Bilgi Kutusu

Hurda Bakır Fiyatları Yükselir mi?

Hurdalar, geri dönüştürülerek yeniden kullanıma hazır hale getirilmesi mümkün olan malzemelerdir. Bu metallerin alım satımını yaparak kazanç elde etmek de mümkündür. Atıl malzemeler çeşitli olduğu için, satışından kazanılan miktar da değişiklik gösterebilir.

Kimi alım satımlardan kilogram başına daha az kazanırken daha değerli olan materyalleri satarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Bu sebeple bazı metallerin bu sektörde değer görmesi oldukça normaldir. Örneğin bakır, bu alım ve satım işiyle ilgilenen kişiler için önemli bir malzemedir. Oldukça değerli görülen hurda bakır fiyatları alım-satım yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilebilir.

Hurda Bakır Nedir?

Hurda bakır, alım-satımından en çok para kazanabileceğiniz parçalardan biridir. Bu madenin dünya çapında kullanım alanı oldukça geniştir. Birçok sektörde bakırdan yapılmış malzemeler kullanılır. Elektrik santralleri, inşaat, ulaşım, sanayi ve enerji sektörlerinde önemli bir yeri vardır. Günlük yaşamda süs eşyası olarak da kullanılır.

Hurda Bakır Fiyatları

Yüksek bir maliyete sahip olduğu için artık kullanılamayacak hale gelen parçaların geri dönüşümü çok önemlidir. Geri dönüşüm, ekonomiye ve çevreye büyük katkı sağlar.

Hurdacılara vererek satışını yapabileceğiniz hurda bakırlar için şu örnekleri verebiliriz:

 • Soyma
 • Lama
 • Külçe bakır
 • Yanmış
 • Talaş
 • Kırkambar
 • Kızıl bakır

Yukarıdakiler dışında, bakır değerine göre satışını yapabileceğiniz bir diğer örnek de hurda kablolardır. Bu kabloların içindeki bakır, iletken madde olarak kullanılır. Yer altı kabloları ve iletişim kablolarında da kullanılan önemli bir malzemedir. Kullanım ömrünü tamamlamış bu kabloların satışını yapmak mümkündür. Hurda kablo fiyatları kabloların içindeki değerli malzeme oranına göre değişiklik gösterir.

Bakır Hurda Kilosu Ne Kadardır?

Artık kullanılamayacak halde olan hurda bakır malzemeleri satarak kazanç elde edebilirsiniz. Bu parçaların değerlerini etkileyen pek çok sebep vardır. Hurda bakır fiyatları sıklıkla merak edilse de çeşitli sebeplerden dolayı doğrudan değer biçmek zordur. Yukarıda saydığımız maddelerdeki bakır türleri, farklı şekilde fiyatlandırılırlar. Kilogram cinsinden değer biçilen bu malzemelerin ne kadara satılacağını etkileyen diğer sebepler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Piyasadaki şartlar fiyatları etkiler. Londra Metal Borsası’ndaki belirlemeler esas alınır.
 • Materyallerin kalitesi, çeşitleri, özellikleri fiyatlandırma için dikkate alınır.
 • Arz ve talep dengesine göre fiyatlar değişiklik gösterebilir.
 • Malzemelerin içindeki bakır oranı önemlidir.
 • Döviz kuruna göre değişiklikler olabilir.
 • Teslim alınacak mesafe fiyatı etkiler.
 • Parçaların zarar görmüş ya da paslanmış olması fiyatı değiştirebilir.

Ürünlerin çeşitliliğine göre fiyatlar sabit değildir. Hurda kablolar için de bu sebepler etkili olacaktır. Bunlara ek olarak hurda kablo fiyatları belirlenirken, plastiği soyulmuş ve soyulmamış olmasına göre nitelendirilir. Nedeni, içlerindeki değerli malzemenin ağırlığının önemli olmasıdır. Kablolar soyulduğunda, içindeki malzeme saf halde satılabilir. hurda kablolardan elde ettiğiniz değerli metal miktarına göre kazancınız değişecektir.

Hurda alım-satım işinden kazanç sağlamak için bu bilgilere sahip olmak önemlidir. Bakırın değerinin nasıl biçildiğini bilerek en doğru rakamlarla satışını yapabilirsiniz.

Hurda Bakır Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek mi?

“Hurda bakır fiyatları yükselir mi?” sorusu son zamanlarda sıklıkla merak ediliyor. Bu piyasada kazançların genel olarak sürekli değiştiğini söylemek mümkün. Zaman zaman piyasada durulma yaşansa da farklı sebepler yeniden fiyatı artırabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı geri dönüşüm firmalarının listelerinde yer yer zam görmek olasıdır.

Hurda Bakır Fiyatları Yükselecek mi?

Hurda bakır satışı için de sabit bir fiyat vermek, firmalar için zor olabilir. Gün içinde dahi değişim yaşanabileceğinden en güncel bilgilere ulaşmak için piyasayı takip etmek önemlidir. Bu doğrultuda aynı durum, hurda kablo fiyatları için de geçerlidir. İçindeki değerli metale olan ilgiyle doğru oranda bu malzemelerden sağlayacağınız kazanç artacaktır.

Hurda bakır fiyatları konusunda sektördeki seyir son zamanlarda sabit gözükse de genelde yükselmeye doğru bir gidişat olduğu açıktır. Güncelde yeteri kadar arz olmadığı için arz-talep dengesi sonucu maddelerin ederleri yükselebilir. Yani, ellerinde geri dönüştürülebilecek bakır malzeme bulunan kişilerin kazançları zaman içinde artacaktır.

Herhangi bir sebepten dolayı sektördeki dengelerin değişmesinin ihtimal dahilinde olduğu unutulmamalıdır. Sektörde dalgalanmaların olması olağan bir durumdur. Bu işten en doğru kazancı sağlamak için iyi araştırma yapmak önemlidir. Eğer siz de elinizde bulunan atıl malzemeleri değerlendirmek istiyorsanız, Çınar Hurda firmasıyla iletişime geçebilirsiniz. Böylece alım-satım işlemini tamamlamadan önce güncel fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu