ancak hem sessiz hem de karanlık bir ortamda kalmak, genellikle migren hastalarının uyguladıkları bir yöntemdir.

Düzenli Bir Uyku Uyuyun

Beslenme, egzersiz gibi durumlar her ne kadar sağlığımızı koruyorsa uyku da sağlığımızı korumaktadır. Düzenli uykunuz olmadığı sürece sadece baş ağrısı değil, başka hastalıklarda kendini göstermeye başlar. Bu nedenle baş ağrısından kurtulmak için düzenli bir uyku çekin.

Masaj Yapın

Baş ağrısı için etkili olan yöntemlerden biri de masajdır. Şakak bölgesine yapılan masaj sayesinde baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Masaj için parmak uçlarınızı kullanmanız yeterlidir. Çok fazla baskı yapmadan masaj yaparsanız, kendinizi biraz olsun rahatlamış hissedeceksiniz. Masaj yöntemi, baş ağrısından kurtulmak için oldukça etkili bir yoldur. Ancak aşırı şiddetli ağrılarda pek işe yaramayabilir.

Başınızı Sarın

Baş ağrısı esnasında beyin damarlarındaki genişleme, ağrı sürekli hale getirir. Ağrının kesilmesi için bu damarların eski haline dönmesi gerekir. Bunun için de başınızı bez ile sarabilirsiniz. Ancak sarma işlemi yaparken çok sıkı yapmamalısınız. Başınızı çok fazla sıkmanız sizi rahatsız edebilir. Hafif derecede sıkma yapmanız, ağrının geçmesine yardımcı olacaktır.

Beslenmeye Dikkat Edin

Bir insanın sağlıklı beslenmesi, üç öğün beslenmesi ile olur. Tabi bu öğünlerde ne yediğiniz çok önemlidir. Öğünlerden birinde bile yemek yemezseniz, baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı başınız ağrıdığı zaman bir şeyler yiyebilirsiniz. Ancak sağlıklı olup da baş ağrısının devam etmesine neden olan bazı besinler vardır. Eskiyen bir peynir ve çikolata gibi ürünler baş ağrısını devam ettirir.

Su İçin

Vücudunuz susuz kaldığı zaman baş ağrısı yaşamaya başlarsınız. Bu nedenle baş ağrısı yaşadığınız zaman su içmelisiniz. Günlük olarak 2 litre su tüketmeniz gerekir. Bu miktar düşerse baş ağrısıyla karşı karşıya kalırsınız. Bundan dolayı uzmanlar, suyun mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylemektedirler.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Nefes Egzersizi Yapın

Başınız ağrıdığı zaman sakin bir şekilde nefes egzersizi yapabilirsiniz. Yapacağınız bu egzersiz sayesinde ağrınızın hafiflediğini görecekseniz. Tek yapmanız gereken şey, nefesinizi doğru şekilde alıp vermenizdir. Nefes egzersizleriyle birlikte vücudunuzda bir rahatlama oluşacaktır. Bu rahatlık hissi sayesinde baş ağrınızın dindiğini hissedebilirsiniz. Nefes egzersizleri yaparken sakin bir ortamda bulunursanız, ağrınız daha hızlı bir şekilde azalabilir. Egzersizle birlikte vücudunuzdaki gerginlik de yok olup gidecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu