Tarih

Geçmiş Tarihte İnsan Derisiyle Yapılmış Günlük Eşyalar

Tarih sayfaları birçok kirli olayları içeriyor. Buna rağmen hiç biri geçmiş tarihte insan derisiyle yapılmış günlük eşyalar kadar tüyleri ürpertmiyor. Geçmişte yaşayan kişiler, kabus boyutu yaşatan tarzda farklı materyalleri kullanarak eşya ve objeler yapmışlar. Bunların birçoğunda hayvan derileri, ağaç kovukları, taşlar, kayalar ve buna benzer şeyler kullanılmış. İnsan derisiyle bir şey üretmek düşüncesi hangi insanlıkla bağdaşıyor anlaşılamamış.

İnsan derisini öyle fazla kullanmışlar ki, bu düşünceyi gerçekleştirmek için belirli bir yaş grubunu seçenler dahi olmuş. Bu kadavraların tamamını kullanan bir katilin olması oldukça düşündürücü olurken, korku filmlerini andırıyor. Bu fikir iki tuhaf düşünceli sanatçıya ait ancak, bir katilin yaşam tarzından ilham almak bile oldukça düşündürücü ve ruh hastası olma durumunu ortaya koyuyor.

Geçmiş Tarihte İnsan Derisiyle Yapılmış Günlük Eşyalar
Geçmiş Tarihte İnsan Derisiyle Yapılmış Günlük Eşyalar

Vajina ve Meme Uçlarından Kolye ve Küpe Yapımı

Tarihin bir döneminde kadın düşmanlığıyla bilinen bir hırsız, kadınlara olan kinini göstermek için kadın derisinden kolye ve küpeler yapmış. Bu insan azmanı adam, öldürdüğü kadınların vajinalarından kolyeler yapmış.

Vajina dudaklarını tek tek ayırarak, bu parçaları iplere dizmiş ve birçok ucu olan kolyeler yapmış. Meme uçlarından ise küpe yapan cani hisli adam, meme uçlarını iplere geçirerek iğrenç görünümlü küpeler hazırlamış. Edd Gein’in anlattıklarından yola çıkan sanatçılar, vajinadan kolye, meme uçlarından ise küpe yaparak görüntülerini yayınlamış.

İnsan Derisinden Yapılmış Olan Ayakkabı

Edd Gein 1984 yılında hayatını kaybetmiş bir ruh hastası. Yargılanırken yalnızca 15 kişiyi öldürüp derisini yüzdüğü tespit edilen adamın 100’ü aşkın cinayeti ve cesetlerle cinsel ilişkiye girmiş olduğu ölümünden sonra tespit edilmiş.

Gein;

  • Kadın düşmanlığı,
  • Netrofili hastası,
  • Psikopat bir katil,

O dönemde yaşayan kadınlar için büyük bir tehdit olarak biliniyor. Gein’in içindeki bu kadın düşmanlığının tek sebebinin ise annesi olduğu düşünülüyor. Öldürerek derisini çıkardığı insanların yüz derisini bile kullandığını yargılama sırasında açıklayan bu psikopat katil akıl hastanesine gönderilmiş. Gein’in öldürdüğü bir kadının vücudunun parçalarından kadın ayakkabısı üretmiş. İğrenç görünümlü bu ayakkabının içinde kemikler ve dişler kullanılması ise daha korkunç.

Yüz Simalı İnsan Derisinden Çanta

İnsan derisinden yapılmış olan birçok farklı çanta bulunuyor. Parçalanan cesetler ipliklerle birbirine eklenmiş ve çantanın bazı bölümlerinde yüz silüetlerine de yansıtılıyor. Ciltte bulunan leke ve sakalların dahi çantaya yansıtıldığı görülürken yüz simalarının tanınır oluşu da gözlerden kaçmıyor. Caniliğin farklı boyutlarını ortaya koyan Gein’in bu anlattıklarını da işlev haline getirmek hangi sanatçının ruh haliyle bağdaştığını düşünmek bile korkunç.

Çantalarda çürümüş kahverengi görünümlü bölgeler bulunurken, insan yüzleri ve farklı tende deriler bulunuyor. Dikdörtgen şeklindeki çantalara deriden tutacaklar bile yapılmış. İnsanın tüylerini diken diken eden bu çanta, insanı çanta kullanmaktan tiksindirici bir görsele sahip. Kırmızı renkli olan kısımların ise ağız içi ya da kasıklardan kullanıldığı anlaşılıyor.

Erkek Silüetli Abajur Ve Lambalar

Cani katil çoğunlukla kadınları kesip, parçalara ayırıp, derisini yüzmüş olsa da erkeklere karşı da büyük bir kine sahip olduğu anlaşılıyor. Yapmış olduğu abajurların üst kısmında deri, alt kısmında ise omurilik kemiğini kullanıyor. Tarihin en büyük psikopatının Nazilerin insan eti yediğine dair kitapları okuduğu ve bu alanda anatomiyle ilgilendiği açıklanıyor. Sapkın adam yapmış olduğu lambaların açılma ve kapanma kısmında ise penis derisi kullanmış. Kıpkırmızı ve kanlı görsellerinin hiç kaybolmaması, psikopatın evini basan polisler tarafından tespit edilmiş.

Kadın Derisinden Yelek ve Kıyafetler

Gelmiş geçmiş en psikopat katil olan Edd Gein, küçüklüğünden beri hep annesine benzemek istemiş. Bunun için birkaç kez cinsiyet değiştiren Gein’in kadınlara olan ilgisi sapkınlık ve canilik derecesindeymiş. Mezardan kadın cesetlerini çalarak cinsel ilişkiye giren adam, bu cesetlerin derilerinden yelek yapıp bunları giyermiş. Kare halde kestiği derileri özel kıvrımlı ipliklerle birleştiren Gein’i polisler bulduğunda üzerinde insan derisinden yapılmış yelek varmış. Tecavüz ettiği kadınları öldürmeyi alışkanlık haline getiren adam işlediği hiçbir suçun bedelini tam anlamıyla ödemeden ölmüş.

Kadın Teninden Eldiven

Son cinayetlerinde işi iyice abarttığı anlaşılan Gein, annesine benzeyen bir kadına tecavüz edip öldürdükten sonra tekrar cinsel ilişkiye girmiş. Sonra kadının derisini yüzüp karın derisinden eldiven yapmış. Görenlerin şaşkınlıkla incelediği insan derisinden eldiven, Gein’in ne kadar cani olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Gein, bir süre sonra her gün mezarlıktan ölüler çıkarıyor ve derilerini yüzüyormuş. Artık mezarlıktan getirdiği parçaların evine sığmaması üzerine deriden farklı giysiler hazırlamış. Tamamında korku ve gerilin ortaya çıkarken, göz bebeği olmayan göz kapaklarını kullanması da ayrı bir dehşeti ortaya çıkarıyor.

Geçmiş Tarihte İnsan Derisiyle Yapılmış Günlük Eşyalar
Geçmiş Tarihte İnsan Derisiyle Yapılmış Günlük Eşyalar

Kafatasından Çorba Kasesi Yapıp Çorba İçmek

Nasıl bir ruh hali ve düşünceyle yaptığını düşünmemize engel olan bu cani, sağlıklı bir insanın düşünemeyeceği gariplikte ölüm ve cinayete farklı bir bakış açısıyla bakmış. Kafataslarını boşaltan ve kemiklerini ayıran bu garip yaratık, kafataslarının içini insan derisiyle kaplayarak çorba içmeyi düşünmüş. Bu düşüncesini gerçekleştirip gerçekleştirmediği bilinmez ancak, kafataslarından gerçekten çorba fincanları yapmış. Görenleri hayrete düşüren bu eşyalar tarihin derinliklerinde utanç abidesi olarak duruyor.

Yargılanması sırasında da oldukça anlamsız konulara takılan ilginç cani, sıra dışı olay ve cinayetler sebebiyle normal insan olup olmadığı konusunda kanı alınamamış. Akıl hastanesine gönderilen bu insan azmanının burada tedavi altına alınması için hastaneye yatırılmasına karar verilmiş. Gein, akıl hastanesinde de herkesin dikkatini çeken ve korktuğu biri haline gelmiş.

Bu durum Gein’in akıl hastanesinde kanser olup 1984 yılında ölmesiyle sona ermiş. O dönemde yaşayan insanların korkulu rüyası olan Gein’e adalet tarafından verilen tek ceza ise annesinin o hapishanedeyken öldüğünün söylenmesi olmuş. Bu haber Gein’in yıkılmasını sağlamış

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu