Moda

Her Erkeğin Bilmesi Gereken 8 Moda Kuralı

Moda konusu; kadınlar için de erkekler için de önemli bir konu. Her ne kadar bu konuda kadınlar biraz daha özenli davranıyor ve dikkat ediyor gibi görünse de aslında erkeklerin de üzerinde durması gereken konulardan birisidir.

Çünkü özel günlerde, önemli toplantılarda, sokakta. Kısacası her yerde erkekler de tıpkı kadınlar gibi düzgün ve şık bir görünümde olmak ister. Fakat iş sadece iyi bir takım elbise almakla bitmiyor tabii ki. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken birçok kural var. Peki, bu kurallar neler? Moda konusunda hangi kurallara dikkat etmek gerekir? İşte her erkeğin bilmesi gereken 8 moda kuralı.

Her Erkeğin Bilmesi Gereken 8 Moda Kuralı
Her Erkeğin Bilmesi Gereken 8 Moda Kuralı

İyi Bir Takım Elbise Giyin

Takım elbise; bir erkeğin gardırobunda olmazsa olmazlardan birisidir. Çünkü erkek modası dendiği zaman ilk akla gelen kıyafetlerin başında takım elbise gelir. Bu nedenle erkekler için iyi giyinmenin ilk ve en önemli kuralı, iyi bir takım elbise giymekten geçiyor. Takım elbise giymek birçok konuda size önemli avantajlar sağlar.

Bir iş görüşmesinde, önemli bir toplantıda, bir buluşma esnasında tercihinizi takım elbiseden yana kullanmak hem şık bir görüntü kazandıracak, hem de size karşı tarafta çok daha dikkat çekici bir izlenim bırakmanız için yardımcı olacaktır. Ayrıca giyeceğiniz takım elbiseyi tamamlayacak birkaç aksesuarı da unutmamak gerekir. Örneğin güzel bir saat veya takım elbisenin, gömleğin ya da kravatın rengiyle uyumlu bir cep mendili, kemer, bileklik gibi.

Saat Koleksiyonunuza Yatırım Yapın

Çağımız teknoloji çağıyken, herkesin elinin altında akıllı cep telefonları varken saat takmak, bazılarına biraz demode gibi gelebilir. Fakat kaliteli bir kol saati; takım elbisenin en önemli tamamlayıcı aksesuarlarından birisidir. Ayrıca şıklığınıza şıklık katmak konusunda size yardımcı olur.

Çünkü saatler; giyim konusunda en önemli tamamlayıcı aksesuarlardan birisidir. Tabii bunun yanında takacağınız saatin kıyafetinizle uyumlu olması da önemli. Bilindiği gibi saat konusunda klasik ve spor olmak üzere iki farklı tür mevcut. Bunu göz önünde bulundurarak, giydiğiniz kıyafete veya bulunduğunuz ortama göre bir seçim yapabilir, iki seçenekten birisini tercih edebilirsiniz.

Renkli Giyinmekten Çekinmeyin

Erkeklerin; moda konusunda bilmesi ve dikkat etmesi gereken bir diğer önemli kural ise, zaman zaman renkli kıyafetler giymekten çekinmemek gerektiğidir. Bu durum klasik giyinmeye alışmış erkekler için oldukça zor olsa da, bazen klişelerin dışına çıkmak, klasikten biraz uzaklaşmaktan kimseye zarar gelmez.

Bunun en önemli nedeni erkeklerin moda konusuna son yıllarda özen göstermeye başlamasına karşın, geçmiş yıllarda bu konuyu hiçbir şekilde dikkate almamalarıdır. Modayla ilgili bilgisi oldukça az olan ve bu sebeple ne giyeceğini, nasıl bir kıyafet kombini yapacağını bilmeyen birçok erkek klasik giyinmeyi tercih etmiştir. Sadece tek renk tonundan oluşan kıyafetleri bulmak her zaman kolay olmayabilir.

Böyle bir sıkıntı yaşamamak için, bazen farklı renklerle farklı kombinler yapmayı denemek yerinde bir davranış olur. Bunun en iyi örneklerinden biri ise; geçen yıl dünyaca ünlü giyim markalarından birisi olan Benetton’un sarı chino pantolon ve yeşil lacoste yaka t-shirt kombinidir. Siz de buna benzer kombinler yaratabilir ve kendi modanızı oluşturabilirsiniz.

Gardırobunuzda Jean Pantolon Mutlaka Olmalı

Özel günlerde, önemli iş toplantılarda veya özel bir randevuya giderken takım elbise giymek ve birkaç güzel aksesuarla bunu tamamlamak yapılması gereken en yerinde davranış. Buna kimsenin itirazı yok elbette. Fakat hiç kimse 7/24 aynı şekilde dolaşmıyor. Pek çok kişi; özellikle hafta sonları ya da tatil günlerinde biraz daha rahat kıyafetler tercih ediyor.

Rahat giyinmek dendiğinde ilk akla gelen kıyafet ise tabii ki jean pantolonlar ya da bir diğer deyişle kot pantolonlar. Hiçbir erkek Pikniğe, sinemaya ya da güzel bir kahvaltıya giderken de klasik takım elbise giymeyi tercih etmez. İşte bütün bunları göz önünde bulunduracak olursanız, gardırobunuzda ya da kıyafet dolabınızda bir veya birkaç adet Jean pantolona mutlaka yer açmanızda fayda var. Güzel bir Jean pantolon ve mevsim şartlarına uygun bir kazak, gömlek veya tişört ile de oldukça şık bir görünüm kazanmak mümkün.

Görünümünüze Dikkat Edin

Kıyafet konusunda ki tavsiyelerden sonra, sıra geldi dış görünüşe. Kıyafetiniz ne kadar düzgün ve kaliteli olursa olsun, çok üst düzey bir takım elbise giyseniz de o an fiziksel açıdan kötü bir görünümünüz varsa bütün emeğiniz boşa gidebilir. Çünkü ister kadın, ister erkek olsun, bir insanda kıyafetten ve dış görünüşten sonra dikkat edilen en önemli detaylardan bir diğeri de fiziksel görünüştür. Yani yüzünüzün nasıl göründüğüdür.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç kural ise şöyle; ilk önce belirli aralıklarla da olsa güzel bir sakal tıraşını ihmal etmeyin. Ayrıca saçlarınızın da bakımlı ve tıraşlı olmasına özen gösterin. Vücudunuzun görüntüsünü düzeltmek için ise mutlaka düzenli olarak spor ve egzersiz yapın. Sağlıklı ve dengeli beslenmek de önemli tabii ki.

Her Erkeğin Bilmesi Gereken 8 Moda Kuralı
Her Erkeğin Bilmesi Gereken 8 Moda Kuralı

Sade İç Çamaşırı Tercih Edin

Geçmiş yıllarda; özellikle erkek iç giyimi konusunda rengarenk boxerlar, atlet ve fanilalar mevcuttu. Bugün bu trend devam ediyor olsa da aslında bir erkeğin iç çamaşırı konusunda da dikkat etmesi gereken şey, sadelik. İyi giyinme kuralını iç çamaşırı konusunda da devam ettirmek düşüncesindeyseniz, sade iç çamaşırı modellerini tercih etmenizde fayda var.

Bu sebeple baskılı ve rengarenk iç çamaşırı modellerinden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Küçük bir ipucu daha; beyaz ya da lacivert boxer, siyah slip en çok tercih edilen iç çamaşırı modelleri arasında yer alıyor.

Ayakkabı Seçimini Doğru Yapın

İyi ve doğru giyim konusunda dikkat edilmesi gereken kurallardan sonuncusu ise ayakkabı seçimini doğru yapmaktır. Takım elbise de giyseniz, spor ve rahat kıyafetler de tercih etseniz ayakkabı seçiminizin doğru olması önemli. Bilindiği gibi tıpkı kıyafet konusunda olduğu gibi, ayakkabıda da birbirinden farklı modelde ve renkte ürünler mevcut. Bu modellerden giyeceğiniz kıyafete uygun olan bir model seçerek, kombini tamamlamanız mümkün. Kıyafetinizle uyumsuz bir ayakkabı da görüntünüzü olumsuz etkileyebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu