Bilgi Kutusu

Fan Token Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde kripto para piyasası oldukça yaygın hale gelmiştir. Birçok kripto para birimi çıkmıştır. Bunlardan biri de fan tokenler. Peki, fan token nedir? Nasıl alınır?

Fan tokenler bir kripto para birimidir. Fan token sahibi olan kişilere çeşitli ödüller, kulüplerin gerçekleştirmiş oldukları kararlar doğrultusunda oy haklarına sahip olma, forma tasarımları gibi çeşitli kulüp faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

Fan Token Nedir? Nasıl Alınır?
Fan Token Nedir? Nasıl Alınır?

 

Fan Token Nasıl Alınır?

Kripto para piyasasında birçok platform yer almaktadır. Bu kripto platformları aracılığı ile fan token almak mümkündür. Platforma kolayca üyelik işlemi gerçekleştirilerek, hesaba para yüklemesi yapılır ve token alımı gerçekleştirilir. Yerli ve yabancı birçok futbol kulübünün fan tokenleri yer almaktadır. Taraftarı olunan takımın tokenleri kolayca satın alınabilmektedir. Ayrıca yeni çıkacak olan fan tokenler de ön satış olarak platformda satışa çıkarılmaktadır. Ön satıştan alarak ciddi kazançlar elde etmek de mümkündür.

Fan Tokenler Hayatın İçine Ne Zaman Girdi?

Fan tokenler hayatın içine yaklaşık 1.5 yıl gibi bir sürede girdi. Bu süre içerisinde birçok fan token çıkartıldı. Yerli ve yabancı birçok futbol kulübü kendi fan tokenini çıkardı ve piyasaya sürdü. Fan tokenlerin değerli olmasındaki temel etken taraftarlardır. Taraftarlar kadar bir o kadar da kulübün gerçekleştirmiş olduğu başarılardır.

Bu zamana kadar çıkan fan tokenlerin toplam değeri 500 milyon dolar civarındadır. Kripto piyasasına yeni adım atan daha birçok futbol kulübü de yer almaktadır. Ortalama olarak her ay 4 – 5 yeni fan tokenler çıkmaktadır.

Fan Tokene Sahip Olan Takımlar

Global kripto piyasasında birçok futbol kulübünün fan tokeni yer almaktadır. Yerli ve yabancı spor kulüpleri token çıkarmaktadır. Fan tokene sahip olan futbol takımları ise şunlardır;

 • Galatasaray,
 • Fenerbahçe,
 • Adana Demirspor,
 • Trabzonspor,
 • Denizlispor,
 • Bursaspor,
 • Karşıyaka SK
 • Ankaragücü Spor
 • Eskişehirspor
 • Göztepe SK
 • İstanbul Başakşehir FK
 • Barcelona
 • AC Milan
 • Juventus
 • AS Roma
 • Paris Saint-Germain
 • Apollon Limassol
 • Young Boys
 • Atletico De Madrid

Fan Token Kısaltmaları

Galatasaray (GAL), Barcelona (BAR), Trabzonspor (TRA), Atletico De Madrid (ATM), AS Roma (ASR), İstanbul Başakşehir FK (IBFK), Paris Saint-Germain (PSG), Young Boys (YBO), Apollon Limassol (APL), Karşıyaka SK (KSK), Bursaspor (TMSH), Denizlispor (DNZ), Eskişehirspor (ESES), Göztepe SK (GOZ), jUVENTUS (JUV).

Fan Tokenlerden Nasıl Para Kazanılır?

Fan tokenlerden para kazanmak için öncelikle kripto borsalarına ya da socios sitesine üye olmak gerekmektedir. Fan tokenler çıktığı zaman kripto borsalarında ön satışa sunulmaktadır. Ön satışta belirli bir fiyatta fan tokeni almak mümkündür. Bu tokenleri ön satıştan aldıktan sonra, borsada listelendiğinde değeri yükselmekte ve ön satıştan alınan tokenler satılarak para kazanılabilmektedir. Bu kazançlar tokenlerin değerine göre değişmektedir.

Fan Tokenler Hangi Durumlarda Yükseliş Gösterir?

Fan tokenlerin yükselişe geçmesi tamamen tarafatar tokenlerinin beklentileri doğrultusunda gerçekleşir. Gereken beklenti karşılandığında token yükselişe geçer. Bir futbol takımın şampiyonluk yolunda mücadelesi esnasında token yükselişleri devam eder. Aynı zamanda futobl takımlarının önemli bir maçı olduğunda da yükseliş olmaktadır. Burada bir beklenti oluşmaktadır. Bu beklenti doğrultusunda kripto piyasası hareketlenme gösterir.

Fan Tokenler Ne Zaman Düşer?

Fan tokenler beklentiler esnasında yükseldiği gibi, beklentiler karşılandığında da düşüşe geçmektedir. Bir futbol takımının şampiyonluğu gerçekleştikten sonra düşüşler yaşanabilmektedir. Yeterli beklentilerin olmaması durumunda da tokenler düşer.

Fan Token Nedir? Nasıl Alınır?
Fan Token Nedir? Nasıl Alınır?

Türkiye’ de Futbol Kulüplerinin Fan Tokenlere Bakış Açısı

Türkiye’ de faaliyet gösteren futbol kulüplerinin fan tokenlere olan ilgisi bir hayli fazladır. Her geçen gün bir futbol kulübü fan token çıkaracağını açıklamaktadır. Bu da taraftarlar tarafından heyecanla karşılanmaktadır. Futbol kulüpleri de kripto piyasasında yer edinmek istiyor. Bu şekilde taraftarların da futbol kulübünün yanında yer aldığını görebilmek mümkündür. Fan tokene sahip olan bir taraftarın kulüp ile iletişime geçme isteğini de göstermiş olmaktadır.

Fan tokene sahip olan taraftarın maçta yer alacak oyuncuların seçimi, maç esnasında çalacak olan müziğe ve seyahatler esnasında eşlik etme gibi deneyimleri de beraberinde getiriyor. Taraftor tokene sahip olan kişiler, kulüple bağlantı kurabilme imkanına sahip olmaktadır. Bu taraftar tokenleri futbol kulübü ile taraftar arasında bir köprü oluşturmaktadır. Bu vesile ile taraftarlar kolayca görüşlerini kulübe iletebilmektedir. Bu durum da futbol kulüpleri açısından oldukça dikkat çekici bir durum haline gelmektedir.

Kripto piyasasının ilerlemesi ile ilerleyen zamanlarda daha farklı tokenler de piyasaya çıkacaktır. Diğer spor dallarında da tokenler çıkabilir. Basketbol, voleybol, teniz gibi spor dallarında yer alan takımlar tarafından da tokenler çıkartılabilir. Hangi spor dalları başarılı ya da hangi takımlar başarılı gibi yorumlar da yapmak mümkün olacak. Kulüplerin de taraftara olan bakış açısı değişebilir. Fan tokeni olmayan bir taraftar kulüp gözünde farklı konumda yer alabilir.

Futbol Kulüpleri ile NFT Projeleri

Fan tokenlerden sonra NFT projeleri de önem kazanmaya başlayacak. 2021 yılında bunun adımı atıldı. İlerleyen zamanlarda futbol kulüpleri NFT projelerine de imza atması beklenmektedir. Önemli anlar NFT ile özelleştirilecek. Bir futbol takımının aldığı kupanın NFT’ sine sahip olmak mümkün olabilecek. Burada daha çok taraftarın istekleri göz önüne bulundurulacak.

Geleceği Olan ve Kazandırabilecek Coinler > https://www.pusholder.com/gelecegi-olan-ve-kazandiracak-coinler/

Taraftarın talep ettikleri NFT’leştirilebilecek. İmzalı bir formaya NFT ile sahip olunabilecek. Dijital dünyada taraftarın istekleri kulüpler tarafından sunulabilecek. İnsanların manevi değerlere sahip olduğu şeyleri, dijital dünyada NFT’ler aracılığı ile diğer insanlara yansıtabilecek. Aynı zamanda manevi değere sahip olan şeyler maddi değeri de olacak. Bütün bunlar dijital dünyada NFT’ler aracılığı ile sağlanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu