Sağlık

Güneşe Karşı 8 Kritik Kural

Güneş ışınları sonucu oluşan yanıklar, leke ve kuruluklar cildin erken yaşlanmasına sebep olduğu için güneşe karşı 8 kritik kural konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Güneş ışınlarının insana çok faydasını olmasının yanında bazı zararları ve eksi yönleri de bulunur. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak çok ters bir etki gösterir.

Cildinizde daha kalıcı bir problemle karşılaşmamak adına bu yazıda belirtilen 8 kuralın bilinmesi ve eksiksiz uygulanması önemlidir. Cilt yaşlanmalarına gösterilen sebeplerden olan genetik faktörün yanında cildin erken yaşlanmasına ki ikinci bir diğer erke. İse güneş ışınları olmaktadır. Hatta güneş ışınlarına çokça maruz kalmak son zamanlarda çok sık görülen cilt kanserine bile sebep olmaktadır.

Güneşe Karşı 8 Kritik Kural
Güneşe Karşı 8 Kritik Kural

Güneş Işınlarının Zararı ve Faydaları

Güneş ışınları alında insan çok fazla fayda ve zarar sağlar önemli olan güneş ışınına ne kadar maruz kalındığıdır. Güneş ışınlarının insan vücuduna ve insan Faydaları oldukça fazladır.

Peki, bu faydalar nelerdir;

  • D Vitamini sağlar
  • Cilt sağlığını destekler
  • Kanseri önler
  • Kemik erimesini önler
  • Sivilceleri kurutur

Bütün bunların yanı sıra alında güneş ışınlarının zararlı birçok etkisi de bulunur.

Peki, bunlar nelerdir?

  • Ciltteki kırışıklıkları arttırır.
  • Göz sağlığını etkiler
  • Ciltte lekelenmeye sebep olur.
  • Ciltte yanık oluşumu

Bunlarda güneş ışınlarının zararlı görünen etkileridir. Güneşin bu zararlı etkilerinden korunmanın birçok yolu vardır. Bu yolların bilinmesi gerekir.

Güneşten D Vitamini Almak İçin Ne Kadar Durulmalı ve Fazlası Zararlı Mıdır?

İnsan sağlığı için çok değerli bir etkiye sahip olan D vitamini için genellikle günlük olacak şekilde faydalanılması gerekir. Fakat çok uzun süreler değil de daha makul sürelerde faydalanmak çok daha doğru olur. Yeteri kadar D Vitamini Almak İçin vücudunuzun bacak, kol ve el ayası bölümlerini güneşte tutulması yeterli olur. Yani güneşte daha uzun süreli vakit geçirmek daha fazla bir şekilde D Vitamini sağlamaz.

Tam aksine zarar verir. Güneşten D Vitamini alınmak isteniyorsa güneşlenme süresi 30 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Günün 11:00 15:00 arasında güneş koruyucu gerek duyulmadan 10 dakika olacak şekilde güneşlenmek yeteri kadar D Vitamini alımı sağlar. Bu saat dilimlerini dışında güneşin zararlı ışınları daha fazla geleceği için asla bu saatler dışında güneşlenmek tavsiye edilmez.

Güneş Işınlarından Korunmak İçin Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Güneşten korunmak isteyip de çok sık yapılan hatadan birisi gün içerisinde sadece bir kez güneş kremi sürüp devam etmektir. Fakat bu güneş koruyucu ürünlerin etkisi giderek azaldığı için ürünün gün içerisinde yenilenmesi gerekir. Yani kısacası gün içerisinde her 2 ya da 3 saatte bir yenilenmesi tavsiye edilir. Havuz, deniz veya banyo sonrasında da ürünün etkisi kalmayacağından dolayı yenilenmesi son derece önemlidir.

Güneş Işınlarından Korunma

Güneş ışınlarından korunmak için yapılan hatalardan bir tanesi güneş koruyucuları dışarıya çıkan hemen önce sürülmesidir. Fakat burada yapılan yanlışlık kesinlikle güneş koruyucusu un dışarıya çıkmadan en az 20 dakika önce sürülmesi gerekir. Çünkü güneş koruyucuları etkisini hem göstermez.

Etkisini göstermeye başlaması için 20 dakika önceden sürülmesi her zaman için daha doğru bir davranış olur. Bunun içinde güneşten tam olarak korunup ciltte kötü etkilere maruz kalmamak için dışarıya çıkmadan 20 dakika öncesinde güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

Güneş Işınlarından Korunma ile Şapkanın Önemi

Güneşin o zararlı ışınlarına. Tam anlamıyla korunmanın bir diğer yolu ise sadece güneş koruyucu sürüp çıkmanın ya ı sıra bunun üzerine bir de tam koruyucu uzun ve geniş siperlikli olan şapkaların tercih edilmesidir. Bunun yanında göz sağlığı ve bunu yanı da göz çevresi kırışıklıkları için güneş gözlüğü kullanmak son derece önemli bulunmaktadır.

Sadece UVB’den Korunmak Yeterli Midir?

Güneş kremleri aslında güneşin zararlı Işınlarından korurken aynı zamanda da cildin kızarmasına engel olur. Yani güneş koruyucu kremler UVB’den korurken cilt yaşlanmasına sebep olan UVA’dan da korunmak gerekir. Bunun içinde yapılması gereken güneş koruyucu seçerken UVA’dan koruyan ürünlerin tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır.

Güneş Kremini Yeterli Şekilde Kullanmak

Güneş kremlerin gelişi güzel kullanmak yerine alında püf noktasını bilmek gerekir. Güneş koruyucuları İn yetersiz kullanılması sizi güneşin zararlı Işınlarından korumaz. Bunun içinde güneş korucuyu cildinize ovarak değil de çok daha nazik bir şekilde uygulamak gerekir. Güneş Işınlarından Korunmak için bu ve buna benzer püf noktalara dikkat edilmesi gerekir. Eğer güneş koruyucu ovalanarak cilde sürülürse koruyucu etkisini ortadan kaldırır. Bunun içinde nazik bir şekilde cildinize güneş kremini emdirmek gerekir.

Güneşe Karşı 8 Kritik Kural
Güneşe Karşı 8 Kritik Kural

Evde ve Araçta Güneş Işınlarından Korunma

Bazı insanlar evde ve araçta ya i kapalı bir alanda olduklarında güneş ışınlarının onlara zarar vermeyeceğini düşünür. Evde ve araçta UVB ışınları genel olarak engellenirken UVA ışınları tam olarak engelleniyor. Bunun içinde arabada ve evde de pencere kenarlarında yer almak güneş ışınının UVA ışınını almanızı sağlayacaktır.

UVA ışını cildin yaşlanmasına ve cilt kanserine sebep olmasından dolayı ev içerisinde evde ve araba içerisinde de güneş Işınlarından Korunmak gerekir. Kısacası güneş ışınlarının zararları çoktur. Bu zararlı ışınlardan korumakta tamamen bizim elimizdedir. Işınlardan korunmak için yukarıda verilen 8 kuralın uygulanması halinde güneş Işınlarından korunmuş olur.

Cilt sağlığı için güneş koruyucuları İn önemi çok büyüktür. Kesinlikle güneş koruyucularının doğru bir ive her gün uygulanması önemlidir. Güneş ışınlarının yararlı etkilerini vücudumuza aldığımızda ne kadar çok fayda sağlıyorsa güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmakta o kadar fazla cilde ve insana zarar vermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu