Bilgi Kutusu

Fiyatları Dudak Uçuklatıyor! Dünyanın En Pahalı 10 Düğünü

Harcanan uçuk rakamlarla dünyada adından söz ettiren ve hafızalara kazınan düğünler her zaman olmuştur. Sizler için dünyada şimdiye kadar gerçekleşen en pahalı 10 düğünü derledik.

Fiyatları Dudak Uçuklatıyor! Dünyanın En Pahalı 10 Düğünü
Fiyatları Dudak Uçuklatıyor! Dünyanın En Pahalı 10 Düğünü

1- Liza Minnelli ve David Gest

Oscar ödüllü şarkıcı olan Liza Minnelli, 2002 yılında prodüktör David Gest ile dünya evine girmişti. New York’ta bulunan Marble Collegiate Kilisesi’nde gerçekleştirilen düğün için tam 3.5 milyon dolar harcandı. Düğünün en tanıdık simaları ise Michael Jackson ve Elizabeth Taylor oldu. Bu ikili, Minnelli ve Gest çiftinin sağdıcı olarak düğünde bulundu. 60 kişilik bir orkestra ile gerçekleşen düğünde, tam 12 katlı pasta hazırlandı. Liza Minnelli ve David Gest çifti daha sonradan boşanarak evliliklerine son verdi.

2- Paul McCartney ve Heather Mills

2002 yılında model Heather Mills ile dünya evine giren Paul McCartney, dünyanın en pahalı ikinci evliliğini gerçekleştirdi. İrlanda’da yapılan düğün için harcanan tutar 3 milyon dolar kadardı. Bu gösterişli düğüne; Elton John, Eric Clapton ve Ringo Starr gibi mega starlar davetliydi. Hindistan temalı olarak tasarlanan düğünde; Hintli dansçılar ve vejeteryan menünün hakim olduğu Hint yemekleri ön plana çıkarıldı. Havai fişek gösterisi ile sona erdirilen düğün, uzun süre hafızalardan silinmedi. McCartney ve Mills çifti, daha sonradan olaylı sayılabilecek şekilde yollarını ayırdı.

3-Elizabeth Hurley ve Arun Nayar

Hintli iş adamı Arun Nayar ile model Elizabeth Hurley arasında 2007 yılında gerçekleştirilen düğün, dünyanın en pahalı üçüncü düğünü oldu. Önce İngiltere Gloucestershire Kalesi’nde, daha sonra Hindistan’da bir başka kalede yapılan düğün için 2.5 milyon dolar civarında bir masraf yapıldı. İngiltere Gloucestershire’de yapılan ilk organizasyona 300 davetli katılmıştı. Daha sonradan Hint geleneklerine uygun olarak da Hindistan’da bir organizasyon yapan çiftin düğünü, 8 gün boyunca yapılan eğlencelerle sürdü. Elizabeth Hurley ve Arun Nayar çiftinin evlilikleri halen devam ediyor.

4- Tom Cruise ve Katie Holmes

2006 yılında dünya evine giren Tom Cruise ve Katie Holmes çiftinin düğünü, yapılan organizasyonla beraber en pahalı dördüncü düğün konumunda bulunuyor. Ünlü aktör Tom Cruise ile aktris Katie Holmes arasında yapılan düğün için tam 2 milyon dolar harcandı. İtalya’nın Odescalchi Kalesi’nde yapılan organizasyona birçok tanıdık sima katıldı. David Beckham, Jennifer Lopez, Will Smith ve Jada Pinkett gibi ünlü isimler organizasyonda yer aldı. Organizasyonda gelin ve damadın kostümleri bizzat Giorgio Armani tarafından tasarlandı. Cruise ve Holmes çiftinin evliliği halen devam ediyor ve bu evlilikten olan Suri adında bir kız çocukları vardır.

5- Elizabeth Taylor ve Larry Fortensky

Ünlü aktris Elizabeth Taylor ile inşaat işçisi Fortensky arasında yapılan düğün, harcanan 2 milyon dolar ile dünyanın en pahalı beşinci düğünü olmuştu. Elizabeth Taylor, bu düğünle beraber sekizinci evliliğini, kendinden 20 yaş küçük olan inşaat işçisi Fortensky ile yapmış oldu. Michael Jackson’un Neverland çiftliğinde yapılan düğünde, gelini teslim eden de yine bizzat Michael Jackson oldu. Elizabeth Taylor, organizasyonda Valentino tarafından özel olarak tasarlanan kanarya sarısı gelinliği giydi. Organizasyona katılan ünlü isimler arasında; Nancy Reagan, Eddie Murphy ve Lina Minnelli gibi isimler bulunuyordu. Elizabeth Taylor ve Fortensky’nin evlilikleri sadece 5 yıl sürdü.

6-Christina Aguilera ve Jordan Bratman

Ünlü popçu Christina Aguilera, kendisinin müzik yönetmeni olan Jordan Bratman ile 2005 yılında dünya evine girmişti. Çiftin düğün için yaptığı organizasyonda 2 milyon dolar harcandı. Kaliforniya Napa’da yapılan organizasyon, dünyanın en pahalı altıncı düğünü oldu. Aguilera, koridorda İspanyol stilli Lacroix kostümüyle yürümüştü. Resepsiyon dansı için mini saten bir elbiseyle davetlilerin karşısına çıktı. Davetliler arasında Sharon Stone gibi ünlü simalar bulunuyordu. Organizasyonun ardından Christina Aguilera ve Jordan Bratman çifti, geceliği 3.500 dolar olan bir suitte kalmıştı. Bu evlilikten bir çocukları olan çift, daha sonradan ayrıldı.

7-Elton John ve David Furnish

Elton John ve David Furnish arasında 2005 yılında gerçekleşen düğün, dünyanın en pahalı yedinci düğünü oldu. İngiltere’de yapılan düğün, en pahalı düğünler listemizde yer alan tek eşcinsel evliliktir. Elton John’un bizzat kendi malikanesinde gerçekleşen 600 konuklu organizasyon için 1,5 milyon dolar harcandı. Çiftin hala devam eden mutlu bir evlilikleri var.

Fiyatları Dudak Uçuklatıyor! Dünyanın En Pahalı 10 Düğünü
Fiyatları Dudak Uçuklatıyor! Dünyanın En Pahalı 10 Düğünü

8- Michael Douglas ve Catherine Zeta-Jones

Oscar ödüllü aktör Michael Douglas ile Zeta-Jones arasında yapılan düğün, dünyanın en pahalı sekizinci düğünü konumunda. 2000 yılında New York Plaza Hotel’de yapılan düğün için, 1,5 milyon dolar harcandı. Çift, organizasyonda istenmeyen davetlileri dışarıda tutmak için davetiyelerde hologram kullanmayı tercih etti. Konuklar düğüne giriş yaparken, davetiyelerini güvenlik görevlilerine okutmak zorundaydı. Organizasyonda Sean Connery, Jack Nicholson ve Michael Caine gibi ünlü isimler yer aldı. Çiftin evlilikleri halen devam etmekte.

9- Tiger Woods ve Elin Nordegren

Ünlü golfçü Tiger Woods ile Norveçli model Elin Nordegren arasında 2004 yılında Barbados’da yapılan düğün, dünyanın en pahalı dokuzuncu düğünü oldu. 1,5 milyon dolar harcanan organizasyonda; Michael Jordan ve Charles Barkley gibi ünlü isimler  yer aldı. Woods; düğünün yapılacağı tüm oteli ve adadaki bütün helikopter pistlerini kiralamıştı. Çiftin mutlu evlilikleri halen devam ediyor.

10- Eddie Murphy ve Nicole Mitchell

Komedyen Eddie Murphy ve model Mitchell arasındaki düğün, harcanan 1,5 milyon dolar ile en pahalı onuncu düğün oldu. 1993 yılında yapılan organizasyon, New York’taki Plaza Hotel’de gerçekleşti. Bruce Willis ve Demi Moore gibi ünlü isimler düğünde yer alırken resepsiyonda toplamda 500 davetli bulundu. Eddie Murphy ve Nicole Mitchell çifti evlendikten 13 yıl sonra boşandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu