Bilgi KutusuTeknoloji

İnternetinizi Hızlandırmanın 5 Yöntemi

İnternet bilgi çağının ulaşılamaz bir parçası tabi ki ve bunu kabul etmek bizi ileriye götürebilir. Nesilden nesle aktarılması gereken bir icat olması dolayısı ile bugün çok daha hızlı bir konumda gördüğümüz İnternet’in kim bilir nesiller sonra ne hale geleceğini düşünmek oldukça güç. Yine de birtakım problemlerin çıkması beklenebilir ve gayet normaldir. Günümüz insanlarının belki de en büyük problemlerinden biri İnternet’in kullanıma açıp olup hızlandırma yapılmasının gerekmesi. Çünkü hem İnternet’e giriyor ve hali hazırda para ödüyor olmak hem de yeterince hızlı olmaması başlı başına problem haline geldi.

Kullanıcılar doğal olarak giremedikleri İnternet’e para ödüyor olmanın haklı isyanını yaşıyor. Kullanıcıyı mağdur etmemek için de gerekli önlemler alınabilse de iş kişisel olunca fayda etmiyor. Sinyallerin yeterince iyi olmaması, bağlantılarda yaşanan kopma sorunları veya sistemin komple gitmesi bizi günlük işlerimizden alıkoyabilir. Örneğin günlük toplantılarda yaşanabilecek aksaklıklar bizi dumura uğratabilir. Bu yüzden İnternet konusunda yaşanabilecek sorunlar karşısında biz neler yapabiliriz onu konuşacağız, bu yazımızda İnternetinizi hızlandırmanın 5 yöntemi ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız mümkün olduğunca. Sizlere faydalı bir yazı olacağını umarız.

İnternetinizi Hızlandırmanın 5 Yöntemi
İnternetinizi Hızlandırmanın 5 Yöntemi

Modeminizin Yerini Değiştirin veya Açıp Kapamayı Deneyin

Wİ-Fi sinyallerini engelleyebilecek olan kalın duvarlar, bağlantınızda sorun yaratır ve ancak konumunun değişmesiyle düzelebilir. Farklı konumda çalıştırarak bir de bu şekilde deneyin ve eğer tekrar aynı sorunla karşılaşıyorsanız bu sefer açıp kapamayı tercih edin. Ancak birden ayarlar ile oynamayın bu hiçbir etki etmeyebilir hatta yanlışlıkla ayarları sıfırlayıp her şeyi daha karmaşık duruma sokabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey öncelikle açıp kapatmak buna rağmen düzelmiyorsa da modemin yerini değiştirmek.

İnternet her zaman bundan sonra hızlanmayabilir o yüzden farklı tercihler de mevcut. Ancak değişen de var o yüzden denenebilir. Belirtmekte fayda var modemin konumu evin belirli bir köşesinde olduğu takdirde bütün evin Wİ-Fi sinyallerini tam olarak alabilmesi mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle genel olarak evin orta kısmında modemin bulunması uzmanlar tarafından tercih ediliyor. Böylece evin neresinde olursanız olun aynı sinyali alabilecek, aynı hızda girebileceksiniz. Yaşanabilecek bağlantı kopma sorunlarına da bu şekilde önlem alınabilir.

İnternet Bağlantısında Kullandığınız Kabloları İyi Seçin

İnternet bağlantısı için kullandığınız kablolar açısından kablonun kısa olmasına dikkat edilebilir. Genelde kablolar iyi ayarlanmalıdır çünkü kablolar da bizzat sinyali iletir. Kablolu bir internetin de oldukça faydası vardır, yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçebilir bu yüzden de çoğu kişinin kablolu interneti kullanması şaşırılacak bir şey değildir. Kablolu internet sisteminin belki de en önemli faydası internet hızını değiştirebilme. Çoğu zaman bunu kablosuz olanlarda yapabilmek pek mümkün değilken kablo kullanarak işin üstesinden gelebiliyoruz.

Yine de aralarında belirgin farklar bulunmasa da tercihe bağlı olarak kullanıcılar ikiye ayrılabiliyor. Bireysel tercihte hangisinin daha üstün olduğunu söyleyebilmek oldukça güç. Hangisinin kullanımı daha kolay geliyorsa o kullanılmalı. Ayrıca listedeki diğer maddelerin de üstünden geçmekte fayda var. Tek başına kısa kablo kullanımı yeterli bir mevzu değil. İnternetin hızlanabilmesi için pek çok unsurun bir arada halledilebilmesi gerekir.

DNS Adreslerinizi Değiştirin

İnternet ile alakalı yeterince teknik bilgiye sahip değil iseniz çok fazla üzerinde durmanıza gerek yok. İsterseniz teknik destekten yardım alabilirsiniz veya kendi kendinize öğrenmek isterseniz de çok yönlü teknolojinin bize sağladığı avantajlardan yararlanıp internet sayesinde bazı şeyler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Güçlü sinyal alınamadığında DNS ayarlarını değiştirebilmek oldukça yarar sağlayabilir. Daha hızlı veya şifreli DNS kullanmak isteyen kullanıcıların nasıl değiştirildiğine internet üzerinden bakmalarında fayda var çok fazla bilgi mevcut ve hepsi anlaşılabilecek düzeyde.

Bu ayrıca bazı sitelere girişimi de sağlayabilir sadece internet hızını arttırmakla kalmaz. O yüzden DNS ayarlarını değiştirmenin çokça faydası mevcut. İnternet hızından yakınan kullanıcıların mutlaka ayarlarını değiştirmeleri tavsiye edilebilir. Belki de listedeki en önemli maddelerden biri de budur. Modemi sıfırlayabilir ilk haline döndürebilirsiniz ancak sonrasını kendiniz halledemediğiniz takdirde mecbur teknik destekten faydalanmak durumundasınız.

Wİ-Fİ Sinyal Güçlendirici Kullanın

İnternet üzerinden çeşit çeşit markaların sinyal güçlendiricilerini bulabilir, birinden tavsiye alabilirsiniz. Sinyal güçlendiricilerin çok kullanışlı ve işe yaradığını söyleyebilmek mümkün. Bu açıdan küçük bir öneri olarak mutlaka denenmesini önerebiliriz. Her kullanıcıda işe yarayabilmesi için listedeki diğer maddelerin de yapılması gerektiği söylenebilir. Ancak sinyal güçlendiricilerinin işe yarayıp yaramadığını kullandıktan sonra bilebilirsiniz. Üstelik ucuz seçenekleri de mevcut yani her kullanıcının bütçesine uygun olduğunu belirtmekte fayda var.

Listedeki bir maddeden de bahsettiğimiz gibi Wİ-Fİ üzerinde yapılabilecek oldukça işlem var yani tek problem modemde olmasa da bilgisayarınızdaki işlemler de internet hızınızı etkileyebilir. Eğer listedeki Wİ-Fİ maddelerini hallettiyseniz o zaman bilgisayarınızdaki virüsleri temizlemeyi deneyin. Çoğu zaman bu tür şeyler de sinyalleri engelleyebilir ve internetinizi yavaşlatabilir.

İnternetinizi Hızlandırmanın 5 Yöntemi
İnternetinizi Hızlandırmanın 5 Yöntemi

Wİ-Fİ Bağlantınız İçin Güçlü Şifreler Kullanın

Aslında nereye giderseniz gidin bunun sadece Wİ-Fİ için önerilmediğini görürsünüz. Burada asıl önemli olan nokta bağlantınızı engelleyecek güvensizliklerin önüne geçebilmek. Herhangi bir virüs de az önce bahsettiğimiz gibi internet bağlantınızı etkileyebilir. Güçlü şifreler koyabilmek çevreden gelebilecek yazılımsal problemleri engelleyerek sinyalleri kaybetmemenizi sağlamak.

Güçlü şifre önlemleri hayatımızın belki de her alanında oldukça önemli ve çoğu sistem de bunun üzerine inşa ediliyor. Dolayısıyla Wİ-Fİ kadar güçlü bir sistemin de oldukça altyapısal problemleri olabilir. Bunların önüne geçebilmek için ne kadar güçlü bir şifre kullanırsanız size o kadar yararı dokunabilir. Ayrıca şifrelerinizi sık sık değiştirmeniz de önemli olabilir tabi unutmamaya özen göstermekte fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu