Sağlık

Kış Aylarında Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

İnsanlar kış ayları gelince genelde kilo alır. Bunun en büyük sebebi kış aylarında fazla hareket etmeme ve vücudun daha fazla besine ihtiyaç duymasıdır. Güneş ışınlarını daha az alan vücutta D vitamini ihtiyacı daha fazla olduğu için insanlar daha fazla yeme ihtiyacı duyar. O yüzden insanlar kış aylarında kilo vermek yerine daha fazla kilo alırlar. Ayrıca kış aylarında insanlar daha dengesiz ve düzensiz bir beslenmeye başlar. Bu da sağlıksız bir kilo alma işlemine dönüşebilir.

Kış Aylarında Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri
Kış Aylarında Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Kış Aylarında Sağlıklı Kilo Verme

Kış aylarında gündüzlerin kısa olmasından dolayı kilo verme işlemi oldukça zorlaşıyor. İnsanlar kış havasında daha pasif oluyor ve kilo alması daha da kolaylaşıyor. Kış aylarında sağlıklı kilo verme yöntemleri ile daha rahat ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir.

Bu yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Bol miktarda sıvı tüketimi
 • D vitamini tüketimi
 • Dengeli beslenme
 • Egzersiz yapma
 • Vücudu aç bırakmamak
 • Hafif yiyecekleri fazla tüketmemek
 • Çeşitli besinler tüketmek
 • Ekmeği tamamen bırakmamak
 • Yemeği kesme saatini iyi belirlemek
 • Aç karnına asitli içeceklerden kaçınmak
 • Meyve tüketimi

Bu yöntemlere uyulması halinde kış aylarında sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir. Sağlıklı bir şekilde verilen kilolar da kalıcı olur.

Bol Miktarda Sıvı Tüketimi

Sıvı tüketimi sağlığımız açısından vazgeçilmezdir. Her vücut günlük en az bir buçuk litre sıvıya ihtiyaç duyar. Kış aylarında bu miktar biraz artırılabilir. Bu sayede kış aylarında acıkma süresi uzar. Mide hacminin belli bir oranı su ile kaplı olursa yemek yeme miktarında azalma olacaktır. Kış aylarının vazgeçilmezi olan çay da bu içeceklerden biridir. Özellikle bitki çayları hem karnı tok tutar hem de vücudun sıvı ihtiyacını karşılar. Ayrıca bitki çayı sağlığımız içinde önemli bir içecektir.

D Vitamini Tüketimi

İnsan vücudu gerek duyduğu D vitamininin büyük bir kısmını güneş ışınlarından alır. Yaz aylarında güneş ışınlarına fazlasıyla maruz kalan vücut bu vitamini yeterince alıyor. Fakat kış aylarında insanlar fazla güneş göremiyor. Özellikle günlerin kısa olması da D Vitamini eksikliğini daha fazla hissettiriyor. D vitamininin eksikliğinde insanlar daha fazla yemek yeme ihtiyacı duyar. Bunun için kış aylarında alacağınız takviye D vitamini sizi daha diri tutar ve yemek yeme hissinizi erteler.

Dengeli Beslenme

Dengeli beslenme hayatımızın her evresinde gereklidir. Dengeli beslenme daha sağlıklı bir yaşam için geçerlidir. Özellikle kış aylarında vücudun daha yorgun olduğu dönemlerde dengeli beslenme daha önemlidir. Bu aylarda vücut ısısı düştüğü için daha fazla besine ihtiyaç duyar. Kış aylarında sebze tüketimine ve mevsimlik yiyeceklere yönelmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca tokluk hissi veren yiyecekler de tercih edilebilir.

Egzersiz Yapma

Egzersiz ve spor yapma sağlıklı kilo vermenin en önemli yollarından biridir. Fakat kış aylarında insanlar spor yapmaya elverişli değildir. Genelde rehavete kapılırlar ve spor yapmayı bırakırlar. Kış aylarında rehaveti bırakıp belli bir oranda spor yapmak hem insanları daha sağlıklı ve diri tutar hem de kilo kontrolü için gereklidir. Kış aylarında kendinizi fazla yormadan ve sürekli spor yapmanız sağlıklı kilo kontrolü için oldukça önemlidir.

Vücudu Aç Bırakmamak

Kadınların korkulu rüyalarında biri kilo almaktır. Daha fit görünmek için ellerinden geleni yaparlar. Bunun için diyete başvururlar. Bilinçsizce yapılan diyetler sağlık problemlerine yol açar. Mesela vücudun fazla aç bırakıldığı zaman bağırsak problemlerine yol açıla bilir. Mide besinleri alamadığından mide problemleri ortaya çıkar. Midede bulantı, kasılmalar baş gösterir. Bunun için bilinçli diyetlerin yapılmasında fayda vardır.

Hafif Yiyecekleri Fazla Tüketmemek

Hafif yiyecekler kalorisi daha az olan yiyeceklerdir. Kilo vermeye karar veren kişiler genelde hafif yiyecekler ile kilo vereceğine inanırlar. Fakat bu inanış çok yanlış bir yöntemdir. Kalorisi düşük yiyecekler kilo verdirebilir fakat çok sağlıksız bir yöntemdir. Ayrıca bu yöntemle kilo verenler kısa bir süre içerisinde verdikleri kiloları geri alırlar. Özellikle kış aylarında kilo vermek için hafif yiyecekler ile birlikte vücuda enerji verecek yiyecekler de tercih edilmelidir.

Çeşitli Besinler Tüketmek

Kilo vermeye karar veren insanların bazen sadece kilo verdiğine inandığı bir yiyeceği tükettiği gözlemlenir. Bu yöntem de yanlıştır ve kilo vermenin yanında vücuda büyük zararlar verebilir. Bu beslenme şekli tek taraflıdır ve vücudun ihtiyacı olan birçok besinin alınmasını engeller. Onun yerine alınması gereken tüm besinler alınmalı ve vitamin eksiği oluşturacak eylemlerden kaçınılmalıdır.

Ekmeği Tamamen Bırakmamak

Ekmeği tamamen bırakmak ve vazgeçmek kilo verme taktiklerinin başında yer alıyor. Kilo vermeye karar vermeye başlayan birçok kişi bu yöntemi uygular. Fakat her besinde olduğu gibi ekmeğin de insan vücudu için birçok faydası bulunuyor. Özellikle B vitamini ile karbonhidrat zengini olan ekmek günlük belli bir miktarda tüketilmelidir.

Ekmeği bırakmak bu vitaminlerden de vazgeçmektir. Ayrıca ekmeği tüketmeyen insanlar genellikle farklı abur cubura yönelir. Bu da daha fazla zarar verir. Ekmeği bırakmanın yerine daha faydalı olan çavdar veya buğday ekmeğini tercih edebilirsiniz.

Yemeği Kesme Saatini İyi Belirlemek

Günümüzde diyet kadınlardan çok artık erkekleri de ilgilendiren konular arasına girmektedir. Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da fit görünmek istenilir. Bunun için doğru diyet yapmak ve doğru besin seçmek gerekir. Ayrıca yemek yeme saatlerine de dikkat etmek gerekir. Bunun için yemeği kesme saatini iyi belirlemek gerekir. Mesela en geç akşam 6 da yemek yemeği kesilmesi gerekir. Mide besinleri daha iyi sindirim. Böylelikle zayıflamak ve fit görünmek oldukça kolaylaşır.

Aç Karnına Asitli İçeceklerden Kaçınmak

Aç karnına asitli içecekler içmek sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Mide yanmasına ve ülsere yol açar. Midede kasılma, bulantı gibi birçok sağlık problemlerini peşinde getirir. Diyet yapmak isteyen kişilerin öncelik olarak bir diyetisyene gidip diyetisyen verdiği diyete uygun olarak diyet yapılması gerekir. Yoksa bilinçsizce yapılan diyetler hastalığa yol açar. Bu yüzden asitli ve şekerli içeceklerden aç karnına içilmemeli ve uzak durulması gerekir.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nelerdir? > https://www.pusholder.com/hizli-kilo-verme-yontemleri/

Meyve Tüketimi

Kış aylarında ara öğün olarak meyve tüketilebilir. Özellikle akşamların uzun olduğu aylarda yatmadan bir saat önce kış meyveleri tüketilmelidir. Bu meyveler size tokluk hissi de verecektir. Ayrıca daha sağlıklı bir beslenme şeklidir. Bu meyvelerde bulunan şeker size kilo olarak dönmez.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu