Bilgi Kutusu

Dünya’da Yapılan En Büyük 25 Soygunun Şok Eden Gerçekleri

Merak edilen bir diğer soruyu yani soygunlarla alakalı olan Dünya’da yapılan en büyük 25 soygunun şok eden gerçekleri konusunu inceleyeceğiz. Soygunların sonrasında yaşanabilenler de yaşandığı andaki kadar tedirgin edicidir. Tarih soygun konusunda oldukça kötücül sonuçları görebilmiş, tanıklık edebilmiştir. Şimdi o soygunları inceleyelim.

Dünya'da Yapılan En Büyük 25 Soygunun Şok Eden Gerçekleri
Dünya’da Yapılan En Büyük 25 Soygunun Şok Eden Gerçekleri

Gardner Müzesi Soygunu

Bu soygunlardan ilki oldukça önemli olan Gardner müzesinin soyulmasıdır. 18 Mart 1990 tarihinde Aziz Patrick kutlamalarının yapıldığı gün, hırsızlar bu müzeye girerek 12 değerli eşya çalmayı başardı. Üstelik bunu da güvenlik görevlisi kılığında yaptılar ve müzedeki kişileri ”haklarında tutuklama emri olduğu” gerekçesiyle etkisiz hale getirdiler. Çalınan eserler ve soyguncular günümüzde hala aranıyor, polisler çalınan eserlerin iadesi için 10 milyon dolar para teklifinde bulundu.

SMBC Londra Soygunu

Uluslararası çete tarafından planlanan bu soygunda 229 milyon sterlin çalınmış ve günümüzde hala kimin çaldığı bilinmemektedir.

Dar Es Salaam Banka Soygunu

13 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleşen bu olayda kasadan toplam 282 milyon dolar çalınmış, hiçbir yetkili açıklama yapmamıştır.

Millennium Dome Raid Soygunu

7 Kasım 2000 tarihinde gerçekleşen soygun, büyük bir sergi sırasında gerçekleşmiştir. Soyguncular sürat teknesi ile gerçekleştirmeyi planladıkları bu soygunda başarısız olmuş, iki soyguncu hayatını kaybetmiştir.

Kaliforniya Bankası Soygunu

24 Mart 1972 tarihinde gerçekleşen ve önderliğinde Amil Dinsio’nun bulunduğu soygun grubu, daha sonrasında idam edilmiştir. Benzer bir soygunu Ohio’da yaptıkları da anlaşılmıştır.

Bührle Sanat Müzesi Soygunu

Maskeli 3 hırsız sanat müzesine girerek soygun yapmış ve 139 milyon dolar zarara sebep olmuştur. Bunun üzerine günümüzde dahi soyguncular hala aranmaktadır ancak bir iz bulunamamıştır.

Irak Merkez Binası Soygunu

18 Mart 2003 tarihinde Saddam’ın şahsi kasasından 1 milyon dolar çalınmıştır. Bu para çalan kişide de Saddam’da da kalmamıştır.

Knightsbridge Kiralık Kasa Merkezi Soygunu

12 Temmuz 1987 tarihinde gerçekleşen bu soygun, Valerio Viccei tarafından planlanmıştır. Valerio, önce bir kasa kiralamak istediğini söylemiş, içeriye girdikten sonra kapıya kapalı ibaresini asmış ve 60 milyon poundluk vurgun yapmayı başarmıştır.

Mona Lisa Soygunu

1911 yılında Paris Louvre müzesinde gerçekleşen olay, Da Vinci’nin en ünlü tablosu Mona Lisa’nın çalınmasına yönelik planıyla Vincenzo Peruggia tarafından gerçekleştirilmiş olsa da Vincenzo sonrasında yakayı ele vermiştir.

Kraliyet Mücevherleri Soygunu

1671 yılında Birleşik Krallık’ta gerçekleşen bu olay, Thomas Blood’un güzel bir tezgah kurması ve kendine eş, çocuk kiralayıp ailesi var gibi göstermesi ile gerçekleşmiştir. Daha sonra yakalanıp II. Charles’ın önüne çıkarılan Thomas, zekasından dolayı öldürülmeyip İrlanda’ya gönderilmiştir.

Büyük Posta Treni Soygunu

8 Ağustos 1963 tarihinde gerçekleşen soygun, 15 adam tarafından posta trenini soyarak olmuştur. 2.6 milyon sterlin çalsalar da sonrasında hepsi yakalanmıştır.

D.B Cooper

Uçak korsanı diyebileceğimiz D.B Cooper, 1971 Şükran gününde portland’dan seattle’a giden uçakta, hostese içinde bir şeyler yazan kağıt verir. Bu kağıtta yanında bomba bulunduğunu ve paraşüt verilmezse patlatacağını söyler. Kendisine paraşüt verilir ve Washington yakınlarında atlar. D.B Cooper şu zamana kadar bulunamadı.

Tucker Haçı’nın Çalınması

1594 yılında gerçekleşen gemi kazasında sulara gömülen haç, 1955’te çıkartılarak 1975 yılında sergilendi ve ilk sergisinde çalındı. Hala bulunamadı.

Fortaleza Çetesi Soygunu

2005’te Brezilya’da gerçekleşen soygunda, Fortaleza çetesi Banco Central’e büyük bir tünel kazarak girdi. 65 milyon dolar çaldılar.

Pensilvanya Bankası Soygunu

Philadelphia’da 31 ağustos 1798 tarihinde gerçekleşen bu eski soygunda 162 bin dolar çalındı. Demircinin kilitleri değiştirdiği için şüpheli sanıldığı soygunda, soygunu gerçekleştirenin bina sahibi olduğu öğrenildi.

Antwerp Elmas’ının Çalınması

2003 yılında yüksek güvenlikli bir bankaya girerek soygun yapan kişiler arasından Leonardo Notarbartolo isimli kişi yakalanmış ancak diğerlerinin ismini vermemiştir.

Dünya'da Yapılan En Büyük 25 Soygunun Şok Eden Gerçekleri
Dünya’da Yapılan En Büyük 25 Soygunun Şok Eden Gerçekleri

Kiralık İşçi Soygunu

Amerikan gazetesine ”işçi aranıyor” ilanı veren bir kişi, işçilerin iş olduğunu düşünmesinin ardından bankaya gitmesi sonrası, işçi gibi kazarak bankaya ulaşmış ve soygun yapmıştır. Ancak DNA’sı bulunduğu için yakalanmıştır.

Dunbar Armoured Soygunu

1997 yılında Los Angeles’ta gerçekleşen soygun, Alan Pace tarafından planlandı. Alan, orada nöbet tutuyordu ve soygunu nöbet tutarken planladığını itiraf etmişti. Soygun için planladığı diğer arkadaşlarıyla her şey son zamana kadar gayet iyi ilerledi. Ancak soygun üyelerinin birinde çalıntı paranın bulunmasıyla her şey değişti.

Stephane Breitwieser Soygunu

En azılı sanat hırsızlarından biri olan stephane, birçok ünlü eseri çalması ile bilinmiştir. 5-6 milyon liralık vurgunları ile soygunları ile tanınır.

Graff Kuyumcu Soygunu

6 Ağustos 2006 tarihinde gerçekleşen olayda Aman Kassaye ve suç ortağı içeriye müşteri olarak girip 65 milyon değerinde ürünleri çalmayı planlamıştı. Ancak soygundan sonra içeride telefonlarını unuttukları anlaşıldı ve yakalandılar.

Dansk Værdihåndtering Soygunu

9.7 milyon dolara mal olan bu soygun 16 erkekten oluşan bir silahlı çete tarafından planlandı.

Şehir Tahvilleri Soygunu

1990 yılının mayıs ayında mevduat kamyonuna çarpan soyguncular içindeki 1 milyon sterlin ile kayıplara karıştı.

Ortadoğu Raid İngiliz Bankası Soygunu

Ocak 1976’da gerçekleşen olayda Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı bir grup İngiltere’nin Ortadoğu Bankası’nın Beyrut şubesinden 25 milyon sterlin çalınmıştır

Schiphol Havaalanı Soygunu

25 Şubat 2005’te soygun öncesi 4 kişi üniforma ve kargo kamyonu çalmış, çalışan gibi gözükere kendilerini gizlemiş ve 118 milyon ile kayıplara karışmıştır.

Heist At Harry’s Soygunu

5 Aralık 2008’de 1 adam ve 3 kadın müşteri kılığında gelmiş ve 108 milyon dolar çalmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu