Bilgi Kutusu

Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Altın kullanmayı tercih etmeyenler gerçek gümüş nasıl anlaşılır? Konusuna daha meraklı yaklaşabilirler. Genellikle gümüşler altın kullanmayı sevmeyenlerin tercihleri arasındadır. Gümüş aynı zamanda kullanıcılar için çok fazla maliyetli de olmaz. Bu gibi nedenlerden dolayı altın kullanmak yerine bu ürünler daha çok tercih edilirler. Gümüş almak isteyenler için sahte olmaması önemli bir konudur. Bu gibi nedenlerden dolayı, gümüşleri almadan önce kontrol etmek gerekir.

Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?
Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Gümüş Neden Tercih Edilir?

Gerçek gümüşleri tercih edenler çok fazla avantaj elde edebilirler. Gümüşe olan yönelmeler çoğunlukla altın kullanmayı tercih etmeyenler tarafındandır.

Gerçek gümüşün tercih edilmesinin nedenlerinden bazıları şunlardır;

  • Altına nazaran daha uygun fiyatlıdır.
  • Gümüşler dayanıklıdır.
  • Uzun süre kullanılabilirler.
  • Gerçek gümüşler kararma yapmaz ve kullanan kişilerin çok şık olmasına yardımcı olur. Gümüşlerin tercih edilme nedenlerinden bazıları bu şekildedir. Bunun yanı sıra, kişisel zevklerden, alışkanlıktan ya da farklı nedenlerden dolayı da gümüş tercih edilebilir.

Gerçek Gümüşte Kararma Olur Mu?

Emitasyon ya da sahte olan ürünler kararmaya daha meyilli olurlar. Gerçek gümüşler ise kararma yaşamazlar. Eğer ki bir kişi tercih edeceği gümüşte kararma olabileceğini düşünüyorsa, emin olmadan karar vermemelidir. Gümüşlerin gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesi için farklı yollar vardır.

Bu yollar takip edilerek, gerçek gümüşlere ulaşabilmek mümkündür. Gerçek gümüşlerde kesinlikle kararma olmaz. Tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden birisi zaten budur.

Gümüşler Neden Kararır?

Takı kullanmak özellikle kadınların daha çok tercih ettiği durumlardandır. Bazı kişilerin ciltleri sahte olan takılara karşı hassastır. Kızarma, kaşıntı gibi durumları yaşamasına neden olur. Oysaki gerçek gümüşlerde kararmalar olmaz. Bu da kullanıcıların mağdur olmasının önüne geçer. Gümüş alacak olanların seçimlerini buna göre yapması gerekir.

Gerçek Gümüşü Anlamının Yolları Nelerdir?

Gerçek gümüşü anlayabilmek için farklı yollar vardır.

Gümüşün gerçek olup olmadığını anlamak isteyenlerin takip etmesi gereken yollar şunlardır;

  • Gerçek gümüşlerin üzerinde etiketler olur. Ster ya da sterling şeklinde küçük bir yazı olur. Bu yazı olmayan gümüşlerden şüphe edilebilir.
  • Gümüşleri kontrol edebilmek için buz küpleri kullanılabilir. Buz küpleri hızlı şekilde eriyorsa böylece o gümüş gerçektir.
  • Çamaşır suyu testi yapılabilir. Oksitleyici kimyasalla temas eden gümüşlerde deforme görülebilir. Bu da gümüşü anlayabilmenin yollarından bazılarıdır. Gümüş almak isteyenler mutlaka seçimleri buna uygun olarak yapmalıdırlar.

Gerçek Gümüş Ağır Mıdır?

Çok fazla metal olmasıyla birlikte gümüş ağır bir materyaldir. Gümüşün belli bir çapı ve kalınlığı olur. Ağırlık düşükse hafif gümüş külçelerden yapılmış olabilir.

Ağır olduğunda ise, gümüş kaplı kurşunlar kullanılmış olabilir. Dolayısıyla gümüşler, sıradan takılara göre daha ağırdırlar.

Gerçek Gümüş Kimler Tercih Eder?

Gümüş olarak satılabilen çok fazla ürün vardır. Ürün çeşitliliği bu kadar fazla olan bir ürünün gerçek olup olmadığını anlamak zor olabilir. Gerçek gümüşleri altın tercih etmeyenler tercih edebileceği gibi sadece gümüşü sevenlerde tercih edebilirler. Şıklıklarını gümüş takılarla tamamlamak isteyenlerin tercihleri bu yöndedir.

Gerçek Gümüş Pahalı Mı?

Gümüşler, altınlara göre daha ekonomik fiyatlarda satılan ürünlerdir. Fakat bazı gümüşlerde kendi içerisinde ayrılabilir. Kimisi sahte olduğu için, uygun fiyatlı olabilir. Bazıları ise ayarlarından dolayı farklı fiyatlarda olabilir. Gerçek gümüşlere sahip olmak isteyenler belli bir bütçe ayırmalıdır. Çünkü gerçek gümüşler biraz pahalıdır. Dolayısıyla kullanıcılar gerçek gümüş satın almak istediklerinde buna göre hareket etmelidirler.

Gerçek Gümüş Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçek gümüş almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Gümüşlerin üzerinde mutlaka ayar yazar. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise fiyattır. İşçilik, gram, ayar gibi konular fiyatların değişmesinde etkili olan faktörlerden bazılarıdır. Gümüş eşyanın alındığı yer, ticaret odasına kayıtlı olmalıdır. Odaya kayıtlı olmayan yerlerin, sahte ürün satma olasılıkları daha yüksektir. Bu gibi nedenlerden dolayı gümüş alacak olanların dikkatli olması gerekir.

Gümüş Takı Nasıl Seçilmelidir?

Gümüş takılar hem ekonomik hem de tasarımı kaliteli olan ürünlerdir. Bundan dolayı çok fazla kişi tarafından tercih edilirler. Gümüş takıları tercih eden çok fazla kişi vardır. Gümüş takıların seçimi, kullanıcılara göre yapılmalıdır. Gümüş özellikte olan yüzük, kolay, küpe ya da bilezik gibi takılar vardır. Özellikle gümüş kolye ve küpeler çok daha fazla tercih edilirler. Şıklığı yanı sıra ayarına, tasarımına bakılmalı ve buna göre seçimleri yapılmalıdır.

Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?
Gerçek Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Gümüş Seçimlerinde Marka Önemli Midir?

Gümüş olarak satılan çok fazla ürün vardır. Ürün çeşitliliği çok fazla olmasından dolayı markaları da çok fazla olabilir. Gümüş markası olarak tercih edilebilecek olan bazı markalar vardır. Bu markaların gümüş tasarımları daha başarılı olabilir. Gümüş seçimleri yapılırken markaya çok dikkat etmek gerekir.

Duyulmayan ve bilinmeyen markalardan uzak durulmalıdır. Bu konuda başarılı markalar kadar, kötü ürünlere imza atan markalarda vardır. İnternet sitelerinde gümüş olarak satışı yapılan çok fazla ürün vardır. Daha önce hiç alışveriş yapılmamış yerlerden tercihte bulunmamak çok önemlidir. Eğer ki mümkünse satın alınacak ürünün mutlaka önceden kontrol edilmesi gerekir. Kontrol edildiği zaman, gümüşlerin seçimi daha rahat yapılabilir.

Gerçek Gümüşlerde Damga Olur Mu?

Gerçek gümüşlerde damga vardır. Bu damga o gümüşün gerçek olduğunun anlaşılmasını sağlar. Gerçek gümüşlerin üzerinde yer alan damga 925 damgasıdır. Gümüş satın alacak olanların bu damgaya göre seçimlerini yapması gerekir.

Gümüşler çoğunlukla 1 kilogram olarak üretilir. 925 ayar olanlarda 75 gram alaşım vardır. 900 olanlarda 100 gram alaşım varken, 800 olanlarda ise, 200 gram alaşım vardır. Alaşım oranı ne kadar az olursa, üretilen gümüşün o kadar kaliteli olduğu görülür. Bu nedenle çoğu kişi 925 damgasının yer aldığı gümüşleri tercih eder.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu