Corona Virüs

Koronavirüsü Geçiren Kişiler Aşı Yaptırmalı Mı?

Korona virüs olarak bilinen ve ortaya çıktığı anlaşıldığı zamandan itibaren tüm dünya ülkelerinin çeşitli şekillerde etkilenmesine neden olan virüs; yapılan sağlık çalışmaları, çeşitli aşı denemeleri sonucunda bir miktar da olsa kontrol altına alınmıştır. Ancak aşının ortaya çıkmış olması da insanların kafasında oluşan soruların tam olarak çözülmesine neden olamamış; virüsü geçiren kişilerin aşı yaptırması gerekip gerekmediği sorusunu gündeme getirmiştir. Bu sebepler sonucunda; virüsü geçiren kişilerin aşı yaptırmaları için nedenleri, aşı yaptırmamaları için nedenleri, sağlanabilecek avantajların ve yaşanabilecek dezavantajların neler olduğu konularının da araştırılması gerekir.

Korona Virüsü Geçiren Kişiler Aşı Yaptırmalı Mı?
Korona Virüsü Geçiren Kişiler Aşı Yaptırmalı Mı?

Korona Virüsü Geçiren Kişilerin Aşı Yaptırmaları İçin Sebepler Nelerdir?

Korona virüsünden kaynaklı olarak hastalık geçiren ve daha sonra hastalığı yenen insanların vücudunda antikor üretimi sağladığı bilinir. Genel olarak da antikor üretiminin olması sonucunda; tekrar aynı hastalığa yakalanılmayacağı, bir daha sorun yaşanmayacağına inanmak söz konusu olabilir. Ancak bu tür bilgiler halk arasında yaygın olarak bilinen yanlışlardır ve korona virüsü geçiren kişilerin yeniden aynı hastalığa yakalandığı da gözlemlenmiştir.

Bu durumu grip hastalıklarından da daha net görmek mümkündür. Nasıl ki grip olan bir insanın vücudunda antikor bulunmasına rağmen yeniden grip olunuyorsa; korona virüs geçiren bir insan da yeniden korona olabilir. Bu hastalıklar sonucunda üretilen antikorlar, bir kez daha aynı hastalığa yakalanma halinde vücudun daha güçlü olmasına yardımcı olurken; her zaman için vücudun daha sağlıklı olacağı, hastalığın daha kolay atlatılacağı da söylenemez. Tüm bu nedenler ve bu nedenler sonucunda ortaya çıkan durumlar değerlendirme altına alındığı zaman; virüs geçiren bir insanın aşı olmasının oldukça gerekli olduğunu söylemek gerekecektir.

Korona Virüsü Geçiren Kişilerin Aşı Yaptırmamaları İçin Sebepler Nelerdir?

Korona virüsü geçiren ve daha sonrası için aşı yaptırma durumunu değerlendirmek isteyen insanlar; virüs sonrasında aşı yaptırmamaları için nedenlerinin neler olduğunu da bilmelidir.

Bununla beraber, korona virüsü geçirenlerin aşı yaptırmamaları için nedenler şu şekildedir:

  1. Ortaya çıkan salgın hastalığın etkilerinin büyük olması ve virüsün her geçen gün hızlı bir şekilde mutasyona uğraması sonucunda; yapılan aşı çalışmalarının ne kadar yeterli olduğu, hastalığa ne düzeyde iyi geleceği tam olarak tahmin edilemeyebilir. Özellikle de aşı yaptırma sonucunda daha dikkatsiz davranılacağı ve sağlık kurallarına uyulmayacağı düşünülüyorsa yeniden korona olmak söz konusu olabilir. Bu durumlar aşı yaptırmamak için geçerli nedenler olarak düşünülebilir.
  2. Yapılan aşı çalışmaları, ortaya çıkan salgın hastalık sonucunda başlamış ve belirli düzeyde ilerleme kaydederek tamamlanmıştır. Ancak hastalığın etkisinin büyük olması; yapılan çalışmaların da daha büyük olması gerektiğini, yetersiz çalışmalar olduğunu insanlara düşündürebilir. Bu düşünce ortaya çıktığı zaman risk almak istemeyen insanlar aşı olmak istemeyebilir.
  3. Yapılacak olan aşıların yeni olması, insanlar tarafından ön yargılı olunmasına ve aşının istenmemesine neden olabilir.

Başlıca bu nedenler, korona virüsü geçiren insanlar arasında aşı olunmaması için öne sürülen sebepler arasında yer alır.

Korona Virüsü Geçiren Kişiler Aşı Yaptırmalı Mı?
Korona Virüsü Geçiren Kişiler Aşı Yaptırmalı Mı?

Korona Virüsü Geçiren Kişilerin Aşı Hakkında Bilmeleri Gerekenler Nelerdir?

Korona virüsü, genel olarak insanların zorluk çekmelerine ve bu virüsten acı çekerek kurtulmalarına neden olan bir virüstür. Bu nedenle de insanların korona hastalığına karşı; ön yargıları, büyük düzeyde korkuları, bulaşma imkanlarının geniş olmasına bağlı olarak kaçışları söz konusudur. Tüm bu sorunlar için yapılan çalışmalar ise, aşı ve ilaç çalışmaları olarak değerlendirilir. Hastalığın etki alanına ve insanlar üzerinde oluşturduğu etki sonucunda da aşıya karşı ön yargıların bulunması, yetersiz kalacağının düşünülmesi oldukça normal bir durumdur. Ancak; ön yargıların kırılması, aşıya karşı daha bilinçli olunması, aşı yaptırmak isteyen insanların karar vermeleri adına gereklidir.

Bununla beraber, aşı hakkında bilinmesi gerekenler şöyledir:

  1. Ortaya çıkan yeni hastalıklar, yeni sağlık çalışmalarını ve aşı denemelerini beraberinde getirir. Bu durumun sonucunda da sayısı oldukça fazla olan ve denemeler sonucunda ortaya çıkarılan aşı örnekleri bulunur. Ancak her aşı, faz olarak bilinen sağlık çalışmalarını tamamlayacak düzeyde yeterli değildir. Bu nedenle de aşı olarak değil, yalnızca aşı çalışması olarak isimleri bilinir. Eğer bir aşı, aşı adını almış ve insanlara uygulanması için kullanımı hazır onayı almışsa; tüm aşamaları başarıyla geçen, insan vücuduna zararı olmayan ve virüsün etkilerini kırıcı düzeyde bir aşı olduğu söylenebilir.
  2. Ortaya çıkan salgının insanları etkilemesi ve korkutması, aşı karşıtı olan insanların oldukça işine gelen bir durumdur. Çünkü insanların bilmedikleri için korku yaşadıkları durumlar; ortaya atılan her düşüncenin kafa karıştırmasına neden olacak, insanları aşıdan uzak tutacak ve hastalık halinin daha uzun süre devam etmesine neden olacak bir etkendir. Aşının sağlık çalışmalarını başarılı bir şekilde tamamlamış olduğunun değerlendirmeye katılmasıyla, aşı karşıtı olan insanların istediklerini elde etmelerine olanak verilmemesi gerektiği bilinmelidir.
  3. Aşılar, antikorlar kullanılarak desteklenen ve vücudun direnç kazanmasına neden olan sağlık çalışması ürünleridir. Bu nedenle de aşıların zararlı değil; aksine insanlar için faydalı olan, virüsün daha rahat bir şekilde atlatılmasına, vücudun virüsle daha sağlıklı bir şekilde savaşmasına yardımcı olacağı araçlar olduğu bilinmelidir.

Korona virüsü geçiren ve buna rağmen aşı olunması konusunda kafa karışıklığı yaşayan insanların; aşı konusundaki olumlu ve olumsuz durumlarını değerlendirmeleri ve aşılara karşı ön yargılı olmamaları gerekir.

Korona Virüsü Geçiren Kişiler Aşıdan Korkmalı Mı?

Korona virüsünün yaşanması, bir daha aynı hastalığın yaşanmayacak olduğu anlamına gelmez. Vücudun üretmiş olduğu antikorlar bulunuyor olsa da, aynı hastalığa yakalanma durumunda ikincisinin daha ağır geçirildiğine dair makaleler de mevcuttur. Bu nedenle korona virüsü geçiren insanların aşıdan korkmaları yerine, yeniden aynı hastalığa yakalanarak zorluk çekmekten korkmaları gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu