Eğitim

Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları

Üniversite sınavına hazırlanmaya başlayan öğrenciler, hayal ettikleri mesleğe ulaşabilmek için alan seçimi yaparlar. Sözel, sayısal veya eşit ağırlık alanlarından birine yönelerek çalışmalarını sürdürürler.

İstedikleri meslek grubu hangi alanda ise o alana yönelirler. Puanlar açıklandıktan sonra EA puanına göre hangi bölüme gidebileceklerini araştırırlar. Bu hususta karşınıza çıkacak çok farklı meslekler vardır. Hatta bu mesleklerden yüksek oranda maaş alabilirsiniz. Ancak bunun için puanınıza dikkat etmeniz gerekiyor. İşte eşit ağırlık meslekleri ve maaşları.

Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları
Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları

Avukat

EA meslekleri arasında en fazla öne çıkan mesleklerden biri avukatlıktır. TM puanınızı kullanarak Hukuk Fakültesine başvuru yapabilirsiniz. Eğer puanınız yeterli gelirse 4 senelik bir eğitimden geçersiniz.

Bunun sonucunda avukatlık stajına başlayabilirsiniz. Stajınızı yaptıktan sonra mesleğinizi yapmanızda herhangi bir engel yoktur. Bu işi yapan insanlar, hukuki konularda anlaşmazlık oluştuğunda sorunu yasalara uygun şekilde çözüme kavuştururlar. Hem özel hem de kamu kurumlarında çalışabilirler.

Ayrıca imkanınız olursa kendinize özel bir ofis de açabilirsiniz. Bunun için çok iyi bir avukat olmanız ve tanınıyor olmanız önemlidir. Bu mesleği yapan insanlar, genellikle en az 15.000 TL ve üzerinde maaş alırlar.

Sınıf Öğretmenliği

İlkokul öğrencileri ile ilgilenmeyi seven biriyseniz, TM puanınızı kullanarak sınıf öğretmenliği bölümüne başvuru yapabilirsiniz. Bu işi yaparken öğrencilerinize temel ders bilgilerini aktarmak zorundasınız. Bu mesleği yapabilmek için ilgili bölümün lisans eğitimini almak zorundasınız.

Sınıf öğretmenleri, genellikle 8.500 TL ve üzerinde ücret alırlar. Ancak bu görevi yerine getirebilmek için sadece okulunu okumanız yeterli değildir. Çocuklarla aranızın çok iyi olması da önemlidir. Bunun yanı sıra sabırlı, ilgili ve anlayışlı biri olmanız da gerekir.

Moda Tasarımcılığı

Eşit ağırlık meslekleri arasında yer alan moda tasarımcılığı, sık tercih edilen işlerden biridir. Çünkü son dönemlerde popüler olan bir meslek grubu olmuştur. Ortalama 9.000 TL maaş alırlar.

Ancak bu ortalamanın üzerine çıkan kişiler de vardır. Bunu başarmak için işinizde çok iyi olmanız gerekir. Özellikle de çalıştığınız yer, bu hususta büyük bir önem taşır. Eğer iyi bir yerde çalışırsanız, 15.000 TL’ye kadar ücret alabilirsiniz. Bu mesleği yapabilmek için EA puanınızı kullanarak Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı ya da Moda Tasarımı bölümünden mezun olmak zorundasınız.

İç Mimarlık

İç mimar olabilmek için üniversitelerin İç Mimarlık veya Mimarlık bölümlerinden mezun olmalısınız. Bunun yanı sıra 2 yıllık Restorasyon veya Mimarlık bölümlerinden mezun olmak da yeterlidir.

Mesleğin adından da anlaşıldığı gibi mekanların iç bölümlerini düzenleme işi yapan meslek grubudur. Bu konuda uzmanlaşmış olmanız size çok para kazandıracaktır. 10.000 TL ve üzeri maaş alan bu kişiler, iş alanlarını genişlettikleri zaman daha yüksek kazançlar sağlayabilirler. Bunun için çevrede tanınmanız büyük önem taşır.

Hakim

Eşit ağırlık meslekleri arasında en fazla tercih edilen mesleklerden biri de hakimdir. Hakimler, çok yüksek bir maaş alırlar. Ortalama olarak 18.000 TL ve üzerinde maaş aldıkları biliniyor. İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesinin Hukuk bölümünden veya Hukuk Fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir.

Ancak bu işi tercih etmeden önce atama koşulunun olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çünkü mesleği yerine getireceğiniz şehir, yaşadığınız şehir olmayabilir. Bu koşulu kabul etmeniz önemlidir. Uzun yıllar boyunca hakim olan kişilerin maaşları daha yüksektir. Bundan dolayı fazla maaş alabilmek için uzun yıllar bu işi yapmanız gerekir.

Bankacılık

Büro ve idari yönetim alanlarına başvuru yaparak bankacılık mesleğini yerine getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bankaya gelen müşterilere yardımcı olmak için de çalışabilirsiniz. Bu iş için 2 ya da 4 senelik yükseköğretim almanız gerekmektedir. Bu koşulu yerine getirmezseniz, bankacı olarak işe başlamanız mümkün değildir. Ancak ön lisans veya lisans bitirmeniz yeterli değildir.

Bunun yanı sıra çalışmak istediğiniz bankanın özel şartlarını da yerine getirmek zorundasınız. Belirlenen sınava katılarak sizden istenilen puanı almanız gerekiyor. Yeterli bir puan almanız sonucunda işe başlayabilirsiniz. Bankacı olan birisi ortalama 9.000 TL’nin üzerinde ücret alır.

Arkeolog

Tarihe ve araştırmaya biraz ilginiz var ise arkeolog olmak için çaba gösterebilirsiniz. Eşit ağırlık mesleklerinden olan arkeolog, 8.500 TL civarında bir maaş alır. Arkeoloji veya Sanat Tarihi bölümünü okuyarak işinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu işi yapanlar, tarih öncesinden kalan kalıntıları incelerler.

Bu incelemeler sonucunda önemli veriler elde ederler. Ve bu verileri, insanlarla paylaşırlar. Özellikle de tarihe merak salan bireyler için çok uygun bir meslektir. Araştırmak, kazı çalışması yapmak ve incelemek arkeologların görevlerindendir.

Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları
Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları

Antrenörlük

TM puanı üzerinden öğrenci alımı yapan Antrenörlük, BESYO bünyesindedir. 4 yıl süren bir eğitimden sonra antrenör olmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Eğer spora ilginiz var ise ve bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız, bu işten daha iyisini bulamazsınız.

Hangi Eşit Ağırlık Bölümünü Seçmelisiniz? (VİDEO): https://www.youtube.com/watch?v=L7VKZqLXiUU

Bunun yanı sıra spora ilgi duyan kişilerin eğitimini de vererek para kazanabilirsiniz. Bu hususta onlara umut veren biri olabilirsiniz. Aylık 8.500 TL kadar maaş alan antrenörler, bu işte ilerleme sağladıklarından daha yüksek maaş alabilirler.

Diğer Eşit Ağırlık Meslekleri Ve Maaşları

TM puanınızla tercih edebileceğiniz en popüler meslekler ve maaşları yukarıda verilmiştir. Bunlar haricinde dikkatinizi çekebilecek diğer eşit ağırlık meslekleri ve ortalama maaşları şu şekildedir:

  • Adli Antropolog – 8.500 ila 10.000 TL
  • Çocuk Gelişimi Uzmanlığı – 9.000 TL ve üzeri
  • Ekonomistlik – 12.000 TL ve üzeri
  • Felsefe Grubu Öğretmenliği – 11.500 TL civarı
  • İnsan Kaynakları Uzmanı – 8.800 TL civarı
  • İşletme Yöneticiliği – 8.900 TL civarı
  • Müfettişlik – 9.000 ila 12.000 TL
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık – 9.000 TL
  • Sosyal Hizmetler Uzmanı – 9.000 TL ve üzeri

Bu meslekler de eşit ağırlık grubunda yer alırlar. Bunun için TM puanınızın yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu