Teknoloji

iPhone NFC Açma

Şu anda bir cep telefonu satın alırken tüm teknolojilere sahip olduğundan emin oluyoruz, bu yüzden iPhone model cihaz kullanıcıları iPhone nfc açma işlevinin nasıl çalıştığını merak ediyor. Bu nedenle NFC teknolojisi hayatımızda birçok şeyi kolaylaştıracak kadar hızlı yayıldığı için her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Yakındaki cihazlarla veri paylaşmak için NFC’yi kısa menzilli kablosuz iletişim üzerinden kullanabilirsiniz.

NFC, Bluetooth’a benzer, ancak oldukça farklı davranır. Örneğin, Bluetooth kullanıyorsanız eşleştirme yapmanız gerekebilir ve gönderdiğiniz verilerin karşı tarafa gönderilmesi biraz zaman alabilir. Ancak, iPhone NFC ile eşleştirmeye gerek yoktur ve veriler en kısa sürede karşı tarafa aktarılacaktır.

iPhone NFC açma
iphone nfc açma

Nfc Nedir?

Yakın Alan İletişimi (NFC), belirli standartlara dayalı kısa menzilli bir kablosuz bağlantı teknolojisidir. Bu, tek bir dokunuşla cihazları bağlamanıza, dijital içerik alışverişinde bulunmanıza ve elektronik ödemeler yapmanıza olanak tanır. Dünyanın her yerindeki tüketicilerin hayatlarını daha kolay ve rahat hale getirir. Son zamanlarda, birçok akıllı telefon NFC uyumludur.

Nfc Ne İşe Yarar?

Bu günlerde çoğu kartta çipler bulunduğundan, nfc etkin Apple aygıtları için nfc kilit açma işlemi, kart çağrısı, veri toplama ve veri doğrulama süreçleri ile yapmak kolaydır.

NFC işlevinin birçok kullanımı vardır.

 • Yüksek derecede güvenlik gerektiren banka işlemlerinin kimliğini doğrulamak için kullanılır.
 • Temassız ödemeler için kullanılır.
 • İki cihaz arasında veri aktarımında güvenli rol oynar.
 • Yüksek hızda görüntü veya video aktarımı sağlar.

NFC gibi diğer özelliklere ve Bluetooth gibi uzun mesafeli iletim sağlayan diğer özelliklere kıyasla güvenlik seviyesi çok yüksektir. Bu nedenle, yüksek düzeyde güvenlik gerektiren bankacılık işlemleri, çip kartın NFC özellikli bir cihaza okunmasıyla doğrulanabilir. NFC kullanırken, Apple Pay tek iPhone yardımcı programı değildir.

Halihazırda bir metro, tren, otobüs kartınız ve hatta uçak biniş kartınız varsa, iPhone Cüzdan uygulamasından bir tane alabilirsiniz. Şimdi onlar denilen bir işleve sahipler. iOS 13’te sunulan ekspres kart. Bu sayede NFC sayesinde bilet almak için çantaya uzanmak zorunda kalmazsınız. Daha önce kullanmadıysanız cep telefonunuzu NFC okuyucuya yaklaştırıp pratik kullanıma sokmanız yeterli. iOS 14’te bile ödeme yapmak için uygulamayı yüklemeniz gerekmez. Bu teknolojinin iyi kurulmuş olduğu açıktır.

Hangi Modellerde Bulunur?

Nfc belli başlı iPhone modellerinde vardır.

 • Apple iPhone 6 ve 6 Plus Modeli
 • iPhone 6s ve 6s Plus Modeli
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modeli
 • iPhone 8 ve 8 Plus modelleri
 • iPhone SE modeli
 • iPhone X modeli
 • iPhone XR modeli
 • iPhone XS ve XS max modeli
 • iPhone 11 ve 11 pro modelleri
 • iPhone 12, 12 mini, 12 pro ve 12 pro max modelleri
 • iPhone 13 ve 13 pro modeli
 • iPhone 14 ve 14 pro modeli

Nfc özelliğini bulunduran iPhone modelleridir.

iPhone Nfc Açma Nasıl Yapılır?

iPhone model telefonlarda NFC kilit açma işleminin yapılması belirli adımların takip edilmesi ile yapılmaktadır.

 • Ayarları girin.
 • Kontrol Merkezi menüsüne gidin.
 • NFC etiket okuyucusu için + işaretine bir kez basın.
 • Şimdi okuma tamamlandığında NFC ikonuna tıklamanız yeterli.

Tüm iPhone modellerinde NFC açma işlemi aynı olmaktadır.

İphone Nfc Açma Güvenli Mi?

Bu işlem telefonun güvenliğini tehlikeye atmaz. Bunun nedeni, bu özelliğin varsayılan olarak devre dışı olmasıdır. Ayrıca açılmadığı sürece otomatik olarak açılmayacaktır. Bu nedenle manuel olarak açılmadığı sürece herhangi bir işlem yapılmadığı için herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmamaktadır.

iPhone NFC Açma
iPhone NFC Açma

İphone Nfc Kapatma

iPhone 11 NFC Apple modelini açma işlemi diğer modeller için de aynıdır. iPhone cihaz ayarları panelinden Kontrol Merkezi’ne erişim sağlanarak, NFC Etiket Okuyucu kontrole eklenecek ve çalışır hale getirilecektir.

Mobil Ödemelerde iPhone NFC Kullanabilir Miyim?

Evet, bu özellik tüm mobil ödeme işlemlerinde kullanılabilir. Ödeme yapmak için bir mobil ödeme mağazasında, takside veya başka bir alışveriş kuruluşunda Touch ID’nize dokunmanız ve cep telefonunuzun üst kısmını okuyucuya yaklaştırmanız yeterlidir.

iPhone 12 veya sonraki bir modele sahipseniz ödeme bölümündeki yan düğmeye iki kez dokunup bir süre basılı tutmanız gerekir. Ardından telefonunuza bir göz atın ve Face ID ile işlemi tamamlayın. iPhone NFC’niz açıksa ve akıllı telefonunuzu ödeme cihazınızın yanına yerleştirirseniz, sistem otomatik olarak açılır ve Face ID veya Touch ID ile kendinizi doğrulamanız istenir. Daha sonra Apple Pay ile ödeme yapabilir

NFC Teknolojisinin Avantaj ve Dezavantajları

NFC teknolojisinin birçok avantajı ve dezavantajı vardır. NFC teknolojisi kullanışlı ve çok pratiktir. Akıllı telefonlarımızı asla yanımızda bırakmıyoruz. Peki, neden mağazada alışveriş yaparken kullanmıyorsunuz? NFC teknolojisini kullanan temassız kredi kartı ile de çok hızlı ödeme yapabilirsiniz.

 • NFC teknolojisi, anlaşılabilen ve benimsenebilen karmaşık sistemler içermez. Kurulumu ve kullanımı çok kolaydır. NFC özellikli bir cihazla ödeme yapmak daha güvenlidir. Bunun nedeni, bu sistemde fiziksel bir kredi kartı olmamasıdır. Kart bilgilerine el konulamaz veya çalınamaz. Akıllı telefonunuz çalınırsa lütfen PIN ve şifrenizi korumaya devam edin.
 • Çok kısa mesafelerin de güvenlik avantajları vardır. Erişim ne kadar yüksek olursa, bilgisayar korsanları için o kadar iyi çalışır.
 • NFC sinyali çok geniş bir alanı kapsıyorsa bilgilerin çalınması daha olasıdır. Bu noktada telefonla ödeme yaparken satış noktası cihazına dikkat etmekte fayda var.
 • NFC teknolojisi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Sadece bir ödeme sistemi olarak değil aynı zamanda eğlence olarak da kullanılmaktadır. Arkadaşlarınızla bir şeyler gönderip alabilir ve aynı şeyleri birlikte duyabilir ve görebilirsiniz.
NFC Nasıl Açılır? (VİDEO): https://www.youtube.com/watch?v=QqJahSpHkFQ

NFC teknolojisi uzun mesafeli ilişkileri sevmez. Bağlanmaya çalıştığınız cihazlar arasındaki mesafe 4 cm’den fazla ise bağlantı kuramazsınız. Veri aktarmak istiyor ancak uzaktaysanız Bluetooth teknolojisini kullanabilirsiniz. Bunun dışında özellikle ödeme yaparken cihazların mümkün olduğunca birbirine yakın olması gerekiyor. NFC teknolojisi işlemleri nispeten yavaş yürütür. Bu nedenle video gibi büyük dosyaları aktarmak için çok kullanışlı değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu