Bilgi Kutusu

Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Doğum parası ile ilgili merak edilen pek çok detay mevcut. Bununla beraber doğum parası ödemelerine ilişkin bilinen bazı yanlış noktalar da var. Dolayısıyla öncelikle doğrum parası konusunda net ve doğru bilgiler edinilmelidir. Doğum parası nedir? Doğum parası alma şartları nelerdir? 

Doğum parası hiçbir vergi ya da kesintiye tabi değildir. Yani yasalarda belirtildiği tutarlarda yapılır. Aynı zamanda doğum parası her hangi bir durum için haczedilemez. Şartlar dahilinde kişilerin banka hesaplarına yapılır. Doğum parası başvurusu öncesinde bilgiler edinilerek her şey yasalara uygun olarak hazırlanmalıdır. Böylece doğum parası başvurusu kabul edilir ve alınır.

Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?
Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Doğum Parası Ne Demek?

Doğum parası, analık yardımı ya da diğer adıyla analık sigortası kapsamında ödenen bir tutardır. Bir defaya özgü sunulan bir ödemedir. Bir kez başvuru yapılabilir. İkinci kez bu ödeme için başvuru yapılamaz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına veriliyor.

Doğum parası birinci, ikinci ve üçüncü çocuğa göre değişiyor. Başvuru sahibi çocuk durumunu belirtmelidir. Doğum parasının alınması için annenin çalışıyor olması şart. Eğer anne çalışmıyorsa yani ev hanımı ise eşinin çalışıyor olması şarttır.

Doğum Parası Almak için Gerekeli Şartlar

Doğum parası için başvuru yapılıp alınabilmesi bazı şartlar aranır. Bu şartlar doğum parası almak isteyen herkes için geçerlidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması şart.
 • Çalışan kadınlar doğum izni başlamadan önce işte ayrılmamalıdır.
 • Çalışan kadının sigortalılık halinin sürmesi gerekir.
 • Belirlenen süre (112 gün içinde) iş yerinde çalışılmaması gerekir.
 • Doğum gerçekleşmiş olmalıdır.
 • Doğumun hastanede yapılmış olması gerekiyor. ( Devlet ya da Özel Hastanede olabilir)
 • Doğum sonrasında bebek sağ olmalıdır.

Bebeğin doğumunda hemen sonra nüfus müdürlüğüne gidilerek Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden kayıt işlemi yapılması gerekir. Çocuğun nüfusu çıkarılmalıdır.

Doğum parası ödemesi anne sağ ise anne adına yapılır. Ancak; anne doğum esnasında vefat etmiş ise doğum parası ödemesi bebeğin babasının hesabına yatırılır. Anneni ölümüne ilişkin belgeler temin edilerek doğum parası baba tarafından talep edilebilir.

Bu şartların eksiksiz yerine gelmesi gerekir. Aksi halde doğum parasından yararlanılamaz. Buy şartlardan birinin yerine gelmemesi durumunda doğum parası alınamaz.

Doğum Parası Başvuru için Gerekli Evraklar

Doğum parası başvurusu yapılması bazı evraklar gereklidir.

 • Doğan bebeğin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
 • Doğan bebeğin anne ya da babasının Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
 • Doğum parası başvuru dilekçesi

Bu evraklar hazırlanarak doğum parası için başvuruda bulunulur. Bu belgelerin birinin eksik olması durumunda başvuru yapılamaz. Bununla beraber başvuru dilekçesinin dikkatli doldurulması gerekir. Dilekçede yer alan tüm boşluklar eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Verilecek bilgilerin hepsi doğru şekilde girilmelidir. Zira eksik ya da yanlış bilgiler girilmesi işlemin aksamasına neden olur. Bu sebeple bu konuya özen gösterilmelidir.

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum parası için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılır. İlçelerde sosyal güvenlik merkezlerine başvuru yapılır. İllerde ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvuruda bulunulur.

Başvuru yapıldığı zaman ilgili birim nüfus kayıt sistemi üzerinden kimlik bilgilerini kontrol eder. Bu bilgiler teyit edilir. Eğer kişinin tüm şartları yerine getirilmiş ve evraklar tamamlanmış ise tutar kişinin banka hesabına yatırılır.

Doğum Parası E-Devlet ile Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğum parası ile ilgili sorgulama yapılabilir. Böylece doğum parası başvuru süreci hakkında bilgi alınması mümkün olur.

 • İlk olarak e-devlet kapısına giriş yapılır.
 • Sayfanın arama bölümüne gelinerek bu alana Doğum Parası yazılır.
 • Arama kısmında liste açılır. Açılan seçenekler arasından Doğum Parası Sorgulama seçeneği tercih edilir.
 • Daha sonra gerekli bilgiler doğru şekilde girilerek doğum parası sorgulama işlemine başlanır.

Doğum parası için sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılıyor. e-devlet ile kolay ve hızlı bir şekilde sorgulama gerçekleşir. Doğum parası sorgulama işleminde de başvuran kişinin doğru bilgilerle işlem yapması oldukça önemli.

Doğum Parası Sorgulamanın Diğer Yöntemleri

E-devlet üzerinden sorgulama yapıldığı gibi belli hatlar üzerinden de doğum parası sorgulama işlemi yapılır. 183 ya da 144 numaralı çağrı merkezleri doğum parasına dair her bilgi ve desteği sunuyor. Bu hatlar üzerinden doğum parası sorgulaması yapılabilir. Bu hatlar üzerinden temsilcilerle iletişim kurulur. Doğum parası sorgulaması talebi iletilir. Sorgulama anında gerçekleşir. Bununla birlikte bu hatlar üzerinden doğum parasına ilişkin her detay hakkında bilgi alınabilir ve destek istenebilir.

Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?
Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir?

Doğum Parası Hesaplara Ne Zaman Yatar?

Doğum parası genel olarak çalışmakta olan işletmenin onay vermesiyle birlikte onay vermesiyle gerçekleşir ve kişinin hesabına yatırılır. İşletmenin onay verme hakkı doğum izni bitene kadardır. Doğum izni bittiği andan itibaren 2 hafta ile 8 hafta arasında doğum parası tutarı kişinin hesabına yatırılır.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası yeniden düzenlenmiştir. Yeni düzenlemeye göre 2021 Doğum Parası 286.20 TL olarak belirlenmiştir. Doğum parası her ay bazında değildir. Yani her ay alınan bir tutar değildir. Tek sefere mahsus olmak üzere alınabilir. Sigortalı kişinin kendisine kendine ödenir.

Doğum Parası Çocuk Durumuna Göre Ne Kadar?

Yukarıda da belirtildiği gibi çocuk durumuna göre doğum parası tutarları değişiyor. Birinci, ikinci ve üçüncü çocuk ya da daha fazla çocuk doğuran anneler farklı miktarda doğum parası alırlar.

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL doğum parası ödeniyor. Doğum parası ödemelerinde bu bilgilerin de belirtilmesi gerekiyor. Çocuğun durumuna göre ödemenin yapılması için bu bilgilerin belirtilmesi şarttır.

Yeni Doğum Yapan Anneler Nelere Dikkat Etmeli? > https://www.pusholder.com/yeni-dogum-yapan-anne-nelere-dikkat-etmeli/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu