Tarih

İlginç Tarihi Bilgiler

İnsanlık tarihinde o kadar çok olaylar yaşanmış ki hepsini sıralamak ve sığdırmak mümkün değildir. Ancak bazıları var ki yüzyıllar geçse de şoke edecek cinsten. Dünya tarihi öğrenilmeyi bekleyen şaşırtıcı gerçeklerle dolu! Peki, ilginç tarihi bilgiler nelerdir?

İlginç Tarihi Bilgiler

İlginç Tarihi Bilgiler Nelerdir?

Dünya tarihinde pek çok ilginç bilgi yer alıyor ama bazısı var ki bir okuyan tekrar okumak zorunda kalıyor.

Bunlar;

  • 100 Milyon Yıl Önce Sahra Çölü Yemyeşildi
  • Büyük İskender Canlı Canlı Mezara Gömüldü
  • Amerika’ Aslında Vikingler Mi Keşfetti?
  • 1386 Senesinde Fransa’da İdam Edilen Domuz
  • Antik Roma’da İdrardan Ağız Gargarası
  • Albert Einstein’a İsrail Cumhurbaşkanlığı Teklif Edilmesi
  • Kedilere Savaş İlan Edildi
  • Kızılların Vampir Olduğuna İnanılırdı
  • Çernobil Görevlilerinin Kahverengiden Maviye Dönüşen Göz Renkleri
  • Orta Çağ’da Çatal Kullanımının Günah Olması şeklinde sıralanabiliyor.

Tüm bunlar hem araştırmacıları hem okuyucuları defalarca kez şaşırtma özelliğine sahip bilgiler oluyor.

100 Milyon Yıl Önce Sahra Çölü Yemyeşildi

Sahra Çölü’nde yapılan araştırmalar bu bölgenin bir zamanlar göller ve yemyeşil bitki örtüsü ile çevrili olduğunu herkese kanıtlıyor. Bugüne dek Sahra’da pek çok canlı türü fosiline ulaşıldı. Bunlar arasında yer alan bilgilerden en ilginç olanı ise 2009 senesinde bulunmuş timsah fosiliydi.

Yeşil Sahra Çölü

Çölle ilgili ileri sürülmüş olan iddialar bununla da sınırlı değildir. Bir diğer iddia, çölün okyanusla bağlantı kuran deniz olduğu yönünde. Bu düşünce yalnızca uçuk bir teori değil. Geçmiş senelerde de bilim insanları Sahra Çölü’nde yapılan çalışmalarda deniz canlılarına ait kalıntılar bulmuştu.

Büyük İskender Canlı Canlı Mezara Gömüldü

Makedonyalı III. Aleksandros tarihte daha çok bilinen ismiyle Büyük İskender 32 yaşında öldüğü zaman cenazesi önce Memfis’e sonra ise İskenderiye’ye götürülmüştür. Büyük İskender’in bedeni bu zaman zarfı boyunca (6 gün) ne soğumuştur ne de herhangi bir çürüme belirtisi göstermiştir. Aslında gömüldüğü esnada felç ve zihinsel olarak her şeyin farkında olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

Amerika’yı Aslında Vikingler Mi Keşfetti?

Tarih kitaplarında herkese 1492 senesinde Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfettiği öğretiliyor. Ancak Kolomb’tan tam 500 sene önce Vikinglerin Amerika kıtasına yerleşmiş olduklarına dair pek çok kanıt yer alıyor. İlginç tarihi bilgiler arasında olan bu keşif, 1960 senesinde arkeologlar Kanada’nın Newfoundland eyaletinde yer aldığı düşünülen Vikinglere ait bir yerleşim yeri keşfetti.

Kanada’da yer alan kalıntılar Vikinglerin yaşadığı yerlerde bulunan Viking kalıntılarına tıpa tıp benziyordu. Yapılan çalışmalar sonrasında buradaki kalıntıların 1000 senelik olduğu kesinleşmiştir. Kazı çalışmaları yapıldıkça yerin altından da yavaş yavaş Vikinglere ait eşyalar çıkıyordu. Sonunda araştırmacılar da bilim dünyası da Kuzey Amerika’yla ilk temas etmiş olan topluluğun Vikingler olduğunu kabul etmiştir.

1386 Senesinde Fransa’da İdam Edilen Domuz

Modern yaşamda hayvanların yargılanıp cezalandırılması oldukça garip karşılanırdı. Şimdilerde bizim de çok garipseyeceğimiz pek çok olay aslında Orta Çağ’da normal karşılanıyordu. Bu sebeple de aslında Orta Çağ’a dair olarak çok ilginç tarihi bilgiler bulunuyor.

İdam Edilen Domuz

14. yüzyılda Fransa’ya uzanıyoruz bu defa. Falaise şehrinde bir domuz küçük bir çocuğa saldırmış ve çocuğun ölmesine sebep oldu. Çocuğun ölümünden sonra domuz tutuklanmış, hapse atılmış, cinayetten yargılanmış ve sonra da suçlu bulunup idam edilmiştir.

Antik Roma’da İdrardan Ağız Gargarası

Alkolün bakteri ya da virüsleri öldürdüğünü artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Peki, idrarın içinde olan amonyak niçin virüsleri öldürmesin? Romalıların anlayışına göre idrar, dünya üzerinde en rahat bulunan en etkili doğal temizleyiciydi. Bu sebeple hem kişisel temizlikleri adına hem de ev temizliği adına uzun seneler boyunca idrar kullandılar.

Albert Einstein’a İsrail Cumhurbaşkanlığı Teklif Edilmesi

Modern fiziğin kurucusu olan 20. yüzyılın en büyük dâhi ismi Einstein, 1952 senesinde evinde New York Times Gazetesini okurken oldukça büyük bir şaşkınlığa uğramıştır. İsrail’in ilk Cumhurbaşkanı olan Haim Weizmann ölmüş ve başbakan olan Ben Gurion kendisine bu koltuk için, cumhurbaşkanlığı görevini teklif etmeye hazırlanıyor. Einstein gazetede okuduklarına çok şaşırmıştı şaşırmasına ancak yazıların hiçbirine inanmadı.

Cumhurbaşkanı Albert Einstein

Kısa bir vakit sonra İsrail’in Washington büyükelçisi ismi Einstein’a mektup iletti. Mektupta özet olarak, Einstein’ın İsrail için yeni Cumhurbaşkanı olmak isteyip istemediğine dair birkaç soru soruluyordu. Einstein ise yaşamı boyunca insanların değil de cisimlerin dünyası ile uğraştığını bu sebeple resmi görevlerle uğraşacak olan deneyimleri ya da tecrübesi bulunmadığını söyleyerek teklifi reddetti.

Kedilere Savaş İlan Edildi

Orta Çağ’ın ilginç notlarından biri de IX. Gregory’nin kedileri şeytanın ajanları olarak ilan etmesiydi. Papa böyle batıl inancı ne sebeple ortaya attı bilinmez. Ancak o günden itibaren Avrupa’da bir kedi avı başlattı. Yüz binlerce kedinin katledilmesi tabiat ve doğanın döngüsünde açılan gedik ise Avrupa’ya çok pahalıya mal olacaktı.

Avrupa’da kara ölüm şeklinde bilinmekte olan veba salgınına bakteri taşımakta olan fareler sebep olmuştu. Günden güne mikroplar insanlara yayılıyor ancak kimsenin elinden bir şey gelmiyordu. Çünkü ortada fareleri yok edecek kediler yoktu. Avrupa kıtasında nüfusunun üçte biri sadece bu salgın sonunda yaşamını kaybetti.

Kızılların Vampir Olduğuna İnanılırdı

Kızıl olmak tarih boyunca daima çok ilgi çekici olmuştur. Antik dönemde kızıl kişilerin ruhsuz olduğuna dair bir inanç vardı. Kızıllar güneşe karşı ten renklerinden dolayı çok daha fazla duyarlıydı. Soluk tenleri ve saç renkleri ilke beraber korkunun da sembolü olmuşlardı. Bu sebeple onların öldükten sonra vampir oldukları inancı yaygındı.

Çernobil Görevlilerinin Kahverengiden Maviye Dönüşen Göz Renkleri

Vladimir Pravik, dünya tarihinin gördüğü en korkunç nükleer felakete karşı savaşmış olan en cesur insanlardan yalnızca biriydi. Pravik’in bu cesur görevi nükleer santralin reaktöründen fışkırmakta olan alevleri hızlıca söndürmekti. Bu sırada o kadar çok radyasyona maruz kalmıştı ki dakikalar içerisinde göz rengi kahverengiden mavi rengine dönmüştür. Çernobil felaketi esnasında ilk müdahale eden çoğu kişi gibi o da yalnızca on beş gün içerisinde yaşamını kaybetti.

Orta Çağ’da Çatal Kullanımının Günah Olması

En ilginç olan tarihi bilgiler arasında, en çok şaşırtanlardan biri de bu! Çatal, 11. yüzyılda tarih sahnesine çıkıyor. Bu sivri uçlu eşyayı kullanma, Tanrı’ya karşı işlenmekte olan en büyük suç sayılıyordu. Bunun sebebi ise çatalın bir yapay el olarak değerlendirilmesiydi. Tanrının vermiş olduğu eli kullanmak varken çatalları kullanmak günahların çok büyüğü sayılırdı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu