Teknoloji

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonunda Francesco Cirillo isimli bir üniversite öğrencisi tarafından geliştirildi. Cirillo çalışmalarına odaklanmakta zorlandığı ve bunalmış hissettiği için kendisine 10 dakikalık çalışma süreleri ayırarak çalışmayı düşündü. Bulduğu domates (İtalyanca’da pomodoro demektir) şeklindeki zamanlayıcıdan sonra da Pomodoro tekniği doğmuş oldu.

Kısaca pomodoro tekniğini uygulamanın yollarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Bir yapılacaklar listesi yapmak ve bir zamanlayıcıya sahip olmak
 2. Zamanlayıcıyı 25 dakikaya ayarlamak ve zamanlayıcı çalana kadar tek bir göreve odaklanmak
 3. Seans bittiğinde, bir pomodoro’yu işaretlemek ve tamamlanan görevi kaydetmek
 4. Beş dakikalık bir mola vermek
 5. Dört pomodoro’dan sonra 15-30 dakikalık uzun bir mola vermek

Maddeler size basit gelebilir, çünkü gerçekten öyle. Pomodoro tekniği ve bütün bu maddeler, zihninizi görevlerinizi tamamlamak için odaklamakla ilgilidir.

25 dakikalık seanslar yöntemin temelidir, ancak Pomodoro’dan en iyi şekilde faydalanmak için üç kural sayılabilir:

 1. Karmaşık görevleri bölün. Bir görev için dörtten fazla pomodoro gerekiyorsa, daha küçük adımlara bölmek gerekir.
 2. Küçük görevleri bir araya getirin. Birden fazla, ancak bir Pomodorodan kısa sürecek basit görevleri birleştirmek gerekir.
 3. Bir pomodoro ayarladığınızda, çalmasını beklemeniz gerekir. Pomodoro gelen mesajları veya bildirimleri kontrol etmek için bölünemez. Kaçınılmaz bir bölünme olursa, beş dakikalık mola verilip yeniden başlanır.
  Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?
  Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Pomodoro’yu Bu Kadar Etkili Yapan Nedir?

Yeni başlamayı kolaylaştırıyor. Araştırmalar, ertelemenin kişide tembelliğe veya otokontrol eksikliğine etkisi olduğunu göstermiştir. Yapmamız gereken büyük görevler veya projeler rahatsız edici olabilir. Bazen nasıl yapacağımızı bilemeyebiliriz veya yapacağımız iş çok fazla belirsizlik içerebilir. Biz de erteleyerek olumsuz duygulardan kaçmak isteriz ve geçici olarak da olsa bize iyi hissettirecek sosyal platformlara döneriz.

Neyse ki, araştırmalar erteleme döngüsünden kurtulmanın etkili bir yolunu gösterdi: ertelediğimiz her şeyi küçültmek. Küçük, göz korkutmayan bir ilk adıma başlamak her zaman daha kolaydır. Örneğin, 1 saat spor yapmak yerine her gün 5 dakika yaparak başlayın. Hala çok mu zor? Sadece belirlediğiniz bazı hareketleri yaparak başlayın. Kısa bir süre için küçük bir şey yapmak, büyük bir görevi üstlenmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.

Bu erteleme-bozma stratejisi tam olarak pomodoro tekniği tarafından yapmanızı istenen şeydir. Büyük görevlerinizi, projelerinizi veya hedeflerinizi yalnızca önümüzdeki 25 dakika boyunca yapmanız gereken bir şeye bölün. Bu sayede üstlendiğiniz işin büyüklüğü karşısında bunalmak yerine, yapmanız gereken bir sonraki göreve odaklanmanız kolaylaşır.

Dikkat dağıtıcı unsurlarla mücadele etmeyi sağlıyor. Akış halindeyken kesinti yaşadıysanız, odak kazanmanın ne kadar zor olabileceğini bilirsiniz. Yine de, e-postalar, sohbetler ve sosyal medya bildirimleri yoluyla akan sürekli bilgi akışı, gittikçe daha fazla dikkatimizi talep ediyor.

Her şey için teknolojiyi suçlamak güzel olsa da, son araştırmalar, dikkat dağıtıcıların yarısından fazlasının kendi kendine yapıldığını gösteriyor. Yani kendi dikkatimizi kendimiz dağıtıyoruz. Ve kendimizi kandırmamız çok da zor değil. Gelen mesajın çok önemli olduğuna veya bir bildirime bakmanın çok da uzun sürmeyeceğine kendimizi inandırmamız gibi.

Ancak bu küçük bölünmeler artıyor! Önemli olan nokta, dikkatinizi dağıtan şeylerde kaybedilen zaman değil, dağılan dikkati yeniden odaklamanın gerektirdiği zaman ve enerjidir. Bölünmeden sonra, zihnimiz tam konsantrasyonunu geri kazanana kadar 20 dakika kadar önceki görevde kalabilir. Facebook’u “sadece bir dakikalığına” kontrol etmek, 20 dakikalığına göreve geri dönme çabasına dönüşebilir.

Pomodoro Tekniği

Tüm bu bölünmelere direnmenize ve zihninizi odaklanmak için yeniden eğitmenize yardımcı olur. Her pomodoro bir göreve ayrılır ve her ara, dikkatinizi üzerinde çalışmanız gereken şeye geri getirme şansıdır.

Zamanınızın nereye gittiğinin daha fazla farkına varmayı sağlıyor. Gelecekteki projelerimizi planlarken, çoğumuz planlama yanlışlığının kurbanı oluruz. Geçmişte benzer görevlerin daha uzun sürdüğünü bilsek bile gelecekteki görevleri tamamlamak için gereken zamanı büyük ölçüde küçümseme eğilimimiz vardır.

Pomodoro tekniği, planlama yanılgısına karşı değerli bir silah olabilir. Kısa süreli seanslarla çalışmaya başladığınızda, zaman artık soyut bir kavram değil, somut bir olaydır. Bir pomodoro, hem zamanın hem de çabanın birimi haline gelir. 25 dakikalık genel “çalışma” fikrinden farklı olarak, pomodoro tek bir göreve (veya birkaç basit göreve) odaklanmayı ölçen bir etkinliktir.

Pomodoro tekniğini kullandığınızda, sınırlı zamanınızın ve çabalarınızın net bir ölçümüne sahip olursunuz, bu da günlerinizi daha doğru ve verimli bir şekilde yansıtmanıza ve planlamanıza olanak tanır. Pratik yaparak, bir görevin kaç pomodoro alacağını doğru bir şekilde değerlendirebilecek ve daha tutarlı çalışma alışkanlıkları oluşturabileceksiniz.

Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?
Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Pomodoro Tekniği İçin Hızlı İpuçları

25/5 dakikalık çalışma / mola aralıkları Pomodoro Tekniğinin kalbi olsa da pomodorolarınızı daha etkili hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var: Pomodoro’larınızı önceden planlayın. Pomodoro’larınızı planlamak için iş gününüzün başında (veya ertesi günü planlıyorsanız sonunda) 15 dakika ayırın. Günlük yapılacaklar listenizi alın ve her görevin kaç tane pomodoro alacağını not edin.

Fazladan pomodoro oluşturun. 8 saatlik bir iş günü teknik olarak on altı pomodoro için yer bırakırken, her ihtimale karşı 2-4 tane fazladan pomodoro oluşturmak en iyisidir. Planladığınızdan daha uzun süren işler veya gün içinde ortaya çıkan beklenmedik görevler için fazla pomodorolarınızı kullanın. Pomodorolarınızın uzunluğun deneyin. Yaratıcı bir “akış” durumunda uzun süreler gerektiren bazı çalışma türleri için 25 dakika çok kısa olabilir. Daha uzun aralarla uzun çalışma seanslarını deneyin.

Molalarda ekranlardan uzaklaşın. Pomodoro çalışma oturumlarınız bilgisayarınızda gerçekleşirse, zamanlayıcı kapandığında sosyal medyaya geçmeyin. Gözlerinize ve beyninize dinlenme şansı verin. Pomodoro’larınızı güçlendirmek için bir uygulama kullanın. Günün başında ne kadar motive olursanız olun, pomodorolarınıza sadık kalmak gerçekten zor. Bir mola hatırlatma uygulamasıyla kendinizi sorumlu tutun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu