Hint Astrolojisi Nedir?

Hint astrolojisi nedir? Sorusu astroloji ve burçlarla ilgilenenlerin merak ettiği bir konu. Çok daha eski bir tarihe dayandırılmasına rağmen konuyla ilgili kaynaklar 5000 yıl öncesine dayandığı için bu astrolojide 5000 yıllık kabul ediliyor. Hint ve Batı astrolojisi arasında temel bir fark vardır. Batı astrolojisi yaklaşık 2000 yıl önceki gezegenlerin konumuna bakarak günlük ve daha uzun süreli burç yorumları yapar. Ancak Hint astrolojisi ise gezegenlerin şu an gökyüzünde bulundukları konuma bakarak bir değerlendirme yapar. Ayrıca dünyanın eksenindeki değişiklikleri de göz önünde bulundurur.

Hint Astrolojisi Nedir?
Hint Astrolojisi Nedir?

Hint ve Batı Astrolojisi Farkları

Gezegenlerin konumlarını daha güncel değerlendirmesi dışında Hint astrolojisinin bir diğer farkı ise Batı astrolojisinde dikkate alınan üç gezegeni dünyadan çok uzak olmaları nedeniyle dikkate almamasıdır. Uranüs, Neptün ve Plüton gezegenleri dünyaya en uzak gezegenlerdir ve Hint astrolojisi için uzaklıkları nedeniyle göz önüne alınmazlar.

Bu farklar Hint ve batı astrolojisi yorumlamaları arasında önemli ayrımlar oluşturur. Mesela Batı astrolojisine göre Koç burcu 21 Mart’ta başlar. Yani bahar aylarının başlamasına göre bir hesaplama yapar. Ama önemli olan doğdunuz yıl güneşin nerede olduğudur. Mesela Koç burcu olduğunu düşünen çoğu kişi Güneş’in balıkta olduğu bir zamanda doğmuştur. Yani Balık burcudurlar.

Hint Astrolojisi Neyle İlgilenir?

Hint astrolojisi temel olarak yaşamın bütün yönleriyle ilgilidir. Evlilik, sağlık ya da kariyer gibi yaşamınızın farklı alanları Varga ismi verilen bölümlerle birbirinden ayrılır. Bütün vargalar özel bir hesaplama sonucu çıkarılır. Bunlardan en önemli rasi adı verilen doğum vargasıdır. Ama Hint astrolojisine göre çok önemli olan bir diğer yaşam bölümü de evliliktir.

Evlendiğiniz kişi hem sizin kaderini paylaşan hem de birlikte kaderinizi değiştirebilen kişidir. Öte yandan Hint astrolojisi sadece doğdunuz andaki gezegenlerin konumunu değil aynı zamanda hayatınız devam ederkenki konumunu da değerlendirir. Herkesin hayatının Merkür, Jüpiter ve Satürn dönemi denen farklı dönemleri olduğunu varsayar. Bu dönemlerin nasıl geçeceği de gezegenlerin konumuna bağlı olarak değerlendirilir.

Gezegenlerin Konumları

Hint ve Batı astrolojisindeki bir diğer fark da Batı astrolojisinin gezegenlerin açılarını dikkate alma biçimidir. Bütün gezegenlerin açıları hesaplanır ve Batı astrolojisi bazı üçgen açıların hayırsız bazı kare açıların da hayırlı olduğunu düşünerek belirleme yapar. Ama Hint astrolojisi gezegenlerin bulunduğu evlere göre farklı bir hesaplama yapar ve bazen istisnai durumlar olduğunu da kabul eder.

Gezegenlerin Özel Konumları

Yoga aynı zamanda Hint astrolojisinde gezegenlerin özel durumlarına verilen bir isim. Bazen gezegenler çok özel bir konumda bulunuyor, mesela zaman zaman 9. ve 10. evde yönetici olan gezegenlerin durumu çakışıyor. Böyle bir durum herhangi bir kişinin mesleğinde önemli derecede yükselmesine sebep oluyor ve rajayoga adını alıyor. Rajayoga bir insanın inanılmaz başarılar kazanmasını sağlayabiliyor. Ay ve Jüpiter birbirlerine göre köşe evlerde ya da aynı evlerde olursa da kişinin şöhreti artıyor. Bunun dışında gezegenlerin çakışmalarının olumsuz sonuçları da olabiliyor. Bunlara ise yoga değil de dosha adı veriliyor.

Hint Astrolojisi Nedir?
Hint Astrolojisi Nedir?

Pandit Kime Denir?

Hint astrolojisi yorumcularına pandit adı verilir. Panditler Hint inanışına göre değerli ve Allah’a daha yakın isimlerdir. Dünyada kazanç peşinde koşmayan ve hatta dünya nimetleriyle de çok ilgilenmeyen kişilerdir. İyi bir pandit bir kişi ona başvurduğunda hayatının bütün haritalarını çıkarabilir ve ileride başına neler geleceği konusunda da yorumlarda bulunabilir. Hatta bu konuda uzman ve çok aşmış bir pandit kişinin sadece yüzüne bakarak bütün hayatı, dostları ve ailesi hakkında bilgi verip ileride karşılaşacakları konusunda da uyarılarda bulunabilir.

Jyotish Öğretisi

Hint astrolojisinin bir diğer ismi ise jyotish öğretisidir. Bir diğer ismi ise ışık ilmidir. Bundan 5000 yıl önce hatta yazının başında söylediğimiz gibi daha da öncesinde beş Hintli azizin bir araya gelip kurdukları bir hesaplama yöntemidir. Bu astrolojiye başvuran ve güvenilir bir hesaplama yaptıranların kesinlikle doğru bilgi aldığı kabul edilir. Ay ve 27 sabit yıldızın konumunu da değerlendirdiği için insanların hatta ülkelerin gidişatını yorumlamada da kullanılır. Hint astrolojisinin hesaplamaları Batı astrolojisinin yanında daha derinlikli ve doğru kabul edilir. Batı astrolojisi Hint astrolojisinin yanında daha yüzeysel kalır.

Hint Astrolojisi Neler Gösterebilir?

Hint astrolojisi kendimizle yüzleşmemizi sağlayabilir. Geçmişimizdeki olayların bugüne etkisini göstererek bizim üzerimizdeki genel olarak bütün etkileri değerlendirir. Gelecekte nasıl davranacağımız ve hayatımızın önemli dönüm noktaları hakkında bilgi verir. Aynı zamanda enerjimizin ne zaman yükselip ne zaman azalacağı ve onu nasıl yönlendirebileceğimiz konusunda da bilgi verir. Özellikle yükselen burçlar ve ayın konumları ile de bilgi verdiği için hayatınız hakkındaki bütün ayrıntıları dikkate alır.

Hint Astrolojisinde Burçlar

farklı bir hesaplamaya ve ayı dikkate almasına göre Hint astrolojisinde burçlar da Batı astrolojisinden farklı zamanlara göre hesaplanır. Mesela Koç burcu 14 Nisan ve 13 Mayıs arasında yer alır. Cesur ve liderlik ruhuna sahiptir. Ama öfkesini ve hırslarını kontrol edemez. 14 Mayıs ve 13 Haziran arasındaki Boğa burcunda doğanlar ise yardımsever ve çalışkandır, ama aynı zamanda zayıftırlar ve hemen kışkırtılırlar. İkizler 14 Haziran ve 13 Temmuz arasıdır. Çalışkan ve zeki olsalar da dengesizdirler.

14 Temmuz ve 13 Ağustos arasındaki Yengeçler ise enerjik ve sempatik olmalarına rağmen tutucu ve biraz lüks düşkünüdürler. 14 Ağustos ve 13 Eylül arasındaki Aslan burcunda olan bağımsız ve gururlu ama aynı zamanda otoriterdirler. 14 Eylül ve 13 Ekim arasındaki zeki ve sabırlı Başak burçları ise çok titizdir ve ruh halleri çok çabuk değişir. Terazi burcu Hint astrolojisinde 14 Ekim ve 13 Kasım arasındadır.

Nazik ve hassas teraziler ise depresiftir. 14 Kasım ve 13 Aralık arasında doğan Akrepler ise özgüvenli ama uçlarda yaşayan insanlardır. 14 Aralık ve 13 Ocak arasındaki Yaylar ise pozitif ve yüksek enerjili ama aynı zamanda sıkılgan ve güvenilmezdir. Oğlak burcu Hintlilere göre 14 Ocak ve 13 Şubat arasındadır. Oğlaklar da sadık ama duyarsızdır. 14 Şubat ve 13 Mart arasındaki Kovalar da özgürlükçüdür ama onlar da duyarsızdır. Balık burcu da 14 Mart ve 13 Nisan arasındadır ve pratik zekalı ama duygusaldırlar.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu