Bilgi Kutusu

Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkılabilir?

Kararsızlık başa beladır. İnsanların geneli hayatlarının belli bir döneminde kararsızlık yaşarlar. Kararsızlıkla başa çıkmak ise oldukça zordur. İnsanı hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak etkiler. Hatta bu etkilenme bedensel hastalıklara da sebep olabilir. Peki, kararsızlıkla nasıl başa çıkılabilir? Kararsızlıkla baş edebilmenizi sağlayacak çeşitli yollar bulunmaktadır.

Bu yollardan giderek kararsızlığı hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Hemen her yaşta karşılaşılan bu sorun, özellikle de genç kesimde kendini göstermektedir. Kararsızlık, ileri seviyelere ulaştığı zaman günlük rutinlerin bile aksamasına neden olur. Kararsızlık, insanı başarısız ve mutsuz edebilir. Eğer kararsızlıkla kısa zamanda baş edilemezse sorun daha da büyüyebilir.

Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkılabilir?
Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkılabilir?

Kararsızlığa Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Kararsızlığa neden olan başlıca durumlar şunlardır:

  • Karar alınması gereken konuda çok sayıda alternatifin bulunması
  • Mükemmel bir karar verme isteği
  • Kendine güvenmemek
  • Sorumluluk almaktan kaçınmak
  • Başkalarının ne diyeceği korkusu
  • Hata yapmaktan korkmak

Gibi sebeplerden dolayı kararsızlık yaşanabilir. Bu sebeplerden herhangi birisini yaşıyorsanız, kararsızlık yaşamak sizin için kaçınılmazdır. Kararsız olmamak için yukarıda bahsedilen durumların olmaması gerekir. Özellikle de başkalarının ne diyeceğini düşünmeniz, kararsızlığa neden olan en temel etkendir.

Psikolojik Destek Alın

Karasızlıkla baş edebilmek, yoğun bir psikolojik güç gerektirebilir. Bu gücü kendinde bulamayan bireyler ise sürekli olarak kararsızlık yaşarlar. Kararsızlıkla mücadele edemiyorsanız, yapabileceğiniz en doğru şey, psikolojik yardım almaktır. Bu sorunla mücadele etmenizi sağlayacak en doğru yolları, uzmandan öğrenebilirsiniz. Böylece daha kesin bir kurtulma yöntemi uygulamış olursunuz. Ayrıca birinin tecrübelerinden yararlanmak, size son derece iyi gelecektir. Bu sayede nasıl hareket etmeniz gerektiğini daha iyi bilirsiniz.

Geçmişte Yaptığınız Hatalara Takılmayın

Geçmiş zamanda yapılan hatalara takılmak, kararsızlık yaşamanıza neden olur. Sürekli bu hatalar çerçevesinde hareket etmemelisiniz. Hatalarınızdan ders almayı bilen bir insansanız, kararsızlıkla baş edebilmeniz mümkündür. Bu nedenle geçmişte yaptığınız hataları kafanızdan çıkarmalısınız. Kararlarınızı bugünkü zamana göre almalısınız. Sürekli geçmişe takılı kalmak, kararsızlığın bir numaralı tetikleyicisidir. Çünkü insanlar, geçmişte yaptıkları hataları tekrardan yapmaktan korkarlar.

Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Kendinize bir hedef belirlemeniz, kararsızlık yaşamamanızı sağlar. Eğer bir konu üzerinde kararsızlık yaşıyorsanız, hedef koyma yöntemini devreye sokun. Bu yönteme göre hareket ettiğiniz zaman kararsızlık durumu ortadan kalkar. Bir işe başlamadan evvel, hedeflerinizi net bir şekilde belirlerseniz yolun ortasında kararsız kalmazsınız. Bu nedenle hedefleri olan bir insan olmaktan asla vazgeçmeyin. Hedefleri olan insanlar, nasıl tercih yapmaları gerektiğini iyi bilirler.

Duygusallığa Dikkat Edin

Yapılan araştırmalar sonucunda duygusal olan insanların daha fazla kararsızlık yaşadıkları gözlemlenmiştir. Eğer duygusal biriyseniz, karar verirken bu özelliğinize ayrıca dikkat etmeniz gerekebilir. Çünkü duygusal insanlar, her şeyi ince ayrıntısına kadar düşünürler. Bundan dolayı da kararsızlık yaşamaları kaçınılmazdır. Duygusal olmak, kötü ya da eksik bir şey değildir. Ama bu duygunun yoğun olarak yaşanması bazı durumlarda sizi yorabilir. Bu nedenle karar vermek istediğinizde duygusallığı çok fazla ön planda tutmamalısınız.

Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkılabilir?
Kararsızlıkla Nasıl Başa Çıkılabilir?

Çevrenizden Etkilenmemeye Çalışın

Karar verme aşamasında sadece kendinizi dinleyin. Özellikle de çevre faktörüne dikkat edin. Çünkü çevre faktörü, kararsızlık yaşamanıza neden olan başlıca sebeplerdendir. Çevreden etkilenmeden karar almak önemlidir. Kararınızı sadece kendi düşünceleriniz çerçevesinde değiştirin. Çevrenizdekileri değil sizi mutlu eden kararları almaya çalışın. Sürekli başkalarını memnun etmek yerine kendinizi mutlu etmeyi hedefleyin. Böylece kararsız kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Kim Olduğunuzun Farkına Varın

Kim olduğunuzu bilmeniz ve ona göre karar almaya çalışmanız gerekir. Eğer kendinizi bilirseniz, kararlarınızı daha hızlı alabilirsiniz. Özellikle de sizi mutlu eden, başarılarınızı etkileyen kararlar almaya çalışın. Benliğinizin farkında olmanız, kararsızlıkla baş edebilmenizin bir yoludur. Eğer bu yol üzerinde hareket ederseniz, kararsızlık sizin için oldukça uzak bir kavram haline gelir. İnsan, hayatı boyunca ne istediğini ve kim olduğunu iyi bilirse karar verme hızı da iyi olur.

Kararlarınızda Acele Etmeyin

Hızlı karar verme isteği, kararsızlığın meydana gelmesine neden olur. Bu nedenle karar verirken aceleci olmayın. Sakin davranmanız, önünüzde olan alternatifleri detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir. Ayrıca bir şeye karar vermeden evvel, sonucunun ne olacağını da iyi düşünmelisiniz. Böylece daha doğru bir karar verebilir ve kararsızlıktan kurtulabilirsiniz. Acele ile karar vermek, yanlış bir tercih yapmanıza da neden olabilir. Bundan dolayı sakinliğinizi her zaman korumanız gerekir.

Karar Verirken İyi Düşünen

Karar verirken düşünmek önemlidir. Düşünmeden hareket etmek, sık hata yapmanıza neden olur. Bu nedenle karar verirken çok iyi düşünmeye gayret edin. Verdiğiniz kararların arkasında durun ve kararlardan dolayı doğan sonuçları kabul edin. İleri görüşlü olun. Böylece verdiğiniz kararlardan memnun olabilirsiniz. İyi düşünmek, kararsızlıktan kurtulmanın en doğru yollarından biridir.

Meditasyon ve Farkındalık Arasındaki Fark Nedir? > https://www.pusholder.com/meditasyon-ve-farkindalik-arasindaki-baglanti-nedir/

Kendinizi Sevin

İnsanın kendini sevmesi, verdiği kararlardan memnun olmasını sağlar. Bu nedenle kendinizi her zaman sevin. Duygularınıza ve düşüncelerinize önem verin. Eğer kendinizi değersiz hissederseniz, kararsızlık durumunu çok sık yaşayabilirsiniz. Özellikle de zor kararlar vermek zorunda kaldığınızda bu yöntemi daha net şekilde uygulamalısınız. Kendinizi önemserseniz, kararsızlık yaşamaktan kurtulursunuz.

Karar Verirken Not Tutun

Kararsız kaldığınız zaman deneyebileceğiniz yollardan biri de not tutmaktır. Eğer bir konu üzerinde karar vermekte zorlanırsanız, not tutma yöntemini deneyebilirsiniz. Alternatiflerinizi not ederek değerlendirirseniz, sonuçlarını daha iyi görebilirsiniz. Böylece hangi kararı aldığınızda hangi sonuçla karşılaşacağınızı net şekilde görebilirsiniz.

Not almak, aynı zamanda iyi düşünmenizi de sağlar. Bu düşünme esnasında kararlarınızı daha iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Konular üzerinde durmak, gözden kaçırdığınız detayları fark edebilmenizi sağlar. Kararsızlık durumunda bu yolu denediğinizde sorunu kolay yoldan halledebilirsiniz. Kararsızlık yaşamamak için kararlı olmayı kendinize hedef koymanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu